דיאטה ותזונה רפואית בשיטת Diet2All

דיאטה סוגי דיאטות נפוצות

דיאטה

שוק הדיאטות הינו רב ומגוון, שוק הדיאטות כולל סוגים רבי ושונים של דיאטות כאלה ואחרות המבוססים על עקרונות כאלה ואחרים. ישנם דיאטות הכוללות תפריט מובנה, מודפס, בדיאטה זאת מפורטות הארוחות ויש לדייק בו. כמו למשל דיאטה המבוססת על עקרון הפחתה קלורית, דיאטת נקודות, דיאטת שומרי משקל ועוד. על כן, עלייך לבדוק את כל האופציות להרזיה ולבחור את הדיאטה המתאימה לך. ישנם דיאטות כאלה ואחרות המבוססות על צריכה של מרכיב אחד עיקרי, על פי רוב הן מיועדות בעיקר לפרק זמני בלבד, לתחילת הדיאטה, אך אינו מומלץ למשך זמן ארוך. אם תרצו דוגמאות שלדיאטות כאלה הן: דיאטת הפפאיה, דיאטת המזונות הירוקים, דיאטת הכרוב, דיאטת מיצי ירקות ופירות, דיאטת מנגו, דיאטת אורז מלא וכו'...

יש דיאטות המבוססות על הימנעות מצריכה של מוצר מסוים כמו פחמימות. למשל דיאטת אטקינס, דיאטת לחם. ניתן מספר דיאטות נפוצות. דיאטה, תפריט מאכלים ומשקאות, הדרך המקובלת והנהוגה ביותר לירידה במשקל היא ' לעשות דיאטה '. בדרך כלל מתכוונים בכך להפחתה של כמויות המזון מחד, ולהוצאת מאכלים מסוימים מהתפריט היומי מאידך. למשל, דיאטת אטקינס או דיאטה דלת פחמימות שבה אוכלים הרבה חלבונים וירקות, אך לא אוכלים כלל סוכרים ופחמימות. קיימות אינסוף דיאטות. כל אדם חייב להתאים לעצמו את הדיאטה ההולמת את גופו ובריאותו, כמובן בתיאום עם דיאטנית ורופא.

שיטת הקלוריות (דיאטה בשיטת הנקודות)

דיאטה בשיטת הקלוריות בדומה לדיאטה בשיטת הנקודות או לדיאטה בשיטת שומרי משקל הן שיטות נפוצות של דיאטה. כל מאכל ומשקה מקבל ערך קלורי ערך בנקודות. נקבעת לאדם כמות של הקלוריות או כמות נקודות שהוא רשאי לצרוך במהלך כל יום. תפריט יורכב בהתאם לכמות הקלוריות או מספר הנקודות שנקבע. התפריט חייב להיות מאוזן ולהכיל חלבונים, ויטמינים, ירקות ופירות, סיבים תזונתיים, ואף מעט שומנים ופחמימות. התפריט יכול להיות מגוון, והוא תלוי בכמות של אבות המזון מכל סוג אותה מבקשים לצרוך.

דיאטת אטקינס (דיאטה דלת פחמימות)

דיאטת אטקינס הינה דיאטה דלת פחמימות היא דיאטה ידועה ונפוצה. תפריט הדיאטה כולל את כל המאכלים למעט פחמימות וסוכרים. פחמימות כוללים לא רק חטיפים וממתקים, אלא גם לחם, תפוחי אדמה, אורז, פסטה, פתיתים ועוד. הדיאטה מאפשרת לאכול את שאר אבות המזון כולל חלבונים וגם שומנים, ללא הגבלה. לכאורה, ניתן לאכול חביתה משלוש ביצים מטוגנת בחמאה, קופסת טונה משומרת בשמן, סלט ירקות ברוטב מיונז ועוד. עם זאת, רצוי שלא להגזים בכמות השומנים הכלולה בתפריט הדיאטה, וזאת מסיבות בריאותיות כולל שמירה על לחץ דם ורמת כולסטרול.
 

דיאטה לכולם Diet2all (דיאטה מאוזנת) הדיאטה של ד"ר קובי עזרא

שיטת הדיאטה Diet2all (הדיאטה לכולם) פותחה ע"י ד"ר קובי עזרא, הדיאטה הורכבה במטרה להתאים לפרט את תוכנית התזונה האישית! הדיאטה מורכבת מכול אבות המזון, כך שכמעט הכל מותר! תחילה יש לתאם את תוכנית התזונה והדיאטה לאדם הספציפי וזאת בהתחשב בנתוני גופו (אחוזי שומן, משקל גוף ובקיצור פתיחת תיק אישי), ונתונים אישיים נוספים, כגון: מה המטופל אוכל כיום? למה יש לו יותר חשקים (מתוקים, מלוחים)? ד"ר קובי עזרא טוען כי הדיאטה מהווה כ- 80% מתהליך הדיאטה וההרזיה, והספורט תורם רק עד כ- 20%.
הייחודיות של הדיאטה Diet2all הינה התאמת תוכנית תזונה אישית, לפי העדפות המזון של המטופל. הדיאטה מתייחסת להבנה לקושי האישי של המטופל (כל אחד והקשיים שלו). שיטת ה דיאטה Diet2all משלבת אלמנטים בריאותיים אשר מותאמים לטיפול ומניעת מחלות לב וכלי דם (הורדת רמות הכולסטרול, הטריגליצרידים בדם), סוכרת, יל"ד ועוד. כמו כן, מסייעת לשמירת הנעורים. כגון: טיפול אנטי-אייג'ינג (דחיית תהליכי הזקנה). השיטה דיאטה Diet2all מותאמת למטופל בהתאם למצבו הבריאותי, כלומר אנשים אשר סובלים ממחלות לב, כלי דם, סוכרת, מחלות כליה, מחלות ריאה ועוד..., יקבלו תפריט אשר יתאים להם ימנע מהם תופעות לוואי מיותרות, שיפור במצב הבריאות הכללי!

דיאטת לחם (דיאטה המורכבת מכריכים)

דיאטת לחם היא דיאטה יחסית קלה ונוחה. מתאימה למי שעובדים במשרד או שאינם רוצים או אינם יכולים לערוך תפריט מורכב הכולל תבשילים דיאטטיים. דיאטה זו כוללת 6 – 8 כריכים מלחם קל ובנוסף ירקות. הכריכים יכולים להיות בשריים ( פסטרמה ) או חלביים ( גבינה לבנה, גבינה צהובה ) או אחרים ( טונה ) ועוד.

דיאטת מיצי ירקות ופירות (דיאטה המורכבת מבסיס פירות וירקות)

דיאטת מיצים אף היא אינה מאוזנת ואינה מיועדת לטווח ארוך. דיאטה זו כוללת תפריט המורכב ממיצי ירקות כמו סלק, עגבנייה, מלפפון, בצל, פלפל, גזר ועוד. כמו כן מיצי פירות כמו תפוח, תפוז, לימון, אשכולית, אבטיח, מלון, תות, דובדבנים, רימון, בננות ועוד. יש להיזהר שלא להגזים בכמות של מיצי הפירות אשר מכילה סוכרים רבים.

דיאטת אורז מלא

דיאטת אורז מלא כוללת מאכלים שונים מאורז מלא, כולל פריכיות אורז מלא, ואליה ניתן להוסיף עגבניות. הדיאטה אינה מאוזנת ואינה מיועדת לטווח ארוך.

דיאטת כרוב (דיאטה דלה בקלוריות, דיאטה דלה בפחמימות)

דיאטת כרוב אינה דיאטה בריאה ומאוזנת. דיאטה זו יכולה לשמש, אם בכלל, כפתיחה לתהליך ארוך של ירידה במשקל. הדיאטה כרוכה בהכנת סיר מרק גדול המורכב מכרוב המכיל 27 קלוריות בלבד ל -100 גרם. ניתן להוסיף ירקות שאינם פחמימות כמו בצל, קישוא, כרובית, פטרוזיליה, שורש, סלרי, גזר ועוד. אין להאריך בדיאטה זו משום שאינה מאוזנת וכן חסרים בה אבות מזון עיקריים וחשובים כולל חלבונים, שומנים, פחמימות וויטמינים.

המלצות וטיפים עבור דיאטה

כל מי שחווה דיאטה כזו או אחרת יכול לסייע לאחרים, בהמלצות וטיפים מחיי היום יום ומניסיון העבר שלו. גם אנו ניתן כמה דוגמאות מתוך ניסיוננו האישי.
 • לפני שפוצחים בדיאטה, חשוב מאוד לפנות לאנשי מקצוע – רופא, דיאטנית, מאמן ועוד, על מנת לעמוד על מצב בריאותכם, וכדי לוודא איזו דיאטה אם בכלל ואיזו פעילות גופנית מתאימה יהיו הטובות, הבריאות והמתאימות ביותר עבורכם.
 • התאימו את הדיאטה לאורח חייכם. לדוגמא, אם אדם עובד כנהג מונית, עליו להכין מראש, אפילו בערב הקודם, קופסא ובה ירקות חתוכים, אותם ינשנש במהלך היום, במקום לעצור בקיוסק הקרוב ולקנות מאפה או חטיף. כך גם לגבי הפעילות הגופנית. אם אתם עובדים במשרד מן הבוקר עד הערב, צאו להליכה מהירה לפני העבודה או אחריה. השתדלו ללכת לעבודה או לחזור מן העבודה בהליכה רגלית.
 • אל תקבעו לעצמכם יעדים מוגזמים שאחר כך יתגלו כבלתי אפשריים ויגרמו מפח נפש, אשר ילווה בעלייה נוספת במשקל. בהתאם, אם אתם עובדים ' מסביב לשעון ', אל תקבעו לעצמכם סדר יום שכולל כל יום שעתיים במכון הכושר, אחרי העבודה. קשה מאוד להתמיד ביעד כזה. במקום זאת, אמצו הליכה מהירה אל מקום העבודה ובחזרה, או פעילות גופנית בסוף השבוע.
 • שתו מים, והרבה. בבוקר שתו שתי כוסות מים חמים או קרים, אפשר עם לימון. בריא ומאזן.
 • מרבית האנשים יעדיפו לעשות דיאטה כשהם מסתייעים בגורמים נוספים. אפשר להצטרף לקבוצות תמיכה או קבוצות מאורגנות בהן אנשים עורכים דיאטה, נשקלים מידי שבוע וכולי. אפשר להסתייע במשפחה. כדאי רצוי ונכון להיעזר בגורמים מקצועיים ובהם רופא מתאים וכמובן דיאטנית, מאמן וכל איש מקצוע מומחה ומנוסה.
 • קניות עושים לפי רשימה שמכינים מראש. כדאי לחלק מראש את רשימת הקניות לפי כותרות, ירקו, פירות, מוצרי חלב וכן הלאה. רשימת הקניות תלמד אתכם האם אתם צורכים אוכל מאוזן ובריא. אגב, רשימת קניות היא גם עניין חסכוני והרווח הוא כפול.
 • קניות לא עושים על בטן ריקה או כאשר רעבים. לא כדאי לקפוץ לקניות מייד אחרי העבודה או בתום יום ארוך ומתיש. הפיתויים גדולים וסביר להניח שתמצאו את עצמכם עם פריטים משמינים ולא מזינים כמו חטיפים וממתקים.
 • המלצה דומה לגבי בישול והכנת ארוחות. הכנת ארוחה על בטן ריקה היא מתכון בטוח לטעימות אינסופיות במהלך הבישול, ללא בקרה וללא מדידה. לכן, לפני שמתחילים בהכנת הארוחה או בבישול, אכלו פרי או ירק, שתו מים ואז… לעבודה.
 • רצוי להימנע מאכילת מאכלים שונים עתירי קלוריות, אשר די בכמות קטנה מאוד שלהם, אותה אוכלים מבלי לשים לב, ואשר יש בה כדי לספק חלק נכבד מצריכת האנרגיה וקלוריות היומית. לדוגמא, ענבים, זיתים משומרים, פיצוחים, חלווה, גרנולה, פופקורן.
 • אל תתפתו למבצעים של מאכלים שאינו בתפריט הדיאטה. כך למשל, לעיתים, בסוף היום, רשתות המזון עורכות מבצעים של הרגע האחרון במסגרתם נמכרים מאפים בחצי מחיר. דוגמא אחרת היא מארזים גדולים של מספר חטיפים שמחיר כל אחד מהם נמוך מעט מזה של חטיף בודד. המבצע הזה לא ישתלם. עדיף לרכוש מאפה אחד או אריזה אחת קטנה של חטיף בשעת הצורך, ולא למלא את המקרר או הארון במוצרים מפתים שאחר כך לא ניתן לעמוד בפניהם.
 • תחליפים הם פתרון טוב בדיאטה. טונה במים מחליפה טונה בשמן. כף שמן זית או שמן בתרסיס עדיפים על פני מזיגת שמן מבקבוק ללא הגבלה. מיונז במקום מרגרינה ( אם כי עדיף לוותר גם על המיונז אשר מורכב מחלמונים ושמן ). לחם קל במקום פיתה או לחמנייה. משקאות דיאטטיים במקום משקאות ממותקים ( בריא גם לשיניים ) או אפילו מיצי פירות, ובכל מקרה עדיף מים. הפחתת שיעור השומן במוצרים שאנו נוהגים לצרוך – קוטג ' 3% שומן במקום קוטג ' 9%. חלב 1% במקום חלב שמן. 

מדוע תזונה נכונה ודיאטה כה חשובים?


לעיתים אנו לא מתייחסים בצורה הראויה לדברים החשובים באמת. בהקשר לדיאטה רבים מאמינים ואומרים לעצמם שזה 'לא קשור אלי', 'זה לא צריך לעניין אותי', 'לי זה לא יקרה' וכדומה. רק כאשר אדם מקבל חס וחלילה התקף לב, שבץ או מחלה אחרת, הוא מבין לפתע את הטעות שעשה עד היום ואת הנזק הבריאותי שגרם לעצמו במהלך השנים.
טואול - בניית אתרים