דיאטה ותזונה רפואית בשיטת Diet2All

חלבונים (פרוטאין) 

חלבון, בלועזית פרוטאין, מן המילה היוונית פרוטאיוס - שמשמעותו "ראשוני במעלה", החלבונים הינם  תרכובות אורגניות הבנויות משרשראות מקופלת של חומצות אמינו הקשורות ביניהן בקשרי פפטידיים בין הקבוצה הקרבוקסילית של החומצה האמינית לקבוצה האמינית של החומצה השנייה.

•-         כמות החלבון מתייחסת לגרם לכל ק"ג ממשקל גוף אידיאלי,כלומר שאדם שמן לא זקוק להרבה חלבון באופן יחסי למשקלו כי רקמת השומן לא צרכנית גדולה. כנ"ל לאדם רזה מידיי במצב ירוד ולכן נתייחס למשקל הרצוי האידיאלי. אין הבדל בין המינים, ההבדל יתבטא באופן אינדוידואלי.

•-         ישנה המלצה של ה - RDA לצריכת חלבון, כאשר יש להם מקדם הגנה כלומר כמות מעט גבוהה.

•-         עודף חלבון "גדול" לאורך זמן יוצר עומס על הכליה . ככל שכמויות האוראה יהיו יותר גדולות כך העומס על הכליה גדול יותר.

•-         תינוקות וילדים זקוקים ליותר חלבון אך גם לכ- 43% מחומצות האמינו יהיו הכרחיות כולל ה-  2 חצי הכרחיות ( ARGININE ,HISTIDINE) אצל ילדים בגילאים 10-12 36% , מבוגרים 19%.

מחסור בחלבונים יכול להיגרם כתוצאה מ

•1)    מחסור בחלבונים

2) צריכת חלבון לא מאוזנת (החלבון באיכות נמוכה ואין אספקה נאותה של ח' אמינו הכרחיות)  

3)מחסור קלורי (דיאטת הרזיה).

שלושת מצבים קליניים אלה תלויים בדרגת משך החוסר. מחסור בחלבון נדיר בארצות מפותחות ושכיח בארצות מתפתחות שתפריטם רוב רובו מורכב מדגנים.

•-          בשלב החסר הראשוני של החלבון לא נראה סימפטומים קליניים של מחסור בגלל שהגוף עושה אדפטציה (מגייס מכל מיני משאבים חלבון מהכבד שרירים וכו').

•-         חלק מחומצות האמינו הלא הכרחיות יכולות להיווצר מפחמימות.

סימנים קליניים של מחסור בחלבון

א) נשירת שיער

ב) בשלבים מתקדמים נראה בבדיקת דם ירידה ברמות האלבומין (החלבון העיקרי בפלזמה) רמות תקינות 5.5-3.5 גר' כלומר שירידה ברמות האלבומין היא מחסור בחלבון. אך יכולות להיות עוד סיבות, האלבומין הוא אחד המומסים בדם, ירידה בו תוריד את הלחץ האוסמוטי ואז תהיה יציאה של נוזלים (בצקת) זאת בגלל שהדם לא היה דליל מידיי.

ג) דילדול שרירים

ד) חולשה

ה) ירידה במשקל

ו) ירידה בכמות האלבומין

ז) ירידה במע' החיסון

ח) מחלות מחסור ספציפיות: MARO-SMUS , KWQSHIORLCOC . מריסמוס : מחלה של תת תזונה (חלבונים ופחמימות) קווסיוקור: מחלה שח חסר תת תזונה על רקע של חוסר חלבון בלבד.

 

לסיכום:

בתזונה רגילה חלוקת אבות המזון (מקור אנרגיה) צריכה להתחלק כך:

פחמימות 2/3 (60%) רוב הפחמימות מורכבות 48%, 12% פשוטות. שומנים עד 30%, 1/3 רווים ,1/3 בלתי רווים, 1/3 רב בלתי רווים, חלבונים מה שנשאר...

 

logo בניית אתרים