דיאטה ותזונה רפואית בשיטת Diet2All

כוריגון Human chorionic gonadotropin בקיצור: HCG

סייקל עם HCG (ידוע גם בשמות משחריים, כגון: פרגניל, כוריגון ועוד) לרוב מתבצע למשך שבועיים עד שלושה שבועות ולא יותר. לרוב ספורטאים מזריקים אותו בין הסייקלים כדי לשמור על הכוח ולמנוע דעיכה ברמות הטסטוסטרון והמסה השרירית.

תופעות לוואי: שימוש ארוך טווח עשוי לגרום לגופנו להפסיק לייצר את ההורמונים הגונדוטרופיים (gonadotrophins). כמו כן, גניקומסטיה (gynecomastia), צבירת נוזלים, עלייה בדחף המיני, שינויים במצבי הרוח, כאבי ראש, ועלייה בלחץ הדם. תרופות אלו מכילות את הורמון הגונדוטרופין הכוריוני האנושי (Human Chorionic Gonadotropin-HCG) שמופק משתן של נשים הרות. הורמון זה מופרש באופן טבעי ע"י השלייה.

HCG מגביר את רמת האנדרוגנים, בגבר עד 400% יותר, אך הוא גם מגביר את רמת האסטרוגנים באופן דרמטי, הדבר יכול להוביל להתפתחות גניקומסטיה.  הפרגניל הינו למעשה הורמון ההיריון, הרי שבדיקת הריון עשויה לצאת חיובית במשך של עד 10 יום לאחר קבלת הזריקה, ואין טעם לבצע בדיקת הריון בפרק זמן זה. את הפרגניל יש לשמור בקירור אולם לא בהקפאה.

תופעות לוואי נוספות כוללות בחילות והקאות, הנ"ל נוצרים לרוב במינונים גבוהים.

חשוב לציין, כי HCG הוא הורמון בטא גונדוטרופיני שלייתי אנושי. הורמן זה מיוצר על ידי השליה ומופיע בדם 14 יום לאחר התעברות. ערך של 4274 בבדיקת HCG מופיע בהריון תקין בשבוע החמישי  והשישי.

 הורמון הגונדוטרופין הכוריוני האנושי (Human Chorionic Gonadotropin-HCG) שמופק משתן של נשים הרות. הורמון זה מופרש באופן טבעי על-ידי השלייה, במהלך ההיריון. ל-HCG פעילות ביולוגית דומה לזו של הורמון המבייץ (LH), שגורם לביוץ במחזור הטבעי. התרופה משמשת לגרימת ביוץ במסגרת הטיפולים להשריית ביוץ והפריה חוץ גופית.

דיאטה hCG - הדיאטה הייתה פופולרית בשנות ה -1970, כי משלב זריקות יומיות של "גונדוטרופין כוריגון אנושי" והגבלה בצריכת הקלורית באופן קיצוני - גורם לירידה במשקל.

סטרואידים ופרגניל-כוריגון HCG

HCG (פכגניל או כוריגון) הוא האחד החומרים החשובים ביותר בשימוש לאחר מחזור טיפול (הסייקל). ההורמון גורם לגופנו לייצר טסטוסטרון הטבעי, שמושהה במחזורים של השימוש בסטרואידים אנבוליים. כמו בעולם הרפואה, HCG המשמש לטיפול בתת פעילות הגונדות = היפוגונדיזם (hypogodadism) וכמו טיפולי פוריות בגברים. בסייקל, חשוב שלא להשתמש יותר מדי HCG כי הוא יביא את האשכים לסגור באמצעות משוב שלילי.

גונדוטרופין – HCG הוא הורמון הנמצא בגוף האישה במהלך החודשים הראשונים של הריון (שהוא מיוצר בשליה). זהו למעשה מדד ההריון (הערכות לבדיקת הריון). הרמות בדם של הורמון זה מורגשות כבר בשבעה ימים לאחר ביוץ. הרמה תעלה בצורה שווה, ותגיע לשיא ב- 2-3 חודשים בהריון. לאחר שלב זה, רמת ההורמון תרד בהדרגה עד לנקודת הלידה.

כתרופת מרשם, HCG מציע לנו כמה יתרונות מעניינים. בארצות הברית, יש לנו שני מותגים הפופולריים, פרגניל (Pregnyl), שמיוצרת ע"י אורגנון (Organon), ופרופסי (Profasi), המיוצרת ע"י סרונו.  ה-FDA אשר לטיפול את ה-HCG באשכים תמירים בנערים צעירים, היפוגונדיזם (יצור מופחת של טסטוסטרון) וכתרופת פוריות משמשת סיוע בגרימת ביוץ בנשים. כשהכין כפריט רפואי, הורמון זה מגיע ממקור אנושי. למרות שיש לעתים קרובות פחד של מוצרי מקור ביולוגיים, יש מחקר אפשר למצוא רק מעט בעיות בנוגע לפתוגן או עקרות עם HCG. ראו את הבעיות בהורמון גדילה ממקור אנושי בהחלט לא תחזורנה על עצמו עם ה- HCG, כתרכובת זו מתקבלת באופן שונה בהרבה.

בעוד HCG מציע את השימוש הברור כמובן לעורר את ייצור הטסטוסטרון אנדוגני. הפעילות של HCG בגוף הגברי היא בזכות יכולתו לחקות את הורמון ה- LH – luteinizing , ה- LH הינו הורמון המופרש מבלוטת יותרת המוח שממגר את התאים ליידינג (Leydig) באשכים לייצר טסטוסטרון. שחזור ייצור טסטוסטרון אנדוגני הוא דאגה מיוחדת בסוף כל סייקל המכיל את השימוש בסטרואידים אנדרוגניים, זמן שבו רמת האנדרוגן מפגר (עקב דיכוי מושרה של הסטרואידים) יכולה להיות יקרה מאוד. הדאגה העיקרית היא הפעולת ההורמון קורטיזול, אשר במובנים רבים הוא מאוזן ע"י ההשפעה של אנדרוגנים. קורטיזול שולח מסר ההפוך לשרירים מאשר הטסטוסטרון, כלומר פירוק חלבון בתא = פירוק שרירים. לא יטופל (ע"י רמת טסטוסטרון נמוכות מאוד) בגוף.

ההתמקדות העיקרית עם HCG היא לשחזר את היכולת הרגילה של האשכים להגיב להורמון Luteinizing אנדוגני. לאחר תקופה ארוכה של חוסר פעילות, יכולת זו צומצמה מאוד. בכזה רמות הטסטוסטרון לא יכולות להגיע ולהעלות למצב נורמלי, למרות שהשחרור של LH אנדוגני כבר התחדש. רבים שסבלו מהתכווצות אשכים קשה עלולים להיות מסוגלים להתייחס, כפי שהוא לעתים קרובות קצת זמן לפני גודל ובתחושות של גבריות אשך נורמלי משוחזרים אם תרופות נלוות שלא נעשו שימוש. גירוי היתר הביא ע"י ה- HCG יכול גם לגרום לאשכים במהירות לחזור לגודל ורמת פעילות הרגילה שלהם. אנחנו פשוט לא מחפשים אותו כדי לתקן את הבעיה עם זאת, ככל שהרמת הטסטוסטרון גבוהה כתוצאה מכך יכול לגרום לעצמו עיכוב משוב שלילי ביפותלמוס. ייצור אסטרוגן גם הוא עולה בעת השימוש בתרופה- HCG, בשל יכולתו להגביר את פעילות ארומטאז בתאים ליידינג (Leydig). זאת בשל הפעולה העיקרית של HCG, כלומר גידול של cycIicAMP (שליח משני שמסדיר פעילות תאית). כאשר מומרץ ע"י ה- HCG, היכולת של אשכים ליצור אנדרוגנים עלולה להיות מועצמת פי כמה יותר מהרגיל. זה גם עלול לעכב את ייצור הטסטוסטרון, ולכן אנחנו כן נשתמש ב- HCG רק כהלם מהיר לאשכים.

הפרוטוקול המקובל הוא להזריק 1500-3000 I.U. (יחידות בינלאומיות) בכל יום 3 – 5, למשך תקופה בדרך כלל לא יותר מ- 2 עד 3 שבועות. אם משתמש בו במשך זמן רב מדי או במינון גבוה מדי, התרופה עשויה למעשה לתפקד להוריד את רמת רגישות תאי ליידינג להורמון luteinizing, הדבר פוגע עוד יותר לחזור לאיזון. תזמון המינון הראשוני הוא גם מאוד חשוב. אם פה ושם סייקל של סוסטנון (Sustanon) למשל, רמות הטסטוסטרון בדם שלך סביר להניח ישארו גבוהות במשך לפחות 3 עד 4 שבועות לאחר הזריקה האחרונה שלך. לקיחת HCG ביום הזריקה האחרונה שלך, אם כן, תהיה חסרת תועלת. במקום שמישהו ירצה לחשב את השבוע שעבר שברמות האנדרוגן, סביר שיהיה גבוה מרגיל, ולהתחיל טיפול תרופתי עזר בשלב זה. במקרה זה יהיה HCG התחיל סביב השבוע השלישי או רביעי. כמו כן, לאחר סיום סייקל של דיאנבול (Dianabol) אוראלי רמות בדם שלך תהיינה תת נורמלים לאחר היום השלישי. כאן ייתכן שתרצה להתחיל טיפול ב- HCG כמה ימים לפני נטילת הכדור האחרון שלך, זה נותן כמה ימים שהחומד ייכנסו לתוקף-פעילות.

הייתי רוצה לתת קצת מחשבה לרמה של דיכוי שסייקל עלול להביא. לאחר מסייקל של כ- 8 שבועות של שיווי משקל לדוגמה, 1500-2500 יחב"ל סביר להניח יהיה מינון ההתחלתי מספיק. הסכום הנמוך יותר של דיכוי הורמונלי ניתן לשייך לתרופה זו כנראה לא היה דורש הרבה יותר. מצד השני, 750-1000 מ"ג של סוסטנון בשבוע עלול להטות את המשתמש כדי להזריק HCGמינון הרבה יותר גדול, אולי אפילו 5000 יחב"ל.

 

כאמור לעיל, מעשי ה- HCG הינו רק כדי לחקות את פעולתו של ה-LH. זה גם לא ההורמון המושלם כדי להילחם בדיכוי הטסטוסטרון, ומסיבה זו הוא משמש לעתים קרובות בשילוב עם נוגדי אסטרוגן כגון: נולבדקס, איקקלומין או ציקלופניל. תרופות אלה ישנה השפעה שונה על מערכת הוויסות, דיכוי אסטרוגן-כלומר עיכוב ביפותלמוס. גם זה כמובן עוזר לשחזר את השחרור הטסטוסטרון, אם כי באמצעות מנגנון שונה בהרבה מה-HCG. שילוב של שתי התרופות שנראה מאוד סינרגטית, HCG מתן השפעה מיידית על האשכים (מזעזע אותם מתוך חוסר פעילות) ואילו אנטי אסטרוגן מסייע לאחר מכן לחסימת עיכוב על ההיפותלמוס ולחדש את השחרור הרגיל של הורמונים מבלוטת יותרת המוח. ההליך הטיפוסי כרוך בויתור מינון כלומיד / נולבדקס מההתחלה עם HCG, אבל ממשיך אותו לבד לכמה שבועות הפעם HCG הופסק. נוהג זה צריך להעלות את רמות הטסטוסטרון ביעילות, בתקווה שתישארנה יציב פעם כלומיד / נולבדקס  ולהפסיק. אמנם למרבה הצער אין דרך לשמור את כל מסת שריר המיוצרת ע"י סטרואידים אנאבוליים, שימוש בלשחזר מצב הורמונלי מאוזן הוא הדרך הטובה ביותר לצמצם את האובדן הרגיש בסיום הסייקל.

HCG יחד עם סטרואידים?

מה ההיגיון מאחורי כל העיתוי והמינון השונים של HCG?

מה לגבי המינון? המינון ה"מקובל" הינו בין 100 יחידות ל- 250 יחידות בכדי "ללכת על בטוח". אחרים אומרים בכל מקום 500-2500 יחידות לא שקצת יותר מדי? ומה לגבי משך הזמן? יש מרפאות המציעות 10 ימים, אחרים אומרים 3-5 שבועות.

בעוד hCG ב-TRT משמש משתי סיבות. סיבה אחת היא קוסמטית. בעוד ב-TRT זה לא נדיר ולעתים קרובות יותר צפוי להיות ניוון אשכים. זה משתנה מאדם לאדם. הסיבה האחרת היא לפעול כגירוי כל כך את האשכים לא נסגרו ולכן יהיו קל יותר ליזום תפקוד עצמאי לאחר הפסקת השימוש בסטרואידים אנאבולים.

טיפול ב- HCG כבר נמצא כיעיל מאוד במניעת ניוון אשכים בדרך מנגנונים ביוכימיים המגרים את הגוף עצמו להגדיל את רמת הטסטוסטרון בפלזמה במהלך אימון. חלק מהמשתמשים בסטרואידים מוצאים שיש להם חלק מהכוח הטוב ביותר שלהם ורווחי גודל תוך שימוש HCG בשילוב עם הסטרואידים.

הפחתת רגישות היא בעיה פוטנציאלית עם hCG. אני לא חושב שתוכל לחוות אותו במינונים של 3X/בשבוע 500IU או פחות. המחקרים השתמשו במינון זה לתקופות ארוכות במידה ניכרת. במטופלים עם ה- hCG כאשר שימש בעת הסייקל בסטרואידים במינון היה 1000IU כל 3 ימים עם חודש אחד ב-hCG ואחרי חודש אחד את hCG.

hCG ל-PCT זה העיתוי של hCG ביחס לתרופות אחרות לחזרתו של פונקציונליות HPTA. בתנאים נורמליים HPTA הוא לולאת משוב דינמית צימוד הדוק. זהו זה זיווג שיש לעשותה לאחר הפסקת השימוש בסטרואידים אנבולים אנדרוגניים לחזור למצב נורמלי.

לאחר הפסקת סטרואידים אנבולים אנדרוגניים ההפרשה של LH היא אפסית. כלומר שהגוף לא יהיה מסוגל ליצור טסטוסטרון עד שרמת ה- LH יהיו רגילות.

הייצור המוגבר של LH מושג ע"י פעולה כפולה של טמוקסיפן ציטראט וכלומיפן. הכלומיפן הינו אגוניסט מעורב / מעכב (SERM) בקולט אסטרדיול. הכלומיפן יגדיל את ההפרשה של LH ע"י פעולה בשטח ההיפותלאמי-יותרת המוח. כלומיפן גרום לעלייה ב-LH ושנית מגביר את הטסטוסטרון ואסטרדיול (אסטרוגן). אסטרדיול יש השפעת משוב שלילית על HPTA. אסטרדיול הוא 200X ההשפעה המעכבת של הטסטוסטרון לבסיס. רמות סרום נורמליים הן הבאות:

טסטוסטרון: 3-10 ng / ml (10-35 nM / L)
אסטרדיול: 15-65 pg / מ"ל ​​(55-240 pmol / L)

טמוקסיפן ניתן לנטרל את ההשפעת האסטרדיול (אסטרוגן=הורמון מין נשי). ברגע שהוא נסוג hCG LH, ביוזמת הקלומיפן וטמוקסיפן, יהיה זוג עם האשכים ולהשתלט על ייצור של הטסטוסטרון ע"י האשכים. הרמות ה- LH ישמרו על זוג אשכים מתוחזקים וזאת ע"י הקלומיפן וטמוקסיפן. פעילות הקלומיפן נמשכת כ- 15 ימים ואילו הטמוקסיפן ימשיך למשך עד 30 יום.

בגברים מבוגרים בריאים, הרמות הטסטוסטרון במחזור יש דפוס ברור, עם רמות הולכת וגדלות בזמן השינה לכיוון מקסימום בסביבות הזמן של התעוררות וירידה בשעתי היום. ב-PCT hCG הוא מנוהל בכל יום אחר. אני מציע באותו זמן בכל זריקה בניסיון לדמות הקצב הזה. זה אמפירי גרידא אבל אני ממליץ hCG לפני השינה (2200). וקלומיפן נלקח במנות מחולקות של 2X/ליום 50 מ"ג.

המינון האופטימלי לספורטאי המשמש ב- HCG מעולם לא נקבע, אך הוא חשב כי ירייה אחת של 1000-2000 IU בשבוע תקבל את התוצאות הרצויות. מחזורים על HCG צריכים להישמר עד לשלושה שבועות בכל פעם, עם מחזור של מעל חודש לפחות ביניהם. לדוגמה, אפשר להשתמש HCG לשבועיים עד שלושה שבועות באמצע הסייקל, ולשניים או שלושה שבועות בסוף המחזור. זה כבר העריך כי השימוש הממושך של HCG יכול לדכא ייצור של הורמונים של הגוף עצמו באופן קבוע. זו הסיבה למחזורים הקצרים הם הדרך הטובה ביותר ללכת.

תופעות הלוואי משימוש HCG כוללות גינקומסטיה, בצקות, ועלייה בחשק מיני, שינויים במצב רוח, כאבי ראש, ולחץ דם גבוה. HCG מעלה את רמות האנדרוגן אצל גברי שיעור של עד 400%, אבל זה גם מעלה את רמות האסטרוגן באופן דרמטי גם כן. זו הסיבה שהוא יכול לגרום למקרה אמיתי של גינקומסטיה אם יקבלו מינונים גבוהים מדי עבור אותו אדם. תופעת לוואי נוסף שנראית משימוש HCG היא בחילות הבוקר (בחילות והקאות). לא היה כאן מקרים של סיבוכי ממנת יתר עם השימוש של HCG, ולא נעשה כל גידולים סרטניים, כבד משויך או פגיעת כלייתית. HCG היה בשלב מסוים הסתכל כדי לראות אם הוא יכול לשאת את נגיף האיידס, בשל העובדה כי הוא פעיל מבחינה ביולוגית, אבל המילה האחרונה היא שזה לא יכול להיות בכל דרך אפשרית.

 

כך אנחנו רואים כיצד HCG לשמש ספורטאים כדי למנוע חלק מהבעיות הקשורות להפסקת הסייקל בפתאומיות. מוצר זה גם לא הרים על בדיקות סטרואידים, אז כמה ספורטאים להשתמש בו כדי לשמור על רמות האנדרוגן גבוהה לפני תחרות כי יש בדיקות סמים.

ד"ר יעקב עזרא הינו מרצה במכון מור (לאוסטאופורוזיס) ובבית הספר להסמכות מאמנים של וינגייט - באוניברסיטת ת"א (אימונים לפיתוח הגוף ותזונה). לפגישת יעוץ בקליניקה: 0528567140

טואול - בניית אתרים