דיאטה ותזונה רפואית בשיטת Diet2All

הפרעות אכילה אנורקסיה ובולימיה

אנורקסיה ובולימיה: הנשים מסגירות מייד את מחלת הבולמיה, שמלבד כל מה שהיא מעוללת לגוף, גם גורמת נזק בלתי הפיך לשיניים ולחלל הפה.
מסתבר שכ 10- 15 אחוזים מהנשים סובלות מבולמיה נרווזה או מאנורקסיה נרווזה, שמקורן בלהיטות הנשית לגזרה חטובה.

למעשה הדבר בשתי גרסאות של אותה מחלה, בעוד הבולימית זוללת כמו שור (מקור השם מהמילה BULL שור באנלגית) ומיד אחרי הארוחה מקיאה, הרי האנורקטית הבולמית, שבדרך כלל מרעיבה את עצמה אוכלת מעת לעת, אך מייד לאחר מכן גורמת לעצמה להקיא. גם אלה וגם אלה סובלות מכאבי שיניים בלתי נסבלים. הנזק לשיניים נגרם קודם כל, בשל התזונה הלקויה, אך גם בשל העובדה שהקיא, המעורב במיציי הקיבה, הוא חומר חומצי מאוד, חומר זה האמור להגן עליהן מפני נזקים חיצוניים ומרגישות ל PH וקור. לאחר שהאמייל נהרס, נותרות השכבות שמתחתיה חשופות ופגיעות, בעיקר נפגע מוח השן, שהוא החלק הפנימי ביותר, המכיל את העצבים ואת כלי הדם.
התוצאה היא כמובן, כאבים בלתי נסבלים. בנוסף מתנפחות בלוטות הרוק של אותן נשים והפרשת הרוק נפגמת. בעוד האנורקטיות מזניחות את עצמן ולא מעוניינות בעזרה, לבולמיות דווקא מודעות עצמית גבוהה והן רוצות לעזור לעצמן.
כשהן מגיעות לרופא השיניים ומבקשות לדעת איך ניתן לשפר את מצב השיניים.הבעיה היא, שהשיניים שלהן במצב כה קשה, שאי אפשר לטפל בהן בשיטות המקובלות, כמו הרכבת כתרים, הכרוכה בהשחזה של השיניים ובפגיעה בחלק גדול מהן.
לעיתים קרובות הן סובלות מפצעים בלשון ובלחיים וגם באצבעות, המשמשות אותן להקאה. הבולמיות בניגוד לאנורקטיות, בדרך כלל מצליחות להסתיר את מחלתן,אפילו מהאנשים הקרובים להן ביותר. רק כשהן פותחות את הפה בפני רופא השיניים, נחשף מצבן העגום.


התופעה האופיינית בעיקר לנשים בגיל 23-24, רובן מאוד אינטלגנטיות, נאות ומטופחות, מסתבר, שמחצית מחולות האנורקסיה, בדרך כלל צעירות, יותר מהבולמיות, הופכות בשלב מסויים מאנורקטית לבולמית. זאת בעצם אותה תופעה, הנובעת מאותה סיבה, אך מתבטאת בהתנהגות שונה. בעוד שאת האנורקסיות קל לגלות, בגלל הירידה המהירה במשקל, הרי שהבולימיות פחות רזות וקשה יותר לאתרן. יחד עם זאת, מאחר שהן מקדישות תשומת לב רבה למראה החיצוני, הפגיעה האסטטית בשיניהן ולא רק הכאבים, מריצה אותן לרופא השיניים.


לאור מחקרים ומאמרים רבים בנושא, מומלץ לנשים הסובלות מהבעיה ללעוס מדי יום, במשך פרק זמן ממושך, גוש גדול של גבינה צהובה , כפי שלועסים מסטיק ואחר כך להשליכו.


לעיסת הגבינה הצהובה עוזרת לשן להתנקות מהחומרים החומציים שדבקו בה בזמן ההקאה, חוץ מזה, הגבינה מכילה כמות רבה של סידן ופלואור, המסייעים להגנה על השיניים. אין מומלץ לצחצח שיניים במברשת מיד לאחר ההקאה, אלא רק לשטוף את הפה. זאת מאחר שדווקא את האמייל חשוף יותר לפגיעות החיצוניות והשפשוף בעזרת המברשת עלול להאיץ את שחיקת השן. מסיבה זו גם לא מומלץ למצוץ לימון, מנהג האהוב על האנורקטיות, שאף הוא מזיק.


מומלץ ללעוס גומי לעיסה בכדי לשמור על רמת חומציות רצוייה בפה.
טואול - בניית אתרים