דיאטה ותזונה רפואית בשיטת Diet2All

סמים בספורט


הספורט התחרותי חדל זה מכבר מלהיות עיסוק תמים בפעילות גופנית לשיפור הכושר ולהנאה. 
מזה זמן רב הפכו תחרויות הספורט לעסקים המגלגלים כספים רבים. אם בעבר היתה המטרה העיקרית תחושת ההישג והסיפוק שבניצחון עצמו, הרי כיום, כרוכה הזכיה במקומות הראשונים בפיתויים רבים הכוללים פירסום, מעמד חברתי וכמובן... כסף. ככל שהמטרות קשות יותר להשגה, המתחרים מחפשים דרכים שונות ומשונות לשפר את סיכוייהם להגיע למטרה הנשגבת – הזכיה בתחרות ארצית או בינלאומית. בתוכם יש שפונים לסמים מתוך תקווה שאלה יעניקו להם את היתרון הנכסף על יריביהם.
 

סמים בספורט: דרך קלה, מחיר כבד

סמים מיועדים לשמש תרופות לאנשים חולים. השימוש בהם כאמצעי לשיפור הישגים בספורט הוא לרוב מסוכן, לעיתים עד כדי סכנת מוות ותמיד יחשב כרמאות. למרות זאת, התפשט מאוד, בעשרים השנים האחרונות, השימוש בסמים בתחומי ספורט רבים: מהרמת משקולות דרך האתלטיקה ועד לקשתות. השימוש בחלק מהסמים הוא בלתי חוקי במדינות רבות, וגם למטרות רפואיות הם משמשים רק לעיתים רחוקות בגלל תופעות לוואי קשות המלוות את השימוש בהם. לעומתם סמים אחרים משמשים לעיתים קרובות ברפואה והם קלים מאוד להשגה.
 
מחירו של השימוש בסמים גבוה מאוד. גם אם הוא מזכה את הספורטאי ביתרון לטווח קצא בסופו של דבר הוא גורם נזק חמור. כל סם הוא מסוכן, במיוחד אם משתמשים בו לאורך זמן, דבר הקורה לעיתים קרובות בספורט. שימוש נכון בסמים תרופתיים יכול להציל חיים. אולם שימוש לקוי בהם הוא הרסני ופוגע בבריאות. ידועים מקרים של ספורטאים מעולים ששילמו בחייהם מפני שהשתמשו בסמים במטרה לשפר את הישגיהם ולזכות ביתרונות על מתחריהם.
 
לא רק את בריאותו מסכן הספורטאי המשתמש בסמים. בעולם הספורט דוחים מכל וכל ומנדים את הספורטאים הנעזרים בסמים כדי לנצח. המשתמשים בסמים מסתכנים באיבוד תוארם וכבודם ובהחרמתם או פסילתם בתחרות. במקרה שהם מקצוענים הם עלולים להפסיד את מקור מחייתם.
 
השימוש בסמים גם פוגע בשמו הטוב של הספורט ולא רק הספורטאים המשתמשים בסם אשמים בכך. חברי הקבוצה, המנהלים והמאמנים המבליגים ומכסים על שימוש בסמים ורופאים מושחתים המספקים אותם שמים ללעג ולקלס את הרעיון המרכזי של הספורט התחרותי בדבר תחרות הוגנת, בה מנצח "הטוב ביותר".

למה הספורטאים עושים זאת?

מה מביא שחיין מצטיין מגרמניה, שחקן פוטבול אמריקאי, או מרים משקולות מאלבניה להשתמש בסמים. אנשים אלא אמורים להיות בשיא בריאותם וכושרם הגופני. למה זה ירצו לזהם את גופם בחומרים שיועדו לאנשים חולים? הגבר נראה כעומד בסתירה לכל הגיון בריא.
 
ברור שהדבר הוא בניגוד לרוח הספורט המאמינה שהמניע להשתתפות בתחרות הם התנסות והנאה הכרוכים בה. אצן, שחיין, מרים משקולות, זורק דיסקוס או ספורטאי בכל תחום אחר נהנים מעיסוקם. הם בוודאי רוצים לשפר את הישגיהם ולייצג בכבוד את בית ספרם, את קבוצתם או אפילו את ארצם. אך אצל חלק מהספורטאים הרצון, ולעיתים הדחף החיצוני, לנצח הם כה חזקים, עד שהם דוחפים אותם לשקול האם להשתמש בחומרים שיכולים לשפר את ביצועיהם..
טואול - בניית אתרים