דיאטה ותזונה רפואית בשיטת Diet2All

סכרת: סוכרת טיפול והתמודדות

ישנם שתי סוגים של סוכרת: דיאבטים  אינסיפידוס  ודאבטים  מליטוס.  אינסיפידוס היא הפרעה מטבולית נדירה הנגרמת  כתוצאה מחוסר בהורמון המיוצר על ידי בלוטות יותרת המוח. שהוא בדרך כלל תוצאה של נזק לבלוטות יותרת המוח. דיאבטים  אניסיפידוס  מאופיינת על ידי כמויות  עצמות של שתן המיוצרות על ידי הגוף בלא קשר לכמויות הנוזלים הנצרכת.


דיאבטים  אניסיפידוס מאופיינת על ידי  יצור בלתי מספק של אינסולין  על ידי הלבלב. בלא אינסולין, אין הגוף מסוגל לנצל גלוקוזה,  ולכן נוצרת רמה גבוהה של גלוקוזה בדם ורמה נמוכה של ספיגת גלוקוזה  ברקמות.  דיאבטים  מליטוס מתחלק בדרך כלל לשתי קטגוריות: סוג -i  נקרא סכרת תלויות- אינסולין או סכרת נעורים. וסוג- ה-2  שבו המחלה פורצת במהלך הבגרות. סממניו של חולה הסוכרת סוג-I כוללים עצבנות.השתנה תכופה. צמא בלתי רגיל. בחילה או הקאות,חולשה עייפות ורעב יוצאי דופן.סוג זה של סכרת מופיעה בעיקר אצל ילדים או מבוגרים צעירים. אדם הסובל מסכרת  סוג-ן עלול לעבור תגובת אינסולין שתוך שנייה, להראות לגמרי בסדר רגע אחד ולהתעלף ברגע  שלאחריו.סמני האזהרה המוקדמים של סוג זה של תגובה הם רעב. סחרחורת.  הזעה, בלבול, דפיקות לב, ועובדן תחושה או עקצוצים בשפתיים.  אם לא מטפלים בו, עלול החולה הסוכרת תלויה האינסולין  להתנסות  בכפל ראייה  רעידות ואובדן כיוון.לבצע פעילות מוזרות, בסופו של דבר אף לאבד את ההכרה. בעת שהוא מנסה באחד הסימנים הללו.צריכה מהירה של מתוק, מילק שיק, או כל מזון אחר המכיל סוכר, שתחזיר את הסוכר לרמתו  הרגילה.ההתאוששות קשה יותר עבור חולה הסוכרת שתגובת האינסולין שלו הושארה ללא טיפול משך זמן רב. תגובת האינסולין מביאה לרמה נמוכה של סוכר בדם, יכלה להוות סכנת חיים.לכן, מוטב ל"שפוך" כמויות קטנות של סוכר  שתן  בעת לקיחת האינסולין.

שלעיתים קרובות קוראים לה סוכרת – מבוגרים. אצל אנשים שיש להם היסטוריה משפחתית של סוכרת והיא מאופיינת על ידי ראייה מטושטשת. גירוד, צמא בלתי אובדן תחושה ברגלים.סמני הופעת המחלה מופיעים בדרך כלל מאוחר בחייו של האדם. לעיתים קרובות ניתן לשלות בסוג זה סוכרת באמצעות תזונה ואן צורך באינסולין. ההשמנה היא גורם מרכזי בסוכרת מסוגi -i  . מעריכים שיש היום 5.5 מיליון אמריקנים המקבלים  טיפולים בגין סוכרת. מחקרים מצביעים על כך שישנם 5 מילון  מבוגרים בארה"ב הסובלים מסוכרת מסוג – i-iשלא נתגלתה, ועוד 20 מילון  הסובלים מסיבולת גלוקוזה  פגומה העלולה להוביל  לסוכרת בקנה מדה מלא. מכוני הבריאות הלאומיים של ארה"ב מדווחים שסוכרת שלא אובחנה היא הסיבה  לאובדן הראיה  אצל מיליונים.   אנשים הסובלים מעודף משקל נמצאים בסיכון הגדול ביותר להתפתחותה של סוכרת. זוהי סיבת  המוות השלישי בהתפרצותה  בארה"ב.      

סימנים אחרים לסוכרת כוללים סממנים  דמוי – שפעת  שאינם חולפים,   נשירת שער מהרגלים, צמיחה מוגברת של שער הפנים, גבשושיות צהובות קטנות בכל מקום בגוף (הידועות כקסנתומס -כולסטרול), ודלקת בעור הפין. הסוכרת קשורה גם להסתיידות  עורקים.

סוכרת מסוג-  I I(סכרת התבגרות)

אותם אנשים שהסוכרת פורצת  אצלם רק בגיל הבגרות  (סוכרת מסוג- I I ) לא מסוגלים להרגיש טעמים מתוקים.  בנאום מפני  התאחדות  סכרת האמריקנית,  אמר דר" נ.  שן:  "חרגה" זו הנורמה עשויה  למלא תפקיד  חושב באופן בו נתפס המזון על ידי המטופלים  ונכונותם  להשתתף בפעולה עם  הטיפול התזונתי הניתן להם.משקל יתר הוא בעיה נפוצה בקרב חולי סכרת  מסוג -I I.  (אלו שלוקים בסוכרת בבגרותם). בדרך כלל  אן צורך  ביותר מתוכנית להפחתה במשקל כדי לשלוט זה של סכרת בלו תרופות. עם זאת, חוסר היכולת של חולים אלו להבחין בטעמים מתוקים  מקשה עליהם להפחית במשקל. בגלל שהם אינם מזהים את טעם המתוק של החומרים, הם אוכלים לעיתים קרובות מוצרים מסוכרים בלא לחוש במתיקותם. אם כאשר חולה הסוכרת מסוג-I I מגיע  להבנה טובה יותר של מזונה ופועל ביתר זהירות  בחרת  מזונותיו. תוך קראה זהירה של תוויות  המזון, יעלה בידו להשתלט על הבעיה להימנע  מתרופות או אינסולין. הבדיקה הבאה   יכולה לחשוף את הפגיעה ביכולת  לטעום מתוק. 

המלצות:

*תזונה עתירת פחמימות ועתירת סובין  מפחיתה את הצורך באינסולין וגם מורידה את רמות השומן בדם. שמן זית יכול לסייע לחולי סכרת בגרות. הסיבים יפחיתו את  הגאות בסוכר הדם. אכול קרקרים עם חמאת בוטנים או גבינה. עשה שימוש בקרקר המכילים סובין שיבולת שועל או סובין אורז. רמות השומן  גבהות   קשורות גם הן  למחלות לב.

כרום פיקולינט    1-2  ביום בין הארוחות.  עוזר לייצוב הסוכר בדם.                         

מולטי ויטמין  2-1 בים אחרי ארוחת הבוקר מכיל B, מגנזיום, אבץ, A, ומנגנז העוזרים למטבוליזם של הפחמימות.

ויטמין   C   1-2 אחרי הארוחות.     

אבץ - מרכיב חשוב באינסולין

ויטמין A  חולה סכרת אינם ממרים בטא קרוטן  לויטמין   A

מגנזיום  6-B      2 בין הארוחות

ל- לקרניטין   1- ביום ליפני השנה ולהימנע  ממתן תוספת של ציסטאין

 

                         

 הבנת הכולסטרול

בימנו. קרוב לוואדי  שנימצא אזכור של כולסטרול בכל עיתון או שבועון שתפתח. כולם עסוקים בהורדת  רמת הכולסטרול, ומרבית האנשים רוצים לדעת כצד ניתן לעשות זאת.אולם כדאי לדעת  כיצד מיוצר ומנוצל הכולסטרול בגוף. הכולסטרול הו למעשה חומר גבישי המורכב משומנים.הו נימצא באופן טבעי, במוח,  בעצבים,בכבד, בדם, ובמרה של בני אדם ושל בעלי חוליות בכלל.  זאת הסיבה לכל האנשים המען נינים להוריד את  רמת הכולסטרול חייבים להתרחק מבשרים ומזונות אחרים המכילים מוצר מין החי או המפורקים מבעלי חיים.

הכולסטרול: דרוש לתפקוד  הטוב של הגוף ומיוצר בעיקר בכבד.  הוא משמש את התאים כדי לבנות ממברנות,  אך גם בהורמוני מין כגורם  מסייע בעיכול.  כולסטרול טבעי זה עובר  מהכבד דרך  זרם הדם אל התאים.  התאים לוקחים את הדרוש להם.  ועודף כולסטרול נישאר בזרם הדם. עודף כולסטרול יוצר לעתים קרובות משקע הנדבק לדפנות העורקים ועלול בסופו של דבר לגרום למחלת לב.

חוקרים  גילו: שקמים שני סוגים  של כולסטרול:  ליפופרוטאינים בעלי צפיפות נמוכה (LDL ) ליפופרוטאינים  בעלי צפיפות גבוהה (HDL). ה- (LDL) הו הכולסטרול  הרע: ה- (HDL ) הוא כולסטרול הטוב. ניתוח תפקודו  של כל אחד מסוגי הכולסטרול  סביר ומדוע.

 

הכולסטרול: מטיפוס  HDL נילקח על ידי הגוף מיתוך התזונה ומקורו במוצרים מהחי. הגוף אינו יכול להשתמש בסוג זה של כולסטרול מיפני שצורתו אינה מתאימה לצרכי הגוף,  ולעיתים קרובות מצטבר כולסטרול זה כמשקע על דפנות העורקים. בלא קשר לכמות הכולסטרול המגיעה מהמזון.  ממשיך הגוף לייצר את הכולסטרול הטבעי שלו או הכולסטרול המצוי בסרום הדם – שהוא כולסטרול שהגוף יכול לנצל. כולסטרול  מטיפוס HDL מסלק את עודף הכולסטרול ...

טואול - בניית אתרים