דיאטה ותזונה רפואית בשיטת Diet2All

חסרים במיקרואלמנטים התלויים בגיל

אותרו הגורמים התזונתיים החיוניים, כולל ויטמינים ומינראלים, ונקבע הכמות  היומית המומלצת (RDA) הדרושה לתפקוד פיזיולוגי תקין, לגבי כל גורם) בקשישים קיים וכוח לגבי  ה- RDA –בחלק מהגורמים, (במאה ה-21 –הגורם העיקרי לתחלואה ברמת האוכלוסייה הינו ביולוגי –תהליך ההזדקנות !

חסרים במיקרואלמנטים התלויים בגיל

האמצעים הנראים כמבטיחים ביותר הם מניעת ו/או הפסקת עישון, פעילות גופנית ותזונה נבונה:

מהי כמות אותו גורם העשויה לעכב / למנוע התפתחות  מחלה כרונית מסוימת? מובן כי שנוי התייחסות עשוי להפוך את המוסג ה- RDA- לבלתי רלבנטי : לא מדובר בהשלמת חסר ע"י מנון פיזיולוגי  (REPLACEMENT) אלא בהתוויה חדשה- עיכוב / מונע מחלות, סביר כי לכך יידרש מינון גבוה בהרבה, פיזיולוגי, המחייב זהירות יתר להופעת תופעות לוואי או רעילות שנוי בהתייחסותם לגורם "כתוסף מזון" תמים שאנו מחייב  מרשם רופא. המושג מיקרואלמנטים מאל" (או יסודות קורת TRACE ELEMENTS ) מכוון לקבוצת מינראלים המצויים בגוף בקמות קטנה יחסית למינרלים השכיחים.
 בעיה עיקרית המקשה על הערכה וטיפול מאל" היא העדר שיטות להבחנה וקביעת מדויקת של מצבם (STATUS) בגוף, לדוגמה: רמת אבץ נמוכה בדם מבטאת  חסר קשה, או בחסר אבץ מתון יתכנו רמות תקינות של אבץ בדם. מסיבה זו מעדיפים לבצע מחקרים בהם ניבדק שיפור קליני או מעבדתי מדיד כתוצאה מהוספת מאל" נמצא למשל, כי תוספת ויטמינים ומינראלים גרמה לירידה בתמותה מאירוע מוחי: בתחלואה של יתר לחץ דם וזיהומים בעיקר בחולים זקנים המאושפזים. נשאלת השאלה, אם להמתין לתוצאות, מחקרים מדעיים מבוקרים או לתת תכשירים או כאילו מבלי לדעת מהו הגורם המיטיב הסגולי? בעיה נוספת  היא קיום מאל" בעלי מבנה  כימי דומה : כאבץ, נחושת, מגנזיום, המחרים על הספיגה במעי. כך שנטילתם כמולטי ויטמין עלולה לפגוע קשות בספיגת כל גורם סגולי לחוד,לכן עדיף לתת כל מיקרואלנט  בנפרד ורבים הגורסים כי הדרך היעילה  ביותר היא צריכת מזון בו הזמינות  הביולוגית של מאל" גבוהה. האבץ נחקר יותר מאחרים והוא יסוד חיוני לחיים.
2all בניית אתרים