דיאטה ותזונה רפואית בשיטת Diet2All

ניוון שרירים MUSCULAR DYSTROPHY

האם תזונה לקויה עשויה לניוון שרירים? התשובה הינה: כן! (American Heritage Dictionary of the English Language, p 407).

עולם הרפואה והמדע מכיר כבר מספר עשורים אודות פגמים לידות רבים ספציפיים כתוצאה ישירה של חסר בויטמין מסוים.

דוגמא טובה לכך היא: ספינה ביפידה (Spina bifida), המחלה אשר נגרמת ע"י מחסור בחומצה פולית (פולאט) של האמא ההרה וגם לפני ההריון. במצבים כאלה ואחרים ניתן להבין כי המחסור בחומצה פולית (המשתייכת למשפחת ויטמיני B) מקורו בתזונת הג'נק-פוד והמזון המודרני.

מדוע בחרו בני האדם (או יותר נכון אנשי ההון) במזון ה"מודרני"? אובכן, התשובה הינה: יותר כסף בחשבון הבנק שלהם!!! אם אפרט מעט יותר, אסביר זאת כך: ידוע שקמח מלא מכיל ויטמיני-B, סיבים תזונתיים ועוד, לעומתו קמח לבן עבר תהליך בו סולקו אותם רכיבים חשובים אילו. מה שעוד ידוע לנו זה שחיי המדף של הקמח הלבן ארוך יותר מחיי המדף של הקמח המלא. ומיכן הקשר הישיר לחשבון הבנק של הסוחרים ואנשי ההון.

ניוון שרירים לעיתים (לא הוכח) עשוי להיות הפיך. לדברי

רופאים אורטומולקולאריים (orthomolecular) קוראים למחלות כמו מחלת ניוון שרירים מחלות גנטרופיים (genetotrophic disease).

גנטוטרופים - GENETOTROPHICS

יחסי הגומלין בין רכיבי המזון השונים לבין הגנים: המושג ניקרא: genetotrophic. ד"ר רוג'ר ג' וויליאמס Ph.D, המגלה של ויטמין B5 הסביר בספריו, כיצד ניתן לטפל במונים מולדים עם תזונה אופטימאלית. (http://www.doctoryourself.com/biblio_williams.html). Please consider (and note the publication date).

חשוב לציין, שצריכת ויטמינים ומינרלים במחלות כגון: ניוון שרירים הינה בעלת דרישה גבוהה הרבה יותר בהשוואה לאדם ארש אינו סובל ממחלות אילו ואחרות.

Williams RJ. (1953). Muscular dystrophy and individual metabolic patterns: The possibilities of a nutritional therapeutic approach. Proc. of the First and Second Medical Conferences [1951-1952] of the Muscular Dystrophy Assoc. of America, 118-22 (Additional references below, 4-7.)

במחלות גנטוטרופיות, דרושים מינונים גבוהים אשר מזינים את הגן הפגוע בכדי לבטא את עצמו בהצלחה.

קו-אנזים Q10 CoQ10 (umbiquinone)

קו-אנזים Q10 מצוי במזון בכמויות קטנות במזון, אצל מרבית האנשים הצעירים הקו-אנזים Q10 נוצר הכבד, אל אנשים הסובלים ממחלת ניוון שרירים ישנו ריכוז נמוך מדי או דרישה מוגברת יותר בגלל המחלה.

מחקרים הוכיחו שתוספת של קו-אנזים Q10 מסייע לטפל במחלות לב ולשפר מצבים של אי-ספיקת לב, קרדיומיופטיה - cardiomyopathy (מחלת שריר הלב). מיכן ניתן להסיק כי ישנה קורולציה בין שרירי השלד לשריר הלב, על כן תתכן הטבה ושיפור בתפקוד שרירי השלד.

חשוב לציין, כי מחלות לב ומחלות ניוון שרירים קשורים זה בזה. כמעט בכל מצב של ניוון שרירים (מיופטיה - myopathy) ישנו או ייווצר בהמשך מחלה בשריר הלב. חשוב להבין, כי בשני המצבים הנ"ל תיתכן שיפור בעת מתן התוסף של קו-אנזים Q10.

הקו-אנזים Q10 חיוני לתפקוד תאי השריר, הוא מעורב עם בקרת הצמיחה, ייצור האנרגיה התאית זאת ועוד תפקודים רבים החיוניים לחיים.

בשני ניסויים בשיטת כפל הסמיות (double-blind) מתן של 100 מ"ג קו-אנזים Q10 הביא לשיפור הביצועים הפיזיים, בחולי ניוון שרירם. לדברי החוקרים בדיעבד המינון היה נמוך, אך למרות זאת הייתה הטבה, כל זאת ללא הגבלת זמן (בדומה לחומצת האמינו ארגינין).

רופאים אורט ומולקולאריים טוענים כי המינון המומלץ הינו 300 עד 600 מ"ג ליום הינו מינון יעיל ביותר, בעיקר כשמדובר על אדם מוגר הסובל מניוון שרירים.

ויטמין E

ויטמין E נוגד חמצון אשר נמצאו יעילים לטיפול בחולי ניוון שרירים. ד"ר לינוס פאולינג, כתב אודות מחלת ניוון שרירים, התורשתיות וכיצד להרגיש טוב יותר.

דבר ידוע עוד לפני כחמישה עשורים כי חסר בויטמין E מוביל לניוון שרירים, הפרעות בשרירי השלד המתאפיינות בחולשה הדומה לזו של חסר בויטמין C (the studies of vitamin E and muscular dystrophy have been discussed by Pappenheimer; 1948). סוגים שונים של ניוון שרירים תורשתיות אינם מובנים היטב ואין טיפול ספציפי אשר מומלץ להם, מיאסטניה גרביס (Myasthenia gravis) מטופלת ע"י מעכבים של אציטיל כולין אסתראז, קורטיקוסטרואידים ואפשרי גם ניתוח הוצאת בלוטת התימוס.

ישנן עדויות אשר מצביעות על מעורבות של ויטמין E, ויטמין C וויטמין B6, כמו כן גם ויטמינים אחרים בתפקוד שרירי השלד. כך עולה כי לצריכת ויטמינים אילו ואחרים ישנה יעילות בעיקר בעבור הסובלים מניוון שרירים.

ויטמין E וסלניום

ויטמין E וסלניום הינם שני חומרים סינרגיסטיים אנטי-אוקסידנטים. מחקר של 600 מ"ג ויטמין E וכמויות גבוהות של סלניום 4000 מק"ג ליום, הראו תוצאות טובות במספר מקרים של ניוון שרירים. שיפור בכוח האחיזה שלהם, כל זאת ללא תופעות לוואי.

האומנם מחקרים שנעשו על חסרים של ויטמין E וסלניום נעשו על תרנגולות, פרות, טלאים ועגלים, כך נצפה תהליך ניווני בשריריהם.

יש עדות משמעותית כי אצל החולים במחלות ניוון שרירים ישנה חוסר היכולת של רקמות השריר לנצר ביעילות את ויטמין E (The Vitamins in Medicine, Bicknell and Prescott provide a thorough review of the literature on pages 612-619 and 635-641).

להלן ציטוט: "ניוון שרירים באופן מוזר יכול להיווצר בחיות, עקב יצירת חסרים בויטמין E (Rabinovitch R et al (1951) Neuromuscular disorders amenable to wheat germ oil therapy. J. Neurol. Neurosurg. Psychiat. 14:95-100).

יש לציין, כי ויטמין E בצורתו הסינטטית לא עוזר במצבי ניוון שרירים. DL-אלפא טוקופרול הינה הצורה הסינטטית של ויטמין E, והוא מתואר כחסר כל ערך. לעומתו הצורה היעילה הינה הצורה הטבעית של ויטמין E ששמו הוא: D-אלפא טוקופרול.

בנוסף ליוטמין E וסלניום רצוי לשלב ויטמיני B-קומפלקס וויטמין C.

סלניום SELENIUM

הסלניום הינו מינרל חיוני אשר פועל באופן סינרגיסטי עם ויטמין E, כך השניים מעצימים זה את זה, והסלניום לסייע לגופנו להפיק את המרב מויטמין E.

סלניום במינון קטן של 100 עד 300 מק"ג אכן עושים את העבודה, בהגנה על קרוניות התאים מפני חמצון. כל זאת ע"י אנזים חלבוני נוגד חמצון הניקרא: גלוטתיון פרוקסידאז (glutathione peroxidase) אשר זקוק לתפקודו התקין לשני מינרלים: סלניום ומנגן.

רמות הסלניום בדם של הסובלים ממחלת ניוון שרירים הינה נמוכה. בבעלי חיים ניתן לרפא אותה ע"י מתן בסלניום (Werbach M. (1988) Nutritional Influences on Illness, New Canaan, CT: Keats, p 310-311. A more recent version of this excellent book is reviewed at http://www.doctoryourself.com/werbach.html). למרות כי לא כך הדבר בבני-אדם אין לשלול את האפשרות כי מתן סלניום אכן יכול להועיל במצבים של ניוון שרירים.

תכולת הסלניום במזונות השונים: שמרים פירות, קטניות, דגנים מלאים, מוצרים מן החי וירקות מכילים סלניום. אך יחד עם זאת, האוכל לא יכול להיות מקור אמין לסלניום, היות ותכולת הסלניום  בקרקע משתנה במקומות שונים בעולם.

על פי רוב המינון הקטן הרגיל של המינרל סלניום אכן יעיל לאנשים בריאים, אך אצל אנשים אשר סובלים מניוון שרירים כנראה שישנו צורך מוגבר יותר בהשוואה לשאר האוכלוסייה. כך נצפה במחקר: שמתן של 1.400 מק"ג סלניום ליום על פני תקופה של כשנתיים בקירוב, רמת הרעילות לא הייתה רצינית כלל.

לציטין LECITHIN

הלציטין יכול לשפר את התגובה הטיפולית כאשר ניתן יחד עם ויטמין E. הדבר נובע כנראה כי הלציטין מכיל כמות גבוהה של כולין ואינוזיטול ופוספטידיל, אשר עשויים להפחית קראטינוריה-creatinuria (רמה עודפת של קריאטין בשתן) אצל הסובלים מניוון שרירים.

מינון יומי מומלץ הינו: 20 גרם, שזה בערך 3 כפות ליום).

 

תוסף B-קומפלקס נוזלי, 1 / 2 כפית 2X (פעמיים) ביום

שמן פשתן, 1 / 2 כפית 2
X יום

CoQ10 (30 מ"ג), 1 / 2 2X כמוסה ביום

שמן נבט חיטה, 1 / 2 כפית 1
X ביום

ויטמין
A (10,000 IU), 1 1X כמוסה ביום

ויטמין
E (200 יחב"ל), 1 2X כמוסה ביום

60 (מיקרוגרם) סלניום מק"ג, 1
X ביום.

ויטמין
C (500 מ"ג), 1 / 2 טבליה כתוש 2 יום X

maleate מגנזיום, (625 מ"ג.) 1 / 4 כפית. 1 X היום

לציטין (600 מ"ג), 1 / 2 2 כמוסה ביום
X

שמן נר הלילה: כמה טיפות ביום

a liquid B-complex supplement, 1/2 tsp 2X (two times) a day

Flax oil, 1/2 tsp 2X a day

CoQ10 (30 mg), 1/2 capsule 2X a day

Wheat germ oil, 1/2 tsp 1X a day

Vitamin A (10,000 IU), 1 capsule 1X a day

Vitamin E (200 IU), 1 capsule 2X a day

60 mcg (micrograms) selenium, 1X a day.

Vitamin C (500 mg), 1/2 tablet crushed 2 X day

Magnesium maleate, (625 mg.) 1/4 tsp. 1 X day

Lecithin (600 mg), 1/2 capsule 2 X day

Evening primrose oil: a few drops a day

1,000 mg Taurine

400 mcg folic acid

 

60 mg CoQ10

50 mcg selenium

1,000 mcg Vitamin B12

1,000 mg Vitamin C

120 mg Gingko

4,000 mg MSM

20 g whey protein

8000 mg L-Glutamine

1,500 mg L-Arginine

800 mg Creatine

logo בניית אתרים