דיאטה ותזונה רפואית בשיטת Diet2All

קואינזים קיו-10- COENZYME

(קו-קיו-10)קואינזים קיו-10- COENZYME, קו-אינזים קיו 10 – הוא מזין חשוב דמוי – ויטמין הממקד התעניינות רבה מצד חוקרים העוסקים במחלות לב, הזדקנות, סרטן, משקל יתר, ביצועי ספורט ובעיות אחרות הקשורות לחסר במזין זה.קו-קיו 10 דומה לויטמין E ולויטמין K סמבנה הכימי שלו. לכן,

 

קו-אינזים קיו 10 – הוא מזין חשוב דמוי – ויטמין הממקד התעניינות רבה מצד חוקרים העוסקים במחלות לב, הזדקנות, סרטן, משקל יתר, ביצועי ספורט ובעיות אחרות הקשורות לחסר במזין זה.קו-קיו 10 דומה לויטמין E ולויטמין K סמבנה הכימי שלו. לכן, אין מפתיע לגלות שקו-קיו 10 פועל באופן ביוכימי בצורה דומה מאוד לויטמין E, בכך שהוא שותף בתגובות נוגדות חמצון ותגובות הקשורות לרדיקלים חופשיים. עם זאת יש לקו קיו 10 תפקיד ביוכימי בעל חשיבות עליונה. הקו-קיו מעורב ביצירת אנרגיה בתאים. תפקידו של הקו-קיו 10 הוא בעל חשיבות מיוחדת ביצירת אנרגיה בתאי הלב. אין לבלבל בין קואנזימים לבין אנזימים.

קואנזימים הם מולקולות קטנות יחסית בהשוואה לאנזימים ולכן חומצות הקיבה אינן משתקות אותן ואת יכולתן להיספג בקלות בשלמותם ולתפקד בצורה מלאה. קו-קיו 10 נספג באותה קלות כמו הויטמינים E ו- K. כפי שניתן היה לצפות מהמבנה הכימי הדומה. אנזימים רבים פועלים רק בנוכחות מולקולה אורגנית קטנה יותר הנקראת קואנזים. אנזימים הם זרזים מאיצים תגובות שהיו מתרחשות לאט מאוד או לא היו מתרחשות כלל לולא נוכחותם של האנזימים.

האנזים והקו אנזים נקשרים יחדיו ויוצרים "הלואנזים", היישות המזרזת (קטליטית). כל המזונות החיים מכילים צורה זו או אחרת של קואנזים קיו-1 עד קואנזים קיו-9. לתרכובת נפוצה זו קראו בתחילה אוביקווינין (נמצאת בכל מקום). בני אדם זקוקים לקו-קיו.

ביכולתנו לייצר קו-קיו מתוך  הקו אנזימים האחרים קיו-1 עד קיו 9, או לספוג אותו ממזוננו. עם זאת, לא נוכל לייצר קו-קיו ממזינים פשוטים או מאבני הבניה של קו-קיו. ככל שאנו מזדקנים, רבים מאיתנו מאבדים את היכולת לייצר קו-קיו 10 שלהם. הקו קיו 10 משמשים מיליוני אנשים ברחבי העולם, אך במיוחד ביפן, כדי לטפל במחלות לב ולחץ דם גבוה, להמריץ את המערכת החיסונית, להאריך את החיים ולהאט את תהליך הזדקנות.

הקו-קיו 10 גם משמש כדי להתמודד עם מחלות חניכיים, כיבי קיבה ובעיות אחרות. ביפן בלבד, קיימים 250 קו-קיו 10 המיוצרים על ידי 83 חברות שונות.

 

מחלות לב

 

מאחר וקו-קיו 10 משפר את ייצור האנרגיה הנשימתית של תאי הלב, היינו מצפים שקו-קיו 10 ישפר את יכולת רקמות הלב. להישרד בתנאי חמצן ירודים, כפי שקורה כאשר עומס העבודה עולה על קצב אספקת הדם כתוצאה מעורקים סתומים, או בעת התקף לב (אינפקציה) הנגרמת כתוצאה מקריש דם. ד"ר פולקרס חשד בקיומה של אפשרות כזו בשנת 1975 כאשר החל את מחקרו על קו-קיו ופעילות הלב וכך אכן עולה היום מתוך הניסויים השונים. בשנת 1985, פורסם מחקר בירחון האמריקני לקרדיולוגיה שהצביע על כך שקו-קיו 10 מסייע לנפגעי התקפת לב לחולי אנגינה. חוקרים באוני' הממטסו ביפן חקרו בראשותו של ד"ר טאדישי קמיקווה, את תגובותיהם של חולי אנגינה וחולים שעברו התקף לב, לקו-קיו 10. במחקר שבוצע תחת בקרה קפדנית כפולה, מצאו החוקרים שמספר התקפי האנגינה הצטמצם לחצי ומספר טבליות הניטרוגליצרין הדרושות הצטמצם אף הוא לחצי. הסיבולת להתעמלות עלתה ב- 20% בקבוצה שקיבלה קו קיו 10. חוקרים אחרים מצאו שקו-קיו 10 הוא חומר יעיל לטיפול בקרדיומטיפטיה ומחלת לב קונג'סטיבית. כמו כן יש לקו-קיו 10 השפעה מייצבת על קצב הלב. ד"ר ט. פוג'יוקה ואחרים הדגימו נורמליזציה זו של קצב לב בלתי סדיר באמצעות רישום א.ק.ג של מטופלים 24 שעות ביממה.

 

לחץ דם

קו-קיו 10 פועל ביעילות לנירמול לחץ הדם. סידרה של מחקרי מעבדה בבעלי חיים הראתה שקו-קיו 10 ייצב לחץ דם גבוה שנגרם באופן ניסויי על ידי מספר סיבות, כולל טיפול בבלוטת האדרנל, אינדוקציה כימית עם דיאוקסיקורטיקוסטרון אצטט, נזק לכליות ונטייה תורשתית. בכל המקרים נירמל הקו-קיו 10 את לחץ הדם ואושר שאצל חיות בעלות לחץ דם נורמאלי לא הוריד הקו-קיו 10 את לחץ הדם.

כך, הוכן הרקע לבדיקות קליניות. ד"ר טורו ומגמי וד"ר פולקרס בדקו חולי לחץ דם גבוה ומצאו שיש להם רמות קו-קיו 10 נמוכות במובהק מאנשים בעלי לחץ דם נורמאלי. כאשר בעלי לחץ הדם הגבוה קיבלו 30 מיליגרם של קו-קיו 10 נמוכות במובהק מאנשים בעלי לחץ דם נורמלי. כאשר בעלי לחץ הדם הגבוה קיבלו 30 מיליגרם של קו-קיו 10 במשך מספר שבועות, ירד לחץ הדם שלהם באופן משמעותי והתקרב למצב נורמאלי ואצל חלק מהמטופלים התאזן לחלוטין.

 

האטת תהליך ההזדקנות

מאחר ורמות הקו-קיו 10 בגוף נוטות לרדת עם הגיל, ניתן לראות את הפיכת כיוון ירידה זו ושיקום רמות הקו קיו 10 מתקנים מחלות רבות הקשורות עם תהליך ההזדקנות. ממחקרים בבעלי חיים הראו שמשך החיים הממוצע ניתן להארכה משמעותית באמצעות קו-קיו 10 ואצל מספר משמעותי של חיות הוארך משך החיים הרבה מעבר למשך החיים המירבי המוכר עבור אותו זן של בעלי חיים. אולם, חשוב מכך, החיות שמשך חייהן  הוארך נראו צעירות יותר והתנהגו כצעירות יותר. ד"ר אמיל בליזנקוב, המנהל המדעי של מכון מחקר לופוס

ברידג'פילד שבארה"ב, הראה שהקו-קיו 10 האריך את משך החיים הממוצע של עכברות "זקנות" ב- 56%. ד"ר בליזנקוב התחיל את הניסויים שלו עם עכברים שניתן להשוות את גילם לגיל בני אדם בשנות השישים המאוחרות או בתחילת שנות השבעים לחייהם, בתוך שלושה עד ארבעה חודשים, התבלטו העכברים שקיבלו קו-קיו 10 במרצם הרב, בניידותם הגדולה יותר, בשיערם המבריק, בעיניים הבהירות יותר ובהעדרם של הסימנים הרגילים לגיל המתקדם, שכבר ניכרו היטב בקבוצת הבקרה. אורך החיים של קבוצת עכברי הקו קיו 10 היה ארוך משל עכברי קבוצת הבקרה וכפול מתוחלת חייהם הצפויה. ד"ר בליזנקוב מתאר את הניסוי שלו במונחים קלים להבנה בספרו, מזין הפלא: קו-אנזים קיו 10.

 

ירידה במשקל

כמויות שונות של רקמות מיוחדות המפיקות חום-גוף, הנקראות "רקמות אדיפוזיות (שומניות) חומות (BAT) נמצאות אצל אנשים רזים ושמנים כאחד. נראה שאנשים רזים מבזבזים כמות גדולה יותר של קלוריות בצורת חום, בעוד שאנשים שמנים נוטים לשמר ביעילות את הקלוריות ולאחסן אותן כשומן. ה- BAT עשיר במיוחד במיטוכונדריה. זכור שהקו-קיו 10 הוא בעל חשיבות מכרעת לייצור האנרגיה בתא (תרמוגיס) ולכן אף לייצור של חום גוף. במחקר על אנשים שמנים, מצא ד"ר ואן גאל שמחצית מהאנשים שבמחקר לקו באופן משמעותי בחסר קו-קיו 10. ד"ר ואן גאל ועמיתיו ביצעו מחקר קליני שבו לשתי קבוצות של אנשים שמנים ניתנה דיאטה מבוקרת לירידה במשקל. ההבדל היחיד בין שתי הקבוצות היה בכך שקבוצה אחת קיבלה גם 100 מ"ג של קו-קיו 10 ליום. הקבוצה שקיבלה קו-קיו 10 הורידה ממוצע של 13 ק"ג בתשעה שבועות, בהשוואה לממוצע של 6 ק"ג בקבוצת הבקרה שלא קיבלה את הקו-קיו 10. כעבור שלושה חודשים, הפסידה קבוצת הקו-קיו 10, 17 ק"ג.

 

ביצועי התעמלות

מאחר והקו-קיו 10 קשור בצורה אינטימית לייצור אנרגיה, לא יהיה זה מפתיע למצוא שהקו קיו-10 מסייע לספורטאים. זה בדיוק מה שהחלו לדווח מפתחי שרירים.

דו"ח מחקרי שפורסם ע"י ד"ר פולקרס מבציע על כך שיש תקפות מדעית לדיווחים אנקדוטיים אלו. ד"ר פולקרס וג.ה.פ. ואכ-פרחם בדקו את ביצועיהם של אנשים צעירים וחסרי כושר על אופני כושר. לאחר מכן ניתן לגברים 60 מ"ג של קו-קיו 10 ליום ובלא תרגול נוסף הם נבדקו שוב כעבור ארבעה עד שמונה שבועות. מספר מדדי ביצוע נבדקו כולל יכולת העבודה, צריכת החמצן המירבית והעברת החמצן. בעוד השינוי היחיד בתזונה ובתרגול של המתנדבים היה הוספת הקו-קיו 10, מדדי הביצוע של קבוצת מקבלי הקו-קיו 10 עלו ב 12% בתנאי עומס לב בינוניים ל- 28% בתנאי עומס לב מירביים. היה אפילו שיפור מובהק בתפקוד הלב בעת מנוחה.

 

חיזוק המערכת החיסונית

הניסוי הראשון שערך ד"ר בליזנקוב עסק במערכת החיסונית. הוא מצא שקו-קיו 10 הכפיל את יכולתה של המערכת החיסונית לסלק אורגניזימים הפולשים לדם.סדרת הניסויים הבאה שערכה קבוצת המחקר שלו מצאה שקו-קיו 10 הכפיל את רמות הנוגדנים לאחר מכן, הם מצאו שקו-קיו 10 מגן מפני סרטן הנגרם באופן כימי ומביא ליצירתם של פחות גידולים, גידולים קטנים יותר ומשך הישרדות ארוך יותר. קבוצת המחקר אפילו הפגינה התנגדות לזיהומים ויראלים.

 

אחרים:

נושאים למחקר עתידי כוללים את מחלת הזאבת, איידס, מחלות חניכיים, זיהום קנדידה אלביקנס, מחלת פרקינסון, ALS וניוון שרירי.

 

בטיחות: הקו קיו 10 הוא מזין הנלקח על ידי מיליוני בני אדם על בסיס יומיומי ללא כל תופעות לוואי משמעותיות. הקו-קיו 10 הוא מזין הנלקח על ידי מליוני בני אדם על בסיס יומיומי ללא כל תופעות לוואי משמעותיות. הקו-קיו 10 אפילו עבר את בדיקות הרעילות הנדרשות על ידי ה- FDA האמריקני לשם בדיקות קליניות בארה"ב. אף חוקר לא מצא תופעת לוואי משמעותית כלשהי של קו-קיו 10 עד היום בכל מינון ולמשך זמן כלשהוא. מחקר אחד שכלל יותר מ- 5000 אנשים שלקחו 30 מ"ג ליום כמוסף מזון, מצא שכחצי אחוז סבלו מאי נוחות עיכולית, בחילות או שלשולים ואלו היו תופעות הלוואי היחידות שנמצאו.

טואול - בניית אתרים