דיאטה ותזונה רפואית בשיטת Diet2All

חסרים בויטמינים וניוון שרירים – ד"ר קובי עזרא

ישנם תיאוריות שונות אודות חסרים בויטמינים ומחלות ניוון שרירים, למרות שבמחלה הינה גנטית, ניתן להיעזר בטיפול בניוון שרירים ע"י תוספי מזון שונים לרבות ויטמינים ומינרלים. 

ויטמין Eחסרים בויטמינים וניוון שרירים, ד"ר קובי עזרא, ויטמין E, כולין, ויטמין B קומפלקס, ניוון שרירים ותוספי מזון, טיפול בניוון שרירים, כאשר יוצרים חסר בויטמין E  בארנבות אנו רואים כי הן מפתחות ניוון שרירים. האומנם בבני אדם לא כך הדבר. כנראה שבבני אדם בכדי לצור נ

כאשר יוצרים חסר בויטמין E  בארנבות אנו רואים כי הן מפתחות ניוון שרירים. האומנם בבני אדם לא כך הדבר. כנראה שבבני אדם בכדי לצור ניוון שרירים צריכים לצור חמרים תזונתיים של ויטמין E ויטמיני B-קומפלקס ובעיקר ויטמין B הנקרא: כולין.

ויטמין E וכולין

בשנת 1954 כתבו ד"ר הוב וקופלנד בעיתון: July 1954 Journal of Nutrition, אודות ניוון שרירים בארנבים כתוצאה ממחסור כרוני של ויטמין B – כולין. הכולין הינו משתייך לקבוצת ויטמיני B, כך נכתב כי אחת הפונקציות של ויטמין E בגוף הוא ליצור אציטין-כולין (נוירו-טרנסמיטור) מכולין אצטאט. מכאן ניתן להבין כי ויטמין E קשור בתפקודיו עם הכולין (ויטמין B), כמו כן, ישנה מעורבות גם של החומצה הפנטטונית (ויטמין B5).

כאשר יצרו חסר של כולין בארנבי המעבדה, ארנבים אילו פיתחו ניוון שרירים כעבור 70 עד 100 ימים מתחילת החסר. הסימפטומים של מחלת הניוון שרירים היו דומים לחסר בויטמין E. כאשר הוסיפו את הכולין שוב לדיאטה של הארנבים, כל הסימנים של חולשת השרירים נעלמו החל מהיום הרביעי לטיפול.

חשוב לציין, כי חסר בכולין גורם לפגיעה בתפקודי הכבד לחוסר יכולת לנצל באופן אופטימאלי את ויטמין E. כלומר שחסר בויטמין E עשוי להיות חוסר בכולין !!! אך יחד עם זאת אנשים הסובלים מניוון שרירים אין ראיות של נזק לתפקודי הכבד.

כמו כן, כאשר אנו רוצים לבדוק אם אנו צורכים די הצורך ויטמין E? אז דגני בוקר נחשבים למקור של ויטמין E?! אובכן לא כך הדבר, היות ורוב דגני הבוקר לאחר שהסירו את הנבט – יחד עימו הלכו גם הויטמינים אשר מצויים שם באום טבעי, אך תעשיית המזון מוסיפה לנו את ויטמין E בצור סנטטית וצורה זאת אינה יעילה ופעילותה נוקה בחסר.

מה גם, שכלור הורס את ויטמין E, לכן עלינו לברר עם המים שאנו שותים מכילים כלור חופשי, בדומה למקומות מסוימים הארץ. שומנים מעופשים הורסים את ויטמין E, מזון מטוגן ועוד...

הוכחות של שיפור במחלות ניוון שרירים ע"י תרפיה ברכיבי תזונה

ד"ר וולטר אדי אשר כתבה את Vitaminology (וויליאמס וויקינס), קובע כי מצא שיפור בחולים הסובלים מניוון שרירים ע"י הטיפול בשמן נבט החיטה. הוא גם טען כי הוספת ויטמין B קומפלקס, גרם לשיפור סינרגיסטי בפעילות של ויטמין E. סטון כתבה Archives of Pediatrics, Vol. 49, 1949, אודות 25 ילדים שסבלו מניוון שרירים אשר טופלו בשמן נבט חיטה טרי יחד עם תוספת של ויטמינים B, C, ו- E מדי יום, חל שיפור במצבם של כולם.

המלצות כלליות מבחינת תוכנית התזונה:

1.       תפריט תזונה דל בכולסטרול, ללא סוכרים ומחמימות מזוקקות.

2.       יש לצרוך דגנים מלאים בלבד! (בסופר קשה מאוד למצוא מוצרים אשר הם באמת למאים).

3.       יש להמעיט בצריכת מוצרי חלב פרה, היות וישנם כאלה אשר אלרגיים איליו עכב עיכול לקוי חולים הסובלים מניוון שרירים יספגו פפטידים דבר אשר עשוי להחיש את המחלה ו/או לצור הפרעות נוספות. לעומת זאת ניתן לצרוך מוצרי חלב כבשים ועזים.

4.       יש לצרוך ירקות ופירות טריים, רצוי אורגניים ללא כימיקלים וריסוסים.

5.       יש לצרוך מספיק חלבונים, מקורות טובים לחלבונים הינם: דגים קטנים וצעירים אשר דלים במתכות כבדות, בשר טלה, ועופות.

6.       תוספי מזון – ויטמין E טבעי בלבד! כמוסות כבד מיובש (אשר מסייע לתפקוד הכבד), מולטי-ויטמין (הכולל ויטמיני B בכמות מספקת, ויטמין C, וויטמין), חומרים ליפו-טרופיים כגון: כולין, אינוזיטול ומטיונין.

ניוון שרירים דושן, קו-אנזים, קריאטין, ויטמין D, תה ירוק

טיפולים, חלופיים לטיפול, במחלת ניוון שרירים

ניוון שרירים, תוספי תזונה וצמחי מרפא

פרוטוקול טיפולי, דושן ניוון שרירים

מחלת ניוון שרירים ע"ש דושן, Duchenne Muscular Dystrophy

טואול - בניית אתרים