דיאטה ותזונה רפואית בשיטת Diet2All

השפעת תזונה מועשרת ומותאמת על פצעי לחץ

קיים קשר בין מתן תזונה מותאמת ומועשרת, מדדים תזונתיים, ריפוי וירידה בהיארעות פצעי לחץ והקטנת משך אשפוז. פצע הוא פגישה בשלמות רקמה הקשורה, בדרך כלל, לאבדן חומר. ריפוי פצע, ללא קשר לסוג הפציעה ולמידת הנזק לרקמה, מתבצע בשלושה שלבים דינאמיים הקשורים זה בזה ובעלי פרקי זמן חופפים. השלבים, מאופיינים בשינויים מורפולוגיים המתרחשים במהלך תהליך ההחלמה. אם כן ריפוי פצע הוא תהליך ביולוגי מורכב והוא רצוף באירועים ששואפים לתקן את הפציעה ולגרום להתחדשותה.

פצעי לחץ מופיעים בכל מגוון מסגרות ההשגחה הרפואית. (SEVERENS 2002) וחבריו מדווחים שהטיפול בפצעי לחץ צורך לפחות 1% מתקציב הבריאות, המחיר יכול להגיע עד 2-8 בליון $ בשנה. התערבות וטיפול נכון יכול לגרום לריפוי מושלם של הפצע עד 70% בתוך 12 שבועות של טיפול. תת תזונה הוא הגורם מנבא בלתי תלוי התורם להתפתחות פצע לחץ. השגחה מקומית ותזונה נכונה מקטינים את הפגיעה בחולים עם פצע לחץ ומונעים סיבוכים. שהשכיח ביניהם הוא זיהום מקומי עד לזיהום סיסטמי.


מלבד סיפוק אנרגיה, חומצות שומן אומגה 3 בעלות השפעות חיסוניות על איברים. הדבר נראה במיוחד עבור חומצה איקוספנטואית וחומצה דוקוסהקסהנואית הנמצאות בשמן דגים. בהתאם לצריכה התזונתית, חומצות שומן אומגה 3 משולבות במאגר הפוספוליפידים של ממברנות תאים ומחליפות את חומצות השומן אומגה 6. החלפה זו מגבירה את נוזליות הממברנה ומשפיעה על מעבר שומנים וייצור ציטוקינים. חומצות שומן אומגה 3 פעילות גם בשינוי פעולתם של מערכות אנזימים הקשורות לממברנה, למעבר אותות ולפעולות קולטנים.


נראה שאומגה 3 מפריעה למעבר אות דלקתי וכתוצאה מכך הדלקת שוככת. LEE ET AL מראה שהפעלה של מסלולים טרום דלקתיים כגון NFKB וביטוי של CYCLOOXYGENASE-2 ע"י חומצות שומן רוויות ועיכוב של השראה זו ע"י חומצות שומן לא רוויות, מתווכת דרך מסלול איתות הנגזר מקולטני משפחת TLR. שמביאים לפעולת חסימה מופחתת של גורם מעכב KAPPA B.

נתונים אלה מאשרים שאומגה 3 מחלישה תגובה דלקתית, משפרת הגנות וכן את זרימת הדם. תכונות ביולוגיות שונות אלו של אומגה 3 מציעות פוטנציאל פרופילקטי ורפואי מבטיח אותו ניתן להשיג על ידי הוספת אומגה 3 לתזונה , אם כן נשאלת השאלה מהי התזונה המומלצת לחולים המאושפזים, הסובלים מפצעי לחץ, במטרה להיטיב עם מצבם הבריאותי ולהקטין את הוצאות האשפוז.
טואול - בניית אתרים