דיאטה ותזונה רפואית בשיטת Diet2All

"בעצב תלדי בנים" – הריון בסיכון

ישנן שתי קבוצות של חומצות שומן הנחשבות לחיוניות להתפתחות מוח העובר-חוצה לינולאית שהיא מולקולת האם לחומצות השומן אומגה 6 שנציגה חשובה שלה היא חומצה ארכיונית AA וחומצה לינולנית שהיא מולקולת האם לחומצות השומן אומגה 3 שנציגות חשובות שלה הן EPA ו- DHA. חומצות שומן מסוג אומגה 6 גורמות ליכולת נמוכה יותר של מעטפת תא העצב להעביר אימפולס. מצב זה עלול לגרום "בעצב תלדי בנים" – הריון בסיכוןלתקשורת בין עצבית לקויה.

 

כאשר מעטפת תא העצב מורכבת מריכוז יחסי גבוה יותר של אומגה 3, חל שיפור ביכולת העברת האימפולס של העצב. EPA שהיא מקור לנוירוטרנסמיטורים במוח משפרת את מעבר המידע בין תאי העצב (המעבר הסינפטי).

הגוף לא מסוגל לייצר את חומצות השומן אומגה 3 באופן יעיל ולכן המזון הוא המקור היחיד להן. בשל השינויים בצריכת המזון של האדם המודרני קיים במוח האדם עודף בחומצות שומן אומגה 6 וחסר בחומצות שומן אומגה 3. נמצא כי לחומצות שומן אומגה 3 חשיבות רבה ביותר להתפתחות המוח והראייה של העובר. מקור חומצת השומן DHA הוא בעיקר מצמחים כגון אצות, שמן קנולה, אגוזי מלך, זרעי פשתן טחונים וירקות ירוקים עליים ומדגים כגון סול, סלמון, הליבוט, בקלה, טונה וסרדינים.

המקור היחיד לחומצת השומן EPA הוא בשומן דגים בלבד. הדרך המעשית להשלים את המחסור החמור באומגה 3 ולנטרל את העודף באומגה 6 בתזונה המערבית, היא על ידי צריכת שמן דגים. רוב הדגים נחשבים לבטוחים למאכל בהריון, בתנאי שהם מבושלים כהלכה. עם זאת, דגים מסוימים עלולים להכיל כספית בכמויות גדולות יחסית ומומלץ להימנע מאכילתם בהריון.

במרס 2004 פירסם ה- FDA המלצה להימנע מאכילת דג חרב, כריש, קינג מקרל ו- TILEFISH בהריון ובהנקה. בנוסף, טונה טרייה, שמשמשת להכנת סושי וסטייק טונה, עלולה להכיל כמויות גדולות מהרגיל של כספית ויש להימנע מאכילתה בהריון ובהנקה.

טונה משומרת, שאותה מכינים מדגים קטנים יותר, נחשבת לבטוחה לשימוש וכך גם שאר הדגים. נמצא קשר בין צריכת חומצות שומן אומגה 3 למגוון של תופעות. הארכת משך ההיריון, עליה ביכולות קשר חברתי של הילוד עליה ביכולת הקוגניטיבית שלו  עליה בקואורדינציות יד עין וירידה בשכיחות הפרעות קשב וריכוז ועליה בהיארעות דיכאון לאחר הלידה. גם לנשים מיניקות חשוב מאוד להעשיר את המזון בחומצות שומן אומגה 3 כי  התפתחות מוח התינוק מתפתחת באופן מואץ גם בשנת חייו הראשונה. ארגוני בריאות עולמיים יצאו אף בקריאה להעשיר את פורמולות תחליפי אם בחומצות שומן אומגה 3.

רוב הנשים בארץ צורכות דגים בכמויות קטנות יחסית או נמנעות מאכילת דגים כלל לנשים אלה ניתן להעשיר את הדיאטה בכמוסות של אומגה 3 המכילות EPA ו- DHA על מנת למנוע את החסר היחסי של חומצות אומגה 3 בתזונתן.
 
טואול - בניית אתרים