דיאטה ותזונה רפואית בשיטת Diet2All

תזונה כבסיס להצלחה בהתמודדות עם שינויים


תזונה תחילה כבסיס להצלחה בהתמודדות עם שינויים, סיכונים ובהתערבות טיפולית (רפואית, נפשית, חינוכית): ההוכחות המדעיות, אוכלוסיות היעד והצורך במדיניות תזונה
מרבית מצבי ההתמודדות מאופיינים בפגיעה באיזון הפיסיולוגי והאיזון התזונתי המצטבר או הנקודתי: יהא זה עוני, מצבי חרום, אסונות טבע, מלחמה, רעב או מחלה – אקוטית ו/או מתמשכת.
בד"כ אנו נוטים להתייחס למצבי ההתמודדות כזמניים ומתמקדים בבעיה במקום ביכולת ההתמודדות שלנו. במקום להבין שדווקא ברגע זה לתזונה יש את היכולת להקטין את מידת הנזק שהמצב גרם לנו. כיוון ש"לחץ" הוא דבר סובייקטיבי – תזונה יכולה להקל על מידת בלחץ שהגוף סובל במצבי ההתמודדות.

רעב ולחץ נפשי, הגורמים למצב הורמונאלי (הפרשת קורטיזול, לדוגמא) שמונע היווצרות הורמוני מוח ולכן פוגע בלמידה. לכן ללא הבטחה תזונתית, אין לצפות מילד להישגים לימודיים. אפילו בטיפול פסיכולוגי, שבו אנו אמורים להיחשף לדברים רגשיים שלנו, מצב תזונתי מיטבי, יאפשר לנו התמודדות יעילה יותר. באזורים מוכי אסון, הלחץ הנפשי עלול לפגוע בחילוף החומרים, לגרום ל"אכילה מרגיעה" ולהשמנה ואף עלול להיות גורם מזרז לפגיעה במאזן הסוכר ולסינדרום מטבולי.

בנוסף, עוני תזונתי, הפוגע בכמות ובאיכות המזון יכול לפגוע בבריאות ובתפקוד הצרכנים העניים.
אפילו בטיפול בהשמנה – האיזון התזונתי הוא תנאי ראשוני, ליכולת שלנו לפרק שומן בתגובה לצמצום הקלורי, לשמירה על חילוף חומרים תקין, על הרקמות הרזות בגופנו וכו'.

לתשתית התזונתית חשיבות מיוחדת במצבי חולשה מתמשכים כמו גיל מתקדם, הדורשים מאמץ פיסיולוגי מיוחד כמו במצב אשפוז או טיפול תרופתי או בחולים כרוניים כמו חולי סרטן ומחלות הפוגעות במערכת החיסון, עיכול ועוד.

במחקר על מושתלי כבד נמצא שהכנה תזונתית הפחיתה בצורה דרמטית תמותה וקיצרה זמן אשפוז. במחקר על חולי איידס נמצא שמטופלים במצב תזונתי ירוד היו בסיכון גדול פי 6 למות לאחר תחילת טיפול אנטיויראלי חדש, בהשוואה לאלו שהיו במצב תזונתי משופר. צריכת ויטמינים מקב' B עוד לפני הפריה הפחית סיכון לפגמים בעובר-יילוד ועוד.
 
תזונה תחילה אמורה להעצים אותנו בכל מצב התמודדות, בכל מצג הזדמנות (ללמידה/התפתחות) ובכל מצב התערבות – רפואית, חינוכית, נפשית ואחרת.

זאת לעומת המצב בו התמודדות, ההתערבות ו/או הטיפול פוגשים את הגוף באופן "עיוור" במצב שייתכן ואינו מסוגל לטפל בו ולעמוד בתופעות לוואי. עם הנחת העבודה שהאדם "בריא" ואוכל "רגיל".
טואול - בניית אתרים