דיאטה ותזונה רפואית בשיטת Diet2All

ויטמין C, חומצה אסקורביתויטמין C, חומצה אסקורבית, ד

 

 

למי יהיה מצב של חוסר ויטמין C?

 

למרות שמחלת האסקורבית (צפדינה) לא נראית אצל מטופלים שלי, אני אכן מאבחן בחלקם מצבים של חסרים תת קליניים בויטמין C.

 

חלק מסימנים של חסר בויטמין C הם: דימומים מהחניכיים, התקררויות חוזרות ונשנות כתוצאה מחולשה חיסונית, נטייה מוגברת לפציעות, החלמה איטית מאוד של פצעים בעור.

 

למעשנים יש רמות נמוכות של ויטמין C ולכן הם זקוקים למינון יומי גבוה יותר, בהשוואה לאנשים שאינם מעשנים. למעשה כל סיגריה גוזלת מגופנו כ- 25 מ"ג ויטמין C.

 

מינון יומי מומלץ: על פי רוב ישנם רופאים אשר ממליצים ליטול כ- 500 מ"ג עד 1,000 מ"ג ליום.

ד"ר ליאונוס פאולינג, נטל מידי יום ביומו 18,000 מ"ג (18 גרם) ויטמין C מידי יום למשך הרבה שנים ונפטר בגיל 96, בקירוב. אך אין זה אומר שאני ממליץ לכולם ליטול מינונים כאלה!

 

האם ישנם תופעות לוואי או אינטרדוקציות עם ויטמין C?

 

ישנם מטופלים שפתחו שלשולים לאחר נטילה של ויטמין C, אפילו במינון לא גבוה במיוחד, של כ- 500 מ"ג וישנם כאלה (כמוני) שאפילו לאחר נטילה יומית של 6-8 גר' לא חשו בכלום.

אך חשוב לציין, כי מינונים גבוהים של ויטמין C עשויים להפריש מתכות אל מחוץ לגוף כמו: נחושת. על כן, יש לשים לב לכך! ויש לציין כי כל מולטי ויטמין ומינרל מכיל נחושת.

 

אנשים שצריכים להתייעץ ברופא לפני השימוש בויטמין C

-          מוחסרים באנזים GGPD (לרגישים לפול ולתרופות הסולפה).

-          היסטוריה של אבנים בכליות.

-          רמה גבוהה של ברזל (המוסידרוזיס או המוכרמטוזיס)

-          כשל בתפקוד הכלייתי.

כאשר נוטלים ויטמין C במגה (כלומר יותר מ 1000 מ"ג ליום למשך מעל מספר שבועות, יש לחשוב על נטילת המינראל נחושת, בכדי למנוע חסרים בנחושת.

ויטמין C מגביר את ספיגת הברזל. ויטמין C ממחזר את האנטי-אוקסידנט – ויטמין E.

 

ויטמין C (חומצה אסקורבית)

ויטמין C הינו מסיס במים ומתפקד כאנטי אוקסידנטים רב עוצמה.

אנו זקוקים לוויטמין C בכדי ליצור קולגן, הקולגן הינו "הדבק" שמחזק את חלק הגוף השונים, כמו למשל : שרירים וכלי דם.

ויטמין C בעל תפקיד חשוב בהחלמת פצעים ואנטי היסטמיני טבעי.

ויטמין C חיוני לעצירת התפתחות וירוסים וחיידקים ובעל תפקיד חשוב בתהליכי הדטוקסיפיקציה של הכבד, לרכיבים רעילים כמו: אלכוהול ורכיבים נוספים.

 

למרות שלוויטמין C ישנה השפעה הקטנה על מניעת הצטננות, יש לציין כי הוויטמין מסייע למנוע סיבוכים של מחלות דרכי הנשימה.

מינונים גדולים של ויטמין C (כ-1 עד 8 גרם ליום), הניטלים בעת הדבקות בוירוסים הגורמים להתקררות, עשויים לקצר את משך זמן המחלה בכ- 23%.

 

היכן נמצא וויטמין C? בברוקלי, פלפל אדום, תירס, בצל, פטרוזיליה, פקעות ורדים, אסרולה, פירות הדר, תותים (הינם מקור מצוין לויטמין C).

 

באלו מצבים ויטמין C תומך?

בפפ בלתי תקין, אסטמה, טרשת עורקים, תמיכה בספורטאים, חבורות, נקעים, קטרקט (ירוד), תמיכה בטיפול כימותרפי, התקררות ושפעות, דלקות ריאה, סוכרת, אגזמה, מחלות חניכיים ודלקות חניכיים, גלאוקומה (לחץ תוך עיני מוגבר), גאוט (שיגדון), קדחת השחת, הפטיטיס (דלקת כבד ויראלית), היפר כולסטרולמיה, תמיכה באיידס, יתר לחץ דם, היפוגליקמיה, חולשה בתפקוד המערכת החיסונית, זיהומים, אין אונות (אימפוטנציה), חוסר ברזל, ניוון המקולה בעין, גיל המעבר (מנופאוזה), מנוראה (כאבי מחזור).

כמו כן, ויטמין C מסייע לפציעות קטנות, בחילות בוקר, זיהומים חוזרים באוזניים (דלקות אוזניים), רטינופתיה, זיהומים בדרכי שתן, ויטילגו.

logo בניית אתרים