דיאטה ותזונה רפואית בשיטת Diet2All

טרשת עורקים - ארטריוסקלרוזיס

טרשת עורקים (ארטריוסקלרוזיס) – ד

טרשת עורקים מהווה את גורם המוות העיקרי בעולם המערבי.

זהו מצב ניווני של העורקים המאופיין בהצטברות שומנים (בעיקר כולסטרול). טרשת עורקים מתחילה בגיל מוקדם והתקדמותה אינה מראה תופעות לוואי עד שהיא לובשת צביון קליני חמור ואף קטלני.הצטברות המשקעים על דופן העורק מצרה את קוטרו ומקטינה את זרימת הדם הגורמת למחסור בחמצן ולהצטברות לוחיות דם שמאופיינת ע"י לחץ דם גבוה, אנגינה, קלאודיקציה (צלעת), ירידה ביכולת השכלית, חולשה וסחרחורות. לנזק זה של רדיקאלים חופשיים יש חלק חשוב ומכריע באטיולוגיה של טרשת עורקים.

 

טוקופרול - ויטמין E : לחוסר בויטמין E יש משקל מכריע בהתהוותה של המחלה (עיבוד של יצירת תוצרי חמצון שומניים). לקיחת ויטמין E מונעת טרשת עורקים ע"י מניעת תוצרי חמצון שומניים, מניעת התקבצות לוחיות דם והעלאת רמת ה"כולסטרול הטוב" (HDL).

 

פורמולת מולטי ויטמין:

מולטי ויטמין מכיל נוגדי חמצון נוספים כמו:בטא קרוטן, סלניום, ויטמינים מקבוצת B החיוניים למניעת טרשת עורקים (B3,B6) ומינראלים הקשורים לתופעה (נחושת, אבץ, סלניום, כרומיום, קלציום) ועוד.

 

מגנזיום וויטמין B6: נמצא כי לאנשים שנפטרו מטרשת עורקים הייתה רמה נמוכה במיוחד של מגנזיום בלב. חוסר מגנזיום שייך בצורה מובהקת להתפתחות טרשת עורקים. החוסר נוצר כתוצאה ממחסור תזונתי או עודף ויטמין D. למגנזיום השפעה מרגיעה על שרירי הלב (רבים ממקרי המוות נובעים מעווית בשריר הלב ולא מאטם) מוריד כולסטרול ולחץ דם גבוה. מטרת ה- B6 בפורמולה הינה – לעודד את ספיגת המגנזיום.

 

פקעות ורדים:

מחסור בוויטמין C מוביל לטרשת  עורקים.

ויטמין C – נוגד חמצון, חיוני לסינתזה של כולסטרול ושומנים ושומר על מבנה קירות העורקים (סינטזת קולגן).


 

טרשת עורקים - המלצות

סלניום – נוגד חמצון, יעיל במיוחד לשמירה על שריר הלב.

פיקנוגנול – שומר על גמישות כדוריות הדם האדומות ומחזק כלי דם.

ל- קרניטין – חשוב במיוחד לאנרגיה של שריר הלב ולמניעת הצטברות שומנים.

יש להימנע מאלכוהול, טבק, קפה, חומצות שומן רוויות, כולסטרול, סוכר, חלבון מן החי ומתחים מיותרים.

טואול - בניית אתרים