דיאטה ותזונה רפואית בשיטת Diet2All

יתר לחץ דם ורכיבי תזונה

יתר לחץ דם הינה סימפטום של מחלה, שלעיתים העלייה בלחץ הדם הינו הסימפטום היחידי. מחלה זו מהווה אחת הבעיות העיקריות והנפוצות ביותר שאיתן מתמודד עולם הרפואה במאה ה- 20.

מאחר ויתר לחץ דם קשור לעלייה במחלות לב ובתמותה, יש חשיבות רבה בטיפול להפחתתו ולשמירה על לחץ דם תקין ומאוזן. לחץ דם גבוה שלא מטופל יוביל בסופו של דבר לפגיעה בכלי הדם, למחלות לב שונות, לנזק בלתי הפיך בכליות ולפגיעה בעיניים.

למרות שהסיבה המדויקת ללחץ דם גבוה אינה ידועה ברוב המקרים, נמצא שיש קשר הדוק בין התפתחות המחלה לבין אורח החיים המודרני. תזונה לקויה, סביבה לוחצת, היעדר פעילות גופנית, עודף משקל ועישון תורמים להתפתחות יתר לחץ דם (וגם שורת מחלות אחרות האופייניות למדינות המערב ה"שבעות").

 

במרבית המקרים שינויים באורח החיים ובתזונה יכולים להפחית את רמות לחץ הדם ונטילה של תוספים עשויה לסייע, ללא תופעות לוואי, לטיפול התרופתי ואף להחליפו.

 

יתר לחץ דם אשלגן ומגנזיום

אשלגן מעודד הפרשת נתרן (מלח) ועודפי נוזלים מהגוף ושומר על גמישות העורקים. תוספת של מגנזיום (שמרבית האנשים אינם מקבלים את הכמות הדרושה ממנו במזון) מסייעת בהורדת לחץ הדם ובשמירה על איזונו. כמו כן, מגנזיום דרוש לפעילות תקינה של אשלגן.

 

 

יתר לחץ דם קו-אנזיםQ10:

מחקרים קליניים הראו שQ10מסייע להורדת לחץ הדם. התוספת שלו חשובה במיוחד לאור העובדה שאנשים הסובלים ממחלות לב ומיתר לחץ דם סובלים גם ממחסור ב-Q-10. לכן, אספקה סדירה שלו תועיל גם לוויסות לחץ הדם וגם למחלות לב אחרות. מקורות טובים לקו-אנזיםQ10הם: טונה וסרדינים.

 

 

יתר לחץ דם אומגה-3

חומצות שומן מסוג אומגה-3 אשר מצויות בדגים וממקור צמחי כגון: זרעי פשתן וכו', מסייעות בהורדת לחץ דם גבוה. כמו כן, מסייעות חומצות השומן מסוג אומגה-3 "לדלל את הדם" כלומר למנוע יצירת קרישי דם (תרומבוסים), לכן יש להן ערך רב במניעת מחלות לב וכלי דם.

 

 

יתר לחץ דם שום ופטרוזיליה

השום ידוע ביכולתו להוריד לחץ דם והפטרוזיליה מעודדת הפרשת נוזלים מהגוף ומקלה על בצקות.

ההשפעה ההיפוליפידמית (הפחתת רמות חומצות השומן) של השום מסייעת במניעת מחלות לב.

 

 

יתר לחץ דםפרחי עוזרר

מסייעים להוריד לחץ דם ע"י הרחבת כלי הדם הגדולים, משפרים את אספקת הדם ללב ומחזקים אותו. מפחיתים כולסטרול באופן מתון ומונעים את שקיעתו בעורקים, מכאן נובעת חשיבות השימוש בצמח לבריאות הלב.

 

 

יתר לחץ דם והמלצות נוספות

· צריכה גבוהה של אנטי אוקסידנטים מהמזון שמקורם בפירות וירקות שונים, אבץ, ויטמין C, סיבים תזונתיים.

· הפחתת משקל ופעילות גופנית, הימנעות מסטרס עד כמה שניתן.

· להימנע מצריכה מוגברת של מלח, קפה, אלכוהול, סוכר ועישון.

 

 

מהו יתר לחץ דם וכיצד מטפלים בו

 

logo בניית אתרים