דיאטה ותזונה רפואית בשיטת Diet2All

הסברים לספורטאי – ד"ר קובי עזרא

הסברים לספורטאי,  ד

לפעילות הגופנית תפקיד חשוב במטבוליזם (חילוף החומרים) של הגוף, בשיפור מצב הרוח והדימוי העצמי, בחיזוק מערכת החיסון ומניעת מחלות ובהפחתת משקל ושמירה על גוף חטוב ומעוצב. יחד עם זאת יש לפעילות הגופנית "מחיר" שמתבטא בעלייה בדרישות הגוף לאנרגיה ולרכיבי תזונה מסוימים.

 

אין ספק שפעילות גופנית תורמת רבות לבריאות, אך על כל ספורטאי לקחת בחשבון כי העיסוק בספורט כרוך בתהליכים שונים המשפיעים על הדרישות התזונתיות:

 

·         דרישות אנרגטיות גבוהות לשם ביצוע הפעילות ושמירה על מסת השרירים.

·         תהליכי חמצון מוגברים ויצירת רדיקאלים חופשיים הפוגעים ברקמות הגוף השונות, כולל רקמת השריר וגורמים לנזקים ולהזדקנות מוקדמת.

·         תהליכי בניית שרירים לשם שיפור היכולות הגופניות, למניעה ולמזעור נזקי פגיעות אפשריות.

·         עומס יתר על מערכת השלד.

·         סטרס מוגבר (במיוחד בענפי ספורט תחרותיים).

 

על מנת להפיק את המקסימום מהפעילות ולמזער נזקים, על הספורטאי לסגל הרגלי תזונה נכונים שיביאו לשמירת הבריאות ושיפור ההישגים הספורטיביים וכן יסייעו לגוף בשלב ההתאוששות שכידוע, יש לו השפעה רבה על ההישגים.

 

התוספים התזונתיים מהווים כיום חלק בלתי נפרד מתזונתו של הספורטאי.

המוצרים שנסקרו בדף זה הינם רק חלק ממגוון המוצרים הקיימים בשוק אך הם אילו החיוניים ביותר לשיפור הביצועים הגופניים ומניעת נזקים.

 

מולטי ויטמין ומינרל

פורמולת הרב ויטמינים והמינרלים (מולטי-ויטמין) מתוחכמת, על פי רוב מכילה מינונים שונים של ויטמינים ומינראלים. שילוב של נוגדי חמצון, קומפלקס ויטמיני B, השילוב של הויטמינים והמינרלים מחזקים את מערכת החיסון, ממריצים את הגוף ומשפרים את טיהורו מחומרים מזיקים, כמו כן נוגדי חמצון (אנטי-אוקסידנטים) חיוניים לתיקון הנזקים החמצוניים שיוצרת הפעילות הגופנית.

 

ג'ינסנג סיבירי:

ג'ינסנג סיבירי הוא צמח אדפטודני, כלומר בעל יכולת להביא את הגוף לרמה גבוהה יותר של התנגדות למחלות ולמצבי לחץ, נפשיים ופיזיים, הוא מסוגל להעצים את התגובה ההורמונאלית לגירוי עצבי חזק האופייני לפעילות ספורטיבית ובכך משפר את ההישגים הספורטיביים ומפחית פגיעות ומחלות האופייניות לפעילות ספורטיבית מאומצת. ליכולתו של הג'ינסנג הסיבירי לשפר את הריכוז נודעת חשיבות רבה להכנה נפשית לפני ובזמן תחרויות. לצמח יכולת להגביר סיבולת, מהירות רפלקסים ואף קואורדינציה אצל ספורטאים.

 

קו-אינזים קיו 10:

הקו-אנזים Q10 רכיב החיוני לייצור האנרגיה בגוף, בעל השפעה נוגדת חמצון. משפר את תפקוד הלב ומחזק אותו. משפר אספקת חמצן לשריר הלב ובכך משפר את היכולת לבצע פעילות גופנית מאומצת.

תורם לשיפור ביצועים אצל אנשים העוסקים בפעילות ספורטיבית.

כאשר נוטלים השלמה של קו-אנזיום קיו 10, יש שיפור מובהק בתפקודי הלב בזמן מנוחה ומאמץ גם ללא שינויים נוספים בתזונה ובתרגול.

 

המינרל מגנזיום: המגנזיום נספג באופן יעיל ביותר בעיקר כשהוא קשור לחומצת לימון (חומצתה ציטריט) – מגנזיום ציטראט. מינראל מגנזיום המצוי בנוזל התוך תאי בריכוזים גבוהים ומשמש כקו-פקטור של ריאקציות רבות. המגנזיום חשוב לתהליכים פיזיים וכימיים החיוניים לגדילה, להתפתחות ולבריאות. פעילות גופנית מביאה לאיבוד מוגבר של מגנזיום בשתן ובזיעה.

חוסר במגנזיום ישפיע לרעה על אספקת האנרגיה לפעילות הגופנית. (מגנזיום משתתף, בין היתר, ביצור ATP). חסרונו בשריר (השפעה על הצומת עצב שריר) עלול להתבטא בשורה של סימפטומים, כגון כאבי שרירים, עוויתות וחולשה (גם בשריר הנשימה).

מגנזיום ציטראט הינו מגנזיום הקשור בצורה פטנטית לחומצה ציטרית, דבר המשפר את יעילות הספיגה וההטמעה בגוף.

 

רכיבים נוספים:

קריאטין מונוהידראט: הקריאטין מגביר ייצור אנרגיה בשרירים, משפר ביצועים ספורטיביים ובניית שרירים.

חומצות האמינו: ארגינין ואורניטין – חומצות אמינו בעלות אפקט אנאבולי פועלות לשחרור הורמון הגדילה ונחוצות למטבוליזם של שומנים.

חלבון מי-גבינהאבקת החלבון מספקת תערובת מאוזנת של חומצות אמינו וחלבונים בעלי זמינות ביולוגית גבוהה במיוחד. הפורמולה מועשרת בחומצות אמינו מסועפות שרשרת (BCAA), החשובות לבניית שרירים והפקת אנרגיה.

חומצת האמינו קרניטין – אחראי על הפיכת שומן לאנרגיה. מסייע לייצור אנרגיה בשרירים ובלב. תורם לשיפור הביצועים הספורטיביים.

 

לסיכום:

למיצוי יכולת אתלטית בדרך טבעית, לאחזקת הגוף במצב אנבולי (בניה) ולא קטבולי (פירוק), יש להקפיד על:

דיאטה עשירה בפחמימות מורכבות, דלת שומנים ומתונה בחלבונים.

אכילה של מספר ארוחות קטנות ולא ארוחה אחת גדולה.

נטילה של השלמות המזון העיקריות בתוספת השלמות ייחודיות לענף הספורט בו עוסקים. (לדוגמא חומצות אמינו ספציפיות לבניית שרירים).

שתיית נוזלים, גם ללא תחושת צמא.

טואול - בניית אתרים