דיאטה ותזונה רפואית בשיטת Diet2All

דיאטה ותוספי תזונה לספורטאים

הצלחתו ומצב בריאותו של כל ספורטאי ובעיקר של מפתח גוף הרבה יותר תלוים בדיאטה מאוזנת ובלקיחת תוספי תזונה נכונים מאשר רוב הציבור מתאר לעצמו. הספורטאי חייב לשמור על דיאטה מאוזנת ע"מ לספק לגופו את כל המרכיבים התזונתיים הנדרשים לשיקום וגדילת רקמות השרירים אשר נהרסו במהלך האימון, כמו כן לתמוך במערכת החיסונית שלו אשר עלולה להיחלש עקב אימונים קשים וממושכים. 
קלוריות הינן כמות האנרגיה המוכלת במזון. 1 גרם של חלבונים ופחמימות נותן כ- 4 קלוריות ואילו 1 גרם של שומנים יתן לכם  9 קלוריות. החומרים התזונתיים העיקריים אשר נדרשים לתפקוד בריא של גוף האדם הינם: חלבונים, פחמימות, שומנים, ויטמינים, מינרלים ומים. חשוב לשמור על דיאטה מאוזנת אשר תספק לכם את כל האלמנטים הדרושים לחיים בריאים. 
למפתחי גוף, מומלץ לשמור על דיאטה הבאה: כמות הקלוריות היומית של הספורטאי חייבת להיות מורכבת מ- 30-25 אחוז של חלבונים, 60-55 אחוז של פחמימות (רצוי פחמימות מורכבות) ו- 15-10 אחוז של שומנים (בעיקר שומנים צמחיים).

תוספי תזונה לספורטאים

מקובל לחלק את תוספי התזונה לשמונה קטגוריות עקריות כדלקמן:
1.  אבקות חלבון.
2.  אבקות לעליה במשקל / צבירת מסת שריר.
3.  תחליפי מזון.
4.  חומצות אמינו.
5.  קראטין.
6.  גלוטמין.
7.  משקאות אנרגטיים.
8.  שורפי שומנים וחסמי ספיגת שומן.
 

אבקות חלבון

החלבונים מהווים  כ-17 אחוז מכלל הרכב גוף האדם ואחד הפקידיהם העיקריים הינו בנית הגוף (רקמות השריר). כמות החלבון המומלצת ליום לאנשים העוסקים בפיתוח גוף הינה בין 1.5 גרם ל- 2.5 גרם לכל קילוגרם משקל הגוף, כמו כן חשוב לשתות הרבה מים. 

איזה חלבונים הכי טובים?

חלבונים הכי איכותיים הינם ממקור בשר, דגים, עופות, ביצים וכמובן מי גבינה (חלבוים אלה הינם בעלי ערך ביולוגי גבוה). את החלבון ממקורות הנ"ל הינו מאוזן היטב ומכיל את כל חומצות האמינו (כולל חומצות אמינו חיוניות) ביחס כמעט מושלם. רקמות השריר מורכבות מ- 22 חומצות אמינו, אשר שמונה מהן הינן חיוניות וחייבות להגיע לגוף עם ארוחות. בחלבון ממקור צמחי (כמו זה של סויה למשל) חסרות אחת או יותר חומצות אמינו חיוניות, הדבר שמוריד בצורה משמעותית את יעילותם. זכרו כי רק חלבון מאוזן אשר מכיל את כל חומצות האמינו (כולל חיוניות) ישתתף בשיקום ובניית שרירים ואותו חלק של חלבון לא מאוזן פשוט יהפוך לשומן. 
הוכח כי כמות המירבית של חלבון אשר גוף האדם מסוגל לעכל בארוחה אחת הינה כ- 30 גרם לכן מומלץ לחלק את כמות היומית הכללית של חלבון לארבע - חמש ארוחות קטנות.
 

אבקות חלבון מי גבינה

אבקות חלבון מי גבינה מכילים לרוב כ- 22 גרם של חלבון איכותי וגרם אחד של שומן. בכל מנה של 30 גרם אבקה. אבקה זו נמסה בקלות (גם ללא בלנדר) אפילו במים קרים ומכילה מינמום קלוריות לצבירת מסת שריר איכותית ורזה.
ישנן אבקות חלבון המכילות תוספות מיוחדות של אנזימים להגברת קצב הספיגה של החלבון. כמו גם מרכיבים תזונתיים ייחודיים לייצור מוגבר של הורמון הגדילה הטבעי. ידוע, כי הורמון גדילה הינו אחראי על קצב של צבירת מסת השרירים. 
 
חלבון מי גבינה מבודד הינו חלבון אשר עבר תהליך של סינון יוני והינו בעל ערך ביולוגי מרבי. מומלץ לשימוש ע"י ספורטאים רציניים, בתור מקור אופטימלי לחלבון בעל ערך ביולוגי וקצב הספיגה מקסימליים.
וניתן לומר ש- 1 גרם של חלבון מי גבינה מבודד הינו שווה ל- 1.5 גרם של חלבון מי גבינה רגיל.
ישנן אבקות חלבון  (בבסיס חלבון מי גבינה רגיל). אבקת חלבון זו הינה בעלת ריכוז חלבון של כ- 75% עד כ- 84% חלבון מי גבינה. 
ישנן אבקות חלבון טהור נטולות לקטוז (סוכר חלב), כולסטרול, שומן וסוכר. 
אבקת חלבון  (בבסיס חלבון מי גבינה מבודד) הן בהחלט החזקות ביותר אשר מוצגת כיום בשוק העולמי. אבקת חלבון זו הינה בעלת ריכוז חלבון גבוהה ביותר של כעד 96% של חלבון טהור. 
ניתן לומר ש-1 גרם של חלבון מי גבינה מבודד הינו שווה ל- 1.5 גרם של חלבון מי גבינה רגיל.

אבקות לעליה במשקל (צבירת מסת שרירים)

על מנת לשמור על רמות אנרגיה מספיק גבוהות אשר יאפשרו ביצוע אימונים אינטנסיביים עליכם לקבל כמות ניכרת של פחמימות. קיימים שלושה סוגים עיקריים של פחמימות. סוג הראשון הינו פחמימות "מזוקקות" (זולות ולרוב חסרות תועלת - לא תמיד), כמו סוכר וכל מיני תוספים כימיים. סוג השני נקרא פחמימות פשוטות (בעיקר פירות) אשר מהוות מקור טוב של אנרגיה. סוג שלישי והכי חשוב - נקרא פחמימות מורכבות אשר "נשרפות" לאט וכתוצאה מכך מספקות לכם אנרגיה לאורך הזמן. מקור של הפחמימות הנ"ל הינו ירקות, גריסים, אגוזים וכו'... 
מאוד חשוב למפתחי גוף אשר מנסים לעלות במשקל להשתמש בתוספי תזונה המבוססים על שילוב של פחמימות פשוטות ופחמימות מורכבות לפני ואחרי האימון. להלן ארבע סיבות עיקריות לשימוש בפחמימות:

יתרון הפחמימות ואבקות לעלייה במשקל

1.  פחמימות מספקות למעשה אנרגיה אשר מאפשרת למתאמן לבצע אימון קשה וממושך.
2.  צבירת מסת שריר מתבצעת ע"י אגירת הגליקוגן ומים ברקמות השריר.
3.  כמות מספקה של פחמימות בגוף מונעת שריפת חלבונים להשלמת חוסר אנרגיה ומאפשרת שימוש בחלבונים לצבירת מסת שריר בלבד.
4.  פחמימות הינן מקור עיקרי של אנרגיה אשר מסופקת למוח וחוסר שלהן יכול לגרום לבעיות רפואויות שונות.
תוספי תזונה המבוססים על פחמימות פשוטות ומורכבות ומיועדים לצבירת מסת שריר - נקראים אבקות לעליה במשקל או "גיינרים". למעשה, תוסף תזונה מסוג זה מהווה שילוב של חלבונים ופחמימות (ביחס 1 ל- 2 או 1 ל- 3 או 1 ל- 4 ואפילו 1 ל- 5) ומיועדים לשימוש כשעה לפני אימון ומייד לאחר ממנו (30 דקות לאחר האימון לכל היותר). 
שימוש באבקות לעליה במשקל בימים בהם אינכם מתאמנים - מומלץ בעיקר לספורטאים עם מבנה הגוף רזה אשר נתקלים בבעיה של צבירת מסת גוף. זכרו, אם הגוף שלכם לא מקבל מספיק פחמימות - הוא נאלץ לשרוף חלבונים יקרי ערך על מנת להשלים את האנרגיה שחסרה לו ואז תהליך השיקום וגדילת השרירים יהיה איטי יותר.

אבקות לעליה במשקל

אבקת גיינר (Gainer) היא תוסף איכותי ויעיל לצבירת מסת שריר מהירה, המתוכנן בעיקר לספורטאים מענפי ספורט הבאים: פיתוח גוף, פאואר-ליפטינג, התאבקות וכו'). כמו כן, לאנשים הסובלים מתת משקל ואנשים אשר עבודתם דורשת מאמץ פיזי רב.  
אבקה לעלייה במשקל מספקת תערובת של חלבונים איכותיים, ממקורות שונים, בעלי יכולת ספיגה חסרת תקדים. בנוסף, על התוסף תזונה מסוג זה להכיל כמות ניכרת של פחמימות מרוכבות, ותערובת מושלמת של כל הויטמינים ומינרלים הדרושים לחיזוק מערכת החיסונית אשר עלולה להיחלש עקב אימונים מאומצים. 
תוספי תזונה להסוג הנ"ל יעזרו לכם להתאושש הרבה יותר מהר לאחר האימונים, וכן תאפשר צבירת מסת השריר בתקופה כמה שיותר קצרה ע"י הגברת סינתזה של החלבונים.
האבקה לעליה במשקל מתוכננת בעיקר לספורטאים אשר נתקלו בבעיה של צבירת מסת שריר בעזרת אבקות רגילות. 
ישנם אבקות לעלייה במשקל אשר מכילות וכוללת מרכיבים מיוחדים נוספים המיועדים להאצת הקצב של צבירת מסת שריר. מרכיבים ייחודיים כאשר העיקריים ביניהם הינם:
אורטיניטין אלפא קטוגלוטראט  Ornithine Alpha-Ketoglutarate -  הרכיב אשר מגביר את הסינטזה של החלבונים ומזרז את תהליך ההגעתם לרקמות השריר (מצב אנבולי), כמו כן מונע התפרקות של רקמות השרירים אשר עלולה להיווצר במהלך אימונים קשים וממושכים (מצב קטאבולי).
בטאין  Betaine  -  מחזק את מערכת החיסונית ומגביר את הסיבולת.
קרניטין  Creatine  -  מעלה את רמת האנרגיה של הגוף ומקטין את אחוז השומן של הגוף.
ברון   Boron  -  משפר את חילוף החומרים ותפקוד של המערכת העצבים המרכזית, מחזק עצמות, מגביר ריכוז וגורם לצבירת מסת שריר מהירה יותר.
חומצה מאלית Malic Acid  -  מגדיל את מאגר האנרגיה של הגוף, משכך כאבי שרירים, הדברים שיעזרו לכם להתאמן קשה יותר.
אינוזין - Inosine  -  מאיץ את תהליך ההגעה של החמצן לרקמות השריר, וכתוצאה מכך מגביר סיבולת וקצב ההתאוששות של המתאמן.
חומצה פומרית - Fumaric Acid  -  מגדיל את מאגר האנרגיה של הגוף ומאפשר לבצע אימונים קשים וממושכים יותר.
 
אופן הכנה ושימוש לאבקות לעלייה במשקל, מומלץ לקחת שעה לפני אימון וכ- 15 דקות לאחר האימון. להגברת הקצב של צבירת מסה ניתן לקחת מנה אחת גם בימים בהם אינכם מתאמנים כארוחה נוספת.
 

תחליפי ארוחה

תחליפי ארוחה הינם תוספי תזונה המתקדמים ביותר, כיוון שהם מהווים מקור מושלם של מזון. בניגוד לאבקות חלבון, אבקות לעליה במשקל ומשקאות אנרגטיים אשר מטרתם העיקרית הינה השלמת חוסר חלבונים או פחמימות, תחליפי מזון אפשר לקחת כתחליף מלא לארוחות רגילות. תחליפי ארוחה מכילים לא רק חלבונים ופחמימות אלא גם ויטמינים, מינרלים ומרכיבים תזונתיים אחרים ביחס מאוזן יותר יחסית למזון רגיל. בנוסף, מוצרים הנ"ל מכילים חומרים טבעיים, כגון: ל-גלוטמין, ל-קרניטין, כולין וכו') אשר ידועים כשורפי שומן יעילים. תוספי תזונה מהסוג הזה מתוכננים בעיקר לאנשים המעוננינים לשמור על דיאטה מאוזנת וצריכה מבוקרת של קלוריות. שימוש מתמיד בתחליפי ארוחה, יחד עם דיאטה דלת שומנים ופעילות גופנית יעזור לכם לשרוף שומן מיותר ולהרגיש רעננים יותר.
 
תחליפי ארוחה הינם תחליף ארוחה יעיל על בסיס חלבון מי גבינה, אשר יספק לגופכם את כל הויטמינים, מינרלים ומיקרו-אלמנטים הנדרשים לתיפקודו האופטימלי.
אופן השימוש שלתחליפי ארוחה:  יש לערבב מנה אחת,עם מים או חלב. מומלץ לקחת פעם או פעמיים ביום במקום ארוחה/ות רגילות.

תחליפי ארוחה הינם תחליף ארוחה בין המתקדמים ביותר על בסיס חלבון מי גבינה מבודד אשר הינו בעל ערך ביולוגי מירבי. תוסף זה מכיל כמות גדולה של גלוטמין פפטיד אשר מטרתו העיקרית הינה חיזוק מערכת החיסונית שלכם והגדלת הסיבולת (לתכונות נוספות של גלוטמין פפטיד, נא לעיין בפרקים הבאים). תחליף ארוחה שלנו מורכב ממרכיבים האיכותיים ביותר, כגון חלבון מי גבינה מבודד ופחמימות מורכבות. חלבון מבודד הרבה יותר יעיל מאשר חלבון מרוכז רגיל (1 גרם של חלבון מבודד = 1.5 גרם של חלבון רגיל) ופחמימות מורכבות הרבה יותר יעילים (הם מספקים אנרגיה לאורך שעות ארוכות וזה יחסית לסוכרים זולים אשר נשרפים בגופכם תוך מספר דקות ספורות שהם חלק בלתי נפרד מרוב תחליפי ארוחה אחרים).  

מתאים לא רק לספורטאים מקצועיים המעוניינים בצבירת מסת שריר מהירה ואיכותית, אלא גם לאנשים רגילים אשר ברצונם לשמור על דיאטה מאוזנת, דלת כולסטרול, שומנים, חומרים משמרים וכו'.

חומצות אמינו

חומצות אמינו הן למעשה אבני היסוד של החלבונים ומקובל לחלקן לשתי קבוצות עיקריות: חומצות אמינו חיוניות וחומצות אמינו לא חיוניות. בסה"כ, קיימות 22 חומצות אמינו ואילו שמונה מהם הינן חיוניות כלומר לא ניתנות לייצור בגוף האדם וחייבות להגיע עם האוכל. במילים פשוטות ניתן להגדיר את חומצות האמינו כחלבון מעוכל, לכן קצב ספיגתן הרבה יותר מהיר ועומד על 15 דקות לכל היותר. קצב ספיגתן של חומצות האמינו הופך אותן לכלי הכי יעיל למניעת התפרקות רקמות השרירים במהלך אימונים קשים וממושכים, כמו כן התפרקות השרירים במשך שעות הלילה שלאחר האימון. מומלץ לקחת חומצות אמינו כ- 15 דקות לאחר האימון, בשעות הבוקר מייד לאחר ההתעוררות (ע"מ להשלים חוסר חלבונים שנוצר במשך הלילה), כמו כן בערב לקראת השינה. תערובת חומצות אמינו מסוג BCAA גם כן מאד חשובה, כיוון שהרכבה המיוחד עוזר לקצר את תקופת השיקום של רקמות השריר אשר נהרסו במהלך האימון.

חומצות אמינו ממי גבינה

חומצות אמינו Amino acids הינם נוסחת תערובת חומצות אמינו, על בסיס חלבון מי גבינה או ביצים לרוב, בין המתקדמות אשר מוצגות בשוק היום. 
מנה יומית מומלצת של חומצות אמינו:  5000 מ"ג עד 9000 מ"ג כפעמיים ביום, עם הרבה מים לפחות 2 כוסות, ורצוי על קיבה ריקה (מומלץ בבוקר ובערב). בתקופת אימונים קשים וממושכים אפשר לקחת גם בין הארוחות ו/או במהלך אימון עצמו. 

חומצות אמינו מביצה - אלבומין ביצה

חומצות אימונו מקור מושלם של חלבון או יותר נכון אלבומין הביצה, אשר נמצא בטבע הינו חלבון ביצה המכיל את כל חומצות האמינו הנדרשות ביחס אופטימלי. הבעיה נובעת מכך שריכוז הכולסטרול בביצים הינו גבוה מאד ופשוט לא בריא לאכול יותר מדי ביצים ביום. נוסחת אמינו על בסיס חלבון ביצה זהו הפתרון לבעיה הנ"ל! תוסף זה הינו נטול כולסטרול ושומן, דבר שהופך אותו לבריא לחלוטין. יתירה מכך, חומצות אמינו באבקה (כמו בכמוסות, לא בטבליות) אלא בצורה של כמוסות וזה מאיץ את קצב ספיגתו וכתוצאה מכך את יעילותו של התוסף באופן משמעותי.

חומצות אמינו מבשר

חומצות אמינו מבשר  (נוסחת אמינו על בסיס חלבון בקר) אינה מכילה כולסטרול ושומן ולכן נחשבת כמקור בריא לחלוטין של חלבון בקר. נוסחה זו הינה אופטימלית לאנשים הסובלים מרגישות יתר למוצרי חלב והינה בעלת יחס מושלם.

חומצות אמינו מסועפות שרשרת - BCAA

חומצות אמינו מסועפות שרשרת - BCAA:  תוסף זה מיועד להגדלת רמת החנקן, הדבר שמאפשר לקצר את תקופת השיקום של רקמות השריר אשר נהרסו במהלך האימון. חומצות אמינו כגון: איזולאוצין, לאוצין וואליו  (BCAA) והינן חומצות אמינו חיוניות כלומר חומצות אמינו אשר גוף האדם אינו יכול לסנתז וחייב לקבל עם האוכל. חומצות אמינו מסוג BCAA הינן אחראיות על האצת תהליך הסינתזה של החלבונים והאטת תהליך של התפרקות רקמות השריר. בנוסף, חומצות הנ"ל עוזרות להשיג מצב אנאבולי (מצב בו מתאפשר שיקום וגדילת רקמות השריר) וזאת ע"י ספיגת פחמימות מורכבות יעילה וקלה יותר.
ההמצה לשימוש ב- BCAA:  יש לקחת לפני ובמהלך האימון.

ישנן תערובות כאלה ואחרות של חומצות אמינו, בנוסחה לילית מיוחדת אשר תוכננה לספק לגופכם את חומצות האמינו הנדרשות ובין היתר: ארגינין, אורניטין וליזין. חומצות אמינו הנ"ל עוזרות בהפרשת הורמון הגדילה (Growth Hormone). הורמון הגדילה הינו חיוני לתהליך הגדילה, כמו כן לשיקום רקמות שונות (כולל רקמות השריר שנהרסו במהלך האימון) ולתמיכה כללית במערכת החיסונית שלכם. נוסחה ייחודית זו מכילה גם ל-גלוטמין אשר יבטיח לכם תהליך השיקום מהיר יותר.
 

קראטין

קראטין הינו חומר טבעי אשר נמצא בגוף האדם ומשמש כמאגר אנרגיה ע"י שמירה על רמה מספיק גבוהה של  ATP  (אדנוזין טרי פוספט, סוג של אנרגיה האצורה בתוך אורגניזמים והמורכבת מנוקליאוטיד עם ריבוז, סוג של סוכר, ושלושה פוספטים). בהיותו חומצת אמינו, קראטין לא רק עוזר לצבור מסת שריר רזה אלא גם מגביר כוח ומעניק לכם סיבולת גבוהה יותר.
קראטין הינו חובה לכלל אוכלוסיית הספורטאים ולא רק למפתחי גוף, כיוון שהוא גורם לספורטאי להיות חזק יותר, מסיבי יותר, בעל סיבולת גבוהה יותר, פחות עייף ומה שהכי חשוב הוא טבעי לחלוטין וכמעט ללא תופאות לוואי.

קראטין (Creatine)  הינו מסייע לצבירת מסת שריר, הגברת כוח והגדלת סיבולת בצורה יעילה ביותר. תוסף מורכב מ- 99.9% של קראטין טהור, ע"י הספקת הקראטין ("טעינה") לשרירים ולמערכת העצבים המרכזית שלכם - אתם תוכלו להתאמן קשה יותר אך תהליך ההתאוששות יהיה הרבה יותר מהיר!

מנה יומית מומלצת של קריאנטין:  חמישה ימים הראשונים (ממליצים "להטעין" את עצמכם) עליכם לקחת כ- 30 גרם קראטין, אותם מומצלץ לחלק לשש מנות נפרדות. החל מיום שישי מומלץ לקחת 5 גרם קראטים ביום (כפית מדידה אחת) לצורך שמירת רמת קראטין מספיק גבוהה ברקמות השריר שלכם. יש לקחת קראטין חודש אחד ואחריו מומלץ לעשות הפסקה כחודש ימים. קראטין הינו חומר טבעי וללא תופעות לוואי ידועות - תנסו ומייד תרגישו את ההבדל!
העמסת קריאטין בשילוב מיוחד של קראטין טהור עם פחמימות מרוכבות לצורך האצת והקלת קצב ספיגתו של הקראטין.
בהמשך מומלץ לקחת שעה לפני אימון ומייד לאחר האימון. כל מנה מכילה 5 גרם של קראטין טהור ויותר מ- 30 גרם של פחמימות.

גלוטמין

גלוטמין הינה חומצת אמינו הנפוצה ביותר בגוף האדם, וזאת כיוון שהיא מעורבת הכי הרבה בכל התהליכים הקשורים לחילוף החומרים המתרחשים בגוף.  גלוטמין הינו בעל מספר תכונות חשובות אשר שם אותו במקום הראשון מבין כל חומצות אמינו האחרות. התכונות הנ"ל הינן כדלקמן:
1.   גלוטמין יכול לשמש כמקור אנרגיה רזרבי ובמידה הצורך הופך בקלות לגלוקוזה ומגביר את הכוח ואת הסיבולת של הספורטאי.
2.   גלוטמין נמצא בשימוש רב ע"י תאי דם לבנים והינו אחראי על תפקוד תקין של מערכת החיסונית.
3.   גלוטמין הינו בעל אפקט אנטי-דלקתי חזק, הדבר שיאפשר לכם להימנע טראומות רבות.
ידוע כי גלוטמין הינה חומצת אמינו הנפוצה ביותר שנמצאת ברקמות השרירים. באותו זמן, גלוטמין הינה חומצת אמינו המבוקשת הכי הרבה ע"י הגוף עקב מצבי לחץ רבים כמו למשל: הרמת משקלות אינטנסיבית, דיאטה או חוסר תזונה. מצבי לחץ הנ"ל עלולים לגרום לירידה חדה ברמת הגלוטמין בגוף, הדבר שימנע מכם להשיג את המצב האנבולי כלומר המצב היחיד בו מתאפשרת עליה במסת השרירים. חשוב להדגיש גם, כי קיים הבדל משמעותי בין פפטיד הגלוטמין לבין גלוטמין רגיל (L-גלוטמין).
ראשית נסביר מה זה פפטידים? ובמה מתבאטים את היתרונות שלהם?. למעשה, פפטידים אלה חומצות אמינו אשר כבר פורקו לצורתן הבסיסית ע"י תהליך ההידרוליזה, וזאת בכדי לשפר את יכולת הספיגתן ע"י הגוף. חברות רבות משתמשות בשפה מקצועית על מנת לבלבל אותכם ולמכור תוספי מזון על בסיס גלוטמין רגיל (L-גלוטמין).  ניסויים קליניים הוכיחו חד-משמעית שפפטיד הגלוטמין נספג ע"י הגוף הרבה יותר טוב מאשר גלוטמין רגיל, מדובר על שיפור של כ- 150%, תרגישו את ההבדל!  אל תשכחו גם כי גלוטמין רגיל יש לקחת אך ורק על קיבה ריקה, אחרת לא תקבלו שום תוצאות. עכשיו, תחשבו מה תעשו מייד לאחר האימון שאתם חייבים לקבל גם חלבון וגם גלוטמין? 
 

משקאות אנרגטיים

משקה אנרגטי הינו תוסף מזון המשלב פחמימות פשוטות ופחמימות מורכבות ותפקידו לספק לספורטאי אנרגיה לביצוע אימונים ממושכים. משקאות אנרגטיים מיועדים להגדלת הסיבולת של המתאמן, כמו כן להשלמת חוסרים בויטמינים, מינרלים ונוזלים שיכולים להיווצר במהלך אימונים אינטנסיביים וממושכים. זכרו, כי חוסר פחמימות וכתוצאה מכך חוסר אנרגיה - יגרום לגופכם לשרוף את החלבונים יקרי ערך במטרה להשיג אנרגיה שחסרה וזה יגרום להאטת תהליך השיקום של רקמות השריר. שימוש במשקאות אנרגטיים לפני האימון ובמהלכו מעלה באופן משמעותי את יעילותם של האימונים ומקצר תהליך השיקום.
חשוב שנוסחה תהייה מורכבת מ- 100% של פחמימות יעילות (ללא סוכר לבן). פחמימות נחשבות כמרכיבים תזונתיים החשובים ביותר לשמירת רמות אנרגיה גבוהות במהלך אימונים קשים וממושכים. כמו כן, רצוי שהפורמולה לא תכיל סוכר וחומרים משמרים. זכרו, כי ע"י צריכה מוגברת של פחמימות יעילות (מרוכבות + פשוטות), יהיה ניתן להעלות את מאגרי הגליקוגן בתוך רקמות השרירים שלכם, הדבר שימנע את התפרקותם במהלך אימון קשה וממושך. 
 
 

שורפי שומן

קיימים סוגים שונים של שורפי שומן אשר תוקפים את שומן יתר במספר דרכים שונות כדלקמן:
1.  פירוק שומן ושחרור אנרגיה (ל-קרניטין, כולין, מתיונין, קראטין וכו').
2.  ספיגת שומן וסילוקו מן הגוף (צ'יטוזן).
3.  מניעת הפיכת קלוריות לא מנוצלות לשומן (ציטרימקס - גרסינייה קמבוגיה).
4.  דיכוי תאבון (ציטרימקס).

בד"כ שורפי שומן מודרניים משלבים כמה טכניקות הנ"ל ושילובם עם פעילות גופנית מתמדת הינו אמצעי יעיל ביותר להורדת משקל הגוף והבטחה של תפקודו הבריא יותר.

שורפי וחסמי שומן לרוב מכיל שילוב אופטימלי של קרניטין וכולין (Choline), הדבר שמאפשר לו להתמודד עם שומן יתר בצורה יעילה. ע"מ לקבל תוצאות מרשימות מומלץ לשלב את לקיחת התוסף עם מערכת אימונים קבועה אשר תכלול לפחות אחת מפעילויות הבאות: פיעלות אירובית, עבודה במכשירים או הרמת משקולות, כמו כן לשמור על דיאטה דלת שומנים.
שורפי שומנים המכילים תערובת מאוזנת של הצמח גרסינייה קמבוגיה (Garcinia Cambogia), כרום פיקולינט וקרניטין אשר, מצד אחד, מאיטה את תהליך ההפיכה של קלוריות הלא מנוצלות לשומן ומצד שני מדכאה תאבון.
מנה יומית מומלצת:  יש לקחת שלוש פעמים ביום עם הארוחות.

שורף שומנים - Fat Barrier:  צ'יטוזן (Chitosan) הינו חומר טבעי אשר הרכבו הכימי דומה לזה של צלולוזה (סיב צמחי). בניגוד לצלולוזה, צ'יטוזן מסוגל לספוג את השומן ומתפקד כספוג ניקוי עבור מערכת העיכול שלכם. צ'יטוזן אינו ניתן לעיכול, לכן ערכו התזונתי הינו אפס קלוריות. צ'יטוזן  יתקוף את השומן הנמצא בקיבה שלכם עוד לפני השוא (שומן) יספיק להתעכל.
מנה יומית מומלצת: יש לקחת עם מים חצי שעה לפני שתי ארוחות עיקריות.
 

המידע הנ"ל הינו לצורך הסברתי בלבד ואינו מהווה המלצה לשימוש. בכל מקרה של בעיה רפואית או ספק כלשהו יש להיוועץ עם הרופא המטפל לפני שימוש בתוסף התזונה.
2all בניית אתרים