דיאטה ותזונה רפואית בשיטת Diet2All

פרובירון Proviron, מסטרולון mesterolone

פרווירון (Proviron®) הוא שם המותג של חברת שרינג עבור התרופה מסטרולון (mesterolone) שהיא אנדרוגן אוראלי (1-מתיל דיהידרוטסטוסטרון). בדיוק כמו דיהידרוטסטוסטרון (DHT), פעילות הסטרואיד הנ"ל הינו של אנדרוגן חזק שאינו ארומטי (aromatize) כלומר שאינו מומר לאסטרוגן. במצבים קליניים התכשיר פרובירון משמש בדרך כלל לטיפול בסוגים שונים של בעיות בתפקוד המיני, אשר לעתים קרובות נוצר כתוצאה מרמת טסטוסטרון אנדוגני נמוכה. הדבר עשוי להפוך לרוב להפרעה של חוסר עניין במין ווירידה באונות המינית, התרופה משמשת לעתים להגדלת ספירת הזרע. התרופה אינה גורמת לעירור הגוף בייצר הטסטוסטרון האנדוגני, אך היא מהווה תחליף לאנדרוגן אוראלי המשמש כדי לפצות על חוסר באנדרוגן גברי טבעי.

חיים פעילים: 8-12 שעות (אפקטים לאחרונה כ -24 שעות)

התרופה משתייכת לקטגוריה של סטרואידים אנדרוגנים / אנטי-ארומטיים אורלים Androgenic Steroid/Anti- Aromatization.

פרווירון מנה ממוצעת: לגברים 25-100 מ"ג / ולנשים 25-50 מ"ג ליום.

נראה שהסיבה הנפוצה ביותר לשמוש התרופה היא עקב השמוש בסטרואידים ארומטיים- המומרים לאסטרוגן, לכן נפוץ השמוש התכשיר לפעילות אנטי-אסטרוגנית (estrogenic). למרות שכיום הטיפול בתרופות אנטי-ארומטיים aromatases)) ושימוש כמודולאטור לקולטן אסטרוגן סלקטיבי (SERMs), כגון: התרופות נולבדקס (טמוקסיפן ציטראט) וקלומיד (קלומיפן ציטראט) (clomid and nolvadex).

יחד עם זאת הפעילות האנטי-אסטרוגנית של המסטרולון (פרובירון), חשוב לציין כי ישנה גם את ההשפעה אסטרוגנית עם כל המשתמע מכך. 

המנגנון שבו יש למסטרולון המחייבים החלשות של הקולטן (רצפטור) לאסטרוגן מבלי שהפעיל אותו ואת האנזים הארומטי (aromatase). במקרה הראשון, הדבר מפחית חלקית את מספר האתרים קולטן-אסטרוגן לרגע זמינה לאיחוד, ובכך מקטין את פעילות האסטרוגנית. במקרה השני, החלק היחסי של מולקולות הארומטיות בכל רגע נתון אינן זמינות להמיר טסטוסטרון, בגלל שהאתרים שלהם עסוקים עם ה- mesterolone.

הסיבה השנייה הנפוצה ביותר היא כנראה החשש לאיבוד הליבידו. דבר זה נכון כאשר מוסיפים  לרמות אנדרוגן נורמלי את התרופה Proviron יש השפעה androgenic  במקרים רבים הפרובירון משפר ליבידו (תאווה מינית).

חשוב לציין, כי בסייקל של הסטרואידים האנבולים, הוספת Proviron משיג דבר נוסף. כמו למשל במקרה של קבלת סטרואידים אנבוליים, כגון: דקה - nandrolone) Deca-ננדרולון) אשר מסיבות אחרות עלול להשפיע לרעה על הליבידו, Proviron מספק לעזור יותר מאשר סטרואידים אנבוליים שונים אחרים.

הפרובירון (Proviron) בשימוש אצל מפתחות הגוף הנשים, אבל זה כמעט ללא ספק את היחס הגרוע ביותר של אפקט אנבוליים. הערך המוסף של הפרובירון הינו אובדן שומן "התקשות" השרירים.

מה גם, שיש לציין כי הפרובירון בניגוד לכמעט רוב הסטרואידים אשר ניתנים באפן אוראלי, אינו רעיל לכבד (hepatotoxic), כמו שאר הסטרואידים ממשפחת ה- 17-אלפא-אלקילייד (alkylated).

כדור פרובירון מכיל 25 מ"ג מהרכיב הפעיל מסטרולון. נטילה של כדור אחד (25 מ"ג) או שניים (50 מ"ג) בכל פעם. כמויות יותר גבוהות לא ישפיעו יותר על שיפור בחשק המיני מחוץ למעגל החשק המיני.

מסטרולון (Mesterolone) הינו השם הכימי של המרכיב התרופה פרובירון (Proviron). הפרובירון היה סימן מסחרי רשום של חברת שרינג AG בארצות הברית ובמדינות אחרות, לרבות ישראל.

בקרב ספורטאים פרובירון משמש בעיקר אנטי אסטרוגן. ההערכה היא לפעול נגד התגובה הארומטית בגוף, למנוע או להאט את ההמרה של סטרואידים לאסטרוגנים. התוצאה היא קצת דומה לתרופה ארימידקס-Arimidex (אם כי פחות חזקה), התרופה פועלת למנוע הצטברות או עלייה ברמות האסטרוגן בגוף, לכן ספורטאים משתמשים בפרובירון לפני תחרויות למראה שרירים נוקשה יותר. זאת בניגוד ישיר לנולבדקס - nolvadex (טמוקסיפן ציטראט), אשר חוסם רק את היכולת של אסטרוגן לאגד ולהפעיל רצפטורים ברקמות מסוימות. נגד השפעת הארומטיות (aromatization) הפרווירון הינה עדיפה, כפי שהוא אמצעי יותר ישיר ויעיל להתמודדות עם בעיה של תופעות לוואי אסטרוגניות (estrogenic).
חיסרון נוסף של הנולבדקס (nolvadex) הינו שאם הופסק מוקדם מדי, אפקט הריבאונד עלול להתרחש כאשר רמות האסטרוגן גבוהה בסרום הן שוב חופשיים לפעול. זה כמובן יכול להיות ברוב המקרים מהירה של תופעות לוואי, כמו: גינקומסטיה (חזה נשי בגבר). למעשה רוב האנשים מעדיפים להשתמש בשניהם: פרובירון (Proviron) ונולבדקס (nolvadex), במיוחד במהלך מחזורים ארוכי טווח כשרמות האסטרוגנים (estrogenic) בתוקף. עם כל האפשרויות לתקוף את הורמון המין הנשי - אסטרוגן בזווית שונות, תופעות הלוואי הן בדרך כלל קטנות באופן משמעותי.

פרווירון הינה החביבה גם על ידי רבים במהלך ההכנות לתחרות, כאשר אסטרוגן נמוך / רמת אנדרוגן גבוהה הוא ביקש במיוחד אחרי. זה מועיל במיוחד כאשר נוטלים סטרואידים אנבוליים, כמו: אוקסנדרולון, ויטנסטרול ופרימובולן נמצאים בשימוש לבד, כתוכן אנדרוגני (androgenic) של התרופות הללו היא נמוכה יחסית. לכן הפרווירון (Proviron) יכול כתוספת אנדרוגן, להביא ולשפר את קשיחות השרירים וצפיפות השרירים.

ספורטאיות נשים, בפרט צורכות כדור אחד של פרווירון 25mg  ליום, יהיה יעיל להסית את היחס אנדרוגן / אסטרוגן, כך יכולה להיות השפעה רבה על מבנה גוף (נוקשות השרירים). אך יחד עם זאת נשים צריכות להזהר, היות ובמינונים גבוהים ישנם בבירור פוטנציאל לגרום לסימפטומים לסימני מין גבריים  די בקלות. מסיבה זו נשים, צריכות להגביל את צריכתו בטווח של לא יותר ארבעה עד חמישה שבועות בלבד !!! גלולה אחת לשימוש יחד עם 10 או 20 מג של התרופה נולבדקס (nolvadex) יכול להיות אפילו יעיל יותר התקשות השריר, ביצירת סביבה שבה הגוף הוא הרבה יותר נוטה לשרוף את שומן הגוף הנוסף (במיוחד באזורים בעיות נשיות כמו המותניים והירכיים).

המינון אופיינית לגברים היא עד 100 מ"ג ליום. זו כמות מספקת כדי למנוע גינקומסטיה, התרופה  משמש לעתים קרובות לאורך כל הסייקל. כפי שציינתי קודם לכן, הפרווירון לעתים קרובות בשילוב עם התרופה nolvadex (טמוקסיפן ציטראט) ו/או קלומיפן ציטראט (clomiphene) או בשמה הנפוץ איקקלומין או קלומיד (clomid).

כאשר ספורטאים נוטלים "סייקל כבד" כלומר סטרואידים בעלי פעילות אנדרוגנית חזקה, כגון: דיאנבול (Dianabol), טסטוסטרון וכו'. מתן 50 מ"ג של פרובירון (Proviron) ונולבדקס 20 מ"ג (nolvadex) ליום הוכיח יעיל ביותר במקרים כאלה, וזה די נדיר במינונים גבוהים יותר.
בדיוק דיברנו על נשים, מתחם זה הוא מבורך מאוד במהלך ההכנה לתחרות. כאן שוב צריך פרווירון (Proviron) ניכרת לטובת קשיחות וצפיפות השריר, עוד באותו הזמן להגדיל את הנטייה שורפים כמות רבה יותר של שומן גוף.

תופעות לוואי מעל 100 מ"ג ליום לגברים, עלול לפתח רמה גבוהה מדי של אנדרוגנים אשר יותר מספר בעיות. תופעות לוואי אופיינית אנדרוגניות  (androgenic) כוללים עור שמנוני, אקנה, הגוף / צמיחת שיער הפנים של החרפת תנאי דפוס התקרחות גברית, ואת עלולה להתרחש גם עם שימוש במינון מתון. עם DHT יש השפעה חזקה על מערכת הרבייה, פעולות אנדרוגניות  (androgenic) עשוי לכלול גם קיצוני עלייה ודעיכה בליבידו הגברי. וכפי שפורט קודם לכן, נשים צריכות להיזהר סביב השימוש בפרובירון (Proviron). היות וזהו אנדרוגן, וככזה יש לו את הפוטנציאל לתסמינים גבריים די בקלות. זה כולל, כמובן, העמקה של הקול, אי סדירות המחזור החודשי, שינוי מרקם העור ואת הרחבת הדגדגן.

מתי אין להשתמש בפרווירון?

אין להשתמש אם ידועה רגישות לאחד ממרכיבי התרופה. אין להשתמש בתכשיר זה במקרים של גידול בעבר או בהווה בכבד או בבלוטת הערמונית.

אין להשתמש בתרופה מבלי להיוועץ ברופא לפני התחלת הטיפול במקרים הבאים: אם הינך סובל או סבלת בעבר מליקוי בתפקוד מערכת הנשימה (כגון: אסתמה,) הכבד, הכליה / מערכת השתן, בלוטת הערמונית, יתר סידן בדם (היפרקלצמיה), סוכרת, אפילפסיה ומיגרנה.

אזהרות:

בתקופת הטיפול בתרופה זו יש לערוך בדיקות סדירות של בלוטת הערמונית. הורמונים אנדרוגנים אינם מתאימים לזירוז התפתחות שרירים בבני אדם בריאים, או להגברת הפעילות הגופנית.

במקרים נדירים נצפו גידולים שפירים של הכבד ובמקרים נדירים יותר נצפו גידולים ממאירים בכבד, שהובילו במקרים בודדים לדימום תוך-בטני מסוכן, לאחר שימוש בחומרים הורמונלים כגון אלו המצויים בפרובירון. לכן יש להודיע לרופא על הופעת כאבים בבטן העליונה אשר אינם נעלמים באופן ספונטני תוך זמן קצר.

טואול - בניית אתרים