דיאטה ותזונה רפואית בשיטת Diet2All

אנטיאוקסידנטים - נוגדי חמצון

רדיקלים חופשיים הם האויב הגדול ביותר של הגוף ונוגדי חמצון מגנים עליו. רדיקלים חופשיים נוצרים בגוף באופן טבעי. גם הם נוצרים במספרים גדלים והולכים בסביבת הגוף – זיהום אויר, קרינה, עשן סיגריות, גז פליטה של כלי רכב ותהליכים רבים אחרים.
רדיקלים חופשיים הם אטומים או מולקולות עם מספר אי זוגי של אלקטרונים ולכן הם בלתי יציבים. רדיקלים אלה מגיבים בקלות יתרה, ועם היווצרותם מסוגלים להתחיל תגובת שרשרת הנקראת חמצון, אשר מתקיימת בגופנו כל הזמן ותוקפת את 63 מיליון התאים שלנו.

ההשפעות הנגרמות מנזקים של רדיקלים חופשיים

רדיקלים חופשיים מעורבים בהתפתחותן של 50 מחלות לפחות! רשימה חלקית כוללת דלקת פרקים ומחלות דלקתיות אחרות, מחלות כליה, קטרקט, מחלת מעיים דלקתית, דלקת במעי הגס, אי תפקוד ריאות, דלקת הלבלב, תגובות לתרופות, חבלות בעור והזדקנות, ואלה רק חלק מהן.
מחלות לב וסרטן הן שתיים מהמחלות הנפוצות ביותר שיוחסו לנזק שגורמים רדיקלים חופשיים. מספר גורמים, כגון: רמות כולסטרול גבוהות בדם, עישון סיגריות וסוכרת, הם התורמים העיקריים להתפתחות מחלות לב.

הגנה של נוגדי חמצון

למרבה המזל, הגוף מסוגל לרסן את הנזקים שנגרמים על ידי הרדיקלים החופשיים, באמצעות יצירה של מולקולות ואנזימים נוגדי חמצון. מאגר נוגדי החמצון של הגוף אינו מספיק בסביבה המזוהמת והרעילה של ימינו. נראה שיעילות מנגנוני ההגנה של הגוף שבהם מעורבים נוגדי חמצון מצטמצמת, כך שהרדיקלים החופשיים יכולים לגרום נזק רב יותר. התוצאה היא גידול במחלות רבות שאנו מקשרים עם זקנה, כולל מחלת לב כלילית, סרטן, נזק לעור, אלצהיימר, שבץ ודלקת פרקים שגרונית – מחלות שכולן תוצאה של נזק הנגרם על ידי רדיקלים חופשיים.

ערך ORAC והיכולת לשמש כנוגד חמצון

ORAC  פירושו "יכולת ספיגה רדיקלית של חמצן". מונח זה מציין את יכולתם של מזון או מוצר לשמש כנוגד חמצון.  היכולת הכוללת לשמש כנוגד חמצון מתייחסת לקשת רחבה של פעילות נוגדת חמצון נגד רדיקלים מגיבים שונים של חמצן וחנקן. ככל שערך ORAC גבוה יותר, כך גדלה יכולת זו.

הבנת הערך ORAC

בדיקות ORAC מתבצעות בסביבה מלאכותית (בתוך מבחנה), אך אינן קובעות את הזמינות הביולוגית בגוף. ערך ORAC גבוה מצביע על כך שהדגימה הנבדקת מסוגלת לפעול כנוגדת חמצון ברמה גבוהה, לפחות מבחינה כימית.
מחקרים הראו שצריכה יומית של 3,000 עד 5,000 יחידות מספיקה כדי לגרום לגידול משמעותי בנוגדי חמצון בגוף האדם. בדיקת ORAC עוזרת לנו לקבוע בכל יום אילו מזונות ותוספי תזונה ישפיעו בצורה חיובית על הבריאות שלנו.
מחקרים מראים שהאדם הממוצע מקבל כ-1,200 יחידות ORAC בלבד ליום משלוש מנות של פירות וירקות... פחות ממחצית מהכמות המינימלית שנדרשת להגנה על הגוף.
הבנת העיקרון שבבסיס בדיקת ORAC וצריכה מודעת של מזונות ותוספים בעלי תכולה גבוהה של ORAC הן הצעד הראשון להגברה מרבית של התועלת הטמונה בנוגדי החמצון.
טואול - בניית אתרים