דיאטה ותזונה רפואית בשיטת Diet2All

אנזימי עיכול

אנזימים מהם?

האנזימים הינם רכיבים חלבוניים המצויים בכל תא בצומח ובחי. ללא אנזימים העצים לא יגדלו, הזרעים לא ינבטו והפרחים לא יפרחו. בכל דבר חי יש פעילות אנזימטית. כל תהליכי החיים, כולל עיכול, נשימה ואפילו חשיבה מערבים תהליכים כימיים הקרויים מטבוליזם ומרב התהליכים הכימיים מקוטלזים ע"י אנזימים.
בנוסף, האנזימים הינם מעין מעצימי מזון: הם אלה שמאפשרים לגוף לקבל מהמזון את רכיבי התזונה החיוניים ולנצל אותם. גופנו מכיל כ- 3000 סוגי אנזימים שלכל אחד מהם פעילות אחרת. יש אנזימים המופרשים בצורתם הפעילה ויש המופרשים בצורה לא פעילה (דוגמת חלק מאנזימי העיכול) יכולת ייצור האנזימים נפגעת גם בעקבות מחלות, גיל, לחץ ועוד. אם הגוף לא מיצרם מספיק מהר או עם יכולת פעילות מספקת, יש לקבלם ממקור חיצוני.

פעילות האנזימים

רוב האנזימים עוזרים לגוף לחלק משהו: לדוגמה, אנזימי העיכול הם הכוח שיפרק את ההמבורגר הנאכל לחלקים קטנים יותר-חומצות אמינו מונו ודיסכרידזות וכו'. הסיבה שיש כל כך הרבה אנזימים היא שרוב האנזימים עובדים רק על סובסטרט לבוא במגע עם החלק הפעיל של האנזים.
 מאמרים נוספים אודות אנזימים ותגובות: אינזימים לעיכול | אנזימי עיכול אנזימים וכימיקלים | אנזימי עיכול 

מחסור באנזימים

יכולת הגוף לתפקד ולהבריא מפגיעות וממחלות קשורה גם לחוזק ולכמות האנזימים בגוף. תפריט המבוסס על מזונות ללא אנזימים, או מחלות, סטרס, פגיעות פיזיות, כימותרפיה, גיל והפרעות בעיכול-משפיעים על רמות האנזימים. לפעמים אכילה בריאה ואורח חיים בריא גם הם לא מספיקים לשימור רמת אנזימים תקינה: יש שעקב גנטיקה או הפרעות מולדות סובלים מפגיעה בייצור או בהפעלת האנזימים. יש מחלות שניתן לשפר בעזרת נטילת האנזים החסר ויש שלא, אך רבים סובלים מבריאות לקויה רק בגלל העובדה שהם סובלים ממחסור באנזימים!

אנזימים ותהליך העיכול

מערכת עיכול בריאה היא הדרך לבריאות טובה יותר והאנזימים הם הדרך להשיג זאת. למרבה הצער, רוב האנשים לא מתייחסים למערכת העיכול עד שמופיעות בעיות. לפי ה NATIONAL DIGESTIVE DISEASE INFORMATION בעיות במערכת העיכול הן הבעיה העיקרית באמריקה. למעשה כ-60-70 מיליון איש סובלים שם מסוג כלשהו של מחלת עיכול.
האיזון הכימי בין האנזימים בגופנו דואג לפעילות מערכת העיכול. האנזימים פעילים בכל חלק של העיכול ובלעדיהם המערכת איננה יכולה לפרק ולעבד את מה שאוכלים. האנזימים מפרקים את המזון לחלקים קטנים ונעכלים ו"משחררים" את רכיבי המזון כל שיוכלו להיקלט למחזור הדם.

אנזימי העיכול כוללים

 

אנזים

 

מיקום

מקור

טווח PH
אופטימלי

פעילות

פטיאלין (עמילאז ברוק)

 

פה

בלוטות הרוק

6-7

מפרק פחמימות

ליפאז קיבתי

 

קיבה

בלוטות הקיבה

6

מפרק שומן לחומצות שומן וגליצרול, מתחיל את עיכול הטריגליצרול

פפסין

 

קיבה

בלוטות הקיבה

1-2

מפרקים חלבונים,מופרשים כפפסינוגן וחומצת הקיבה הופכת אותם לפעילים

רנין

 

קיבה

בלוטות הקיבה

5.35-4

מפרקים את קזאין החלב לקריש חלב ומשחררים מינרלים מהחלב

אנטרוקינאז

 

מעי דק

לבלב

6-5.2

הופכים טריפסינוגן לטריפסין במעי הדק

אנזימים פרוטאוליטים:

טריפסין, כימוטריפסין,

קרבוקסי-פפטידאז

 

מעי דק

לבלב

9.7-7.9

פירוק חלבונים ופוליפפטידים לדיפפטידים וחומצות אמינו

אנזימים עמילוליטים, כולל עמילאז

 

מעי דק

לבלב

7.2-6.7

פירוק עמילן ופחמימות

אנזימים ליפוטים, כולל ליפאז, פוספטליפאז ואסטראז

 

מעי דק

לבלב

8

פירוק שומנים לחומצות שומן וגליצרול

אנזימים עמילוליטים, כולל סוכראז,מלטאז ולקטאז

 

מעי דק

מעי

7-5

פירוק פחמימות:סוכרוז,מלטוז,לקטוז

 

לשם פירוק המזון לרכיבים שהגוף יוכל לנצל משתמשת מערכת העיכול ביותר מ-20 אנזימים מקבוצת הפרוטאזות, עמילאזות וליפאזות, המצויים בקיבה, בלבלב או במעי הדק וכן בפירות, ירקות ודגנים שאנו אוכלים, אם המזון טרי והאנזימים שבו לא התפרקו בעת הבישול.
 
בעבר חשבו כי אנזימים (במזון או בתוספי תזונה) לא נספגים ומתפרקים בגוף לחומצות אמינו. היום כבר ידוע כי זו טעות. מחקרים רבים הראו כי כמות משמעותית של אנזימים נספגת. דרך הספיגה הראשונית היא PINOCYTOSIS: באופן זה כל המולקולה נבלעת לתוך התאים ונספגת. אחרי התקשרות לרצפטור שבמעי האנזימים מועברים לתאי המעי במעין שלפוחיות ומשתחררים לדם. שיעור ספיגת האנזימים הוא כ 20% ב- 6 שעות. שיטת ספיגה נוספת היא הובלה לזרם במערכת הלימפטית. הלימפוציטים עוזרים לאנזימים לעבור לזרם הדם ע"י היקשרות אליהם. שיטה שלישית היא ספיגה טרנסצלולרית כלומר, האנזימים נדחפים בין תאי המעי עקב כיווציו (פריסטלטיקת המעי) ומועברים כך לזרם הדם.
 

הגברת כמות האנזימים בגוף

אנזימים קיימים בכל חי וצומח, אך כמה פקטורים בסביבה ובזמן הדיאטה יכולים לדלל או להרוס או לחילופין להגביר את כמות האנזימים בגוף. הפקטורים האלה כוללים:
·         צריכת מזונות שבהם האנזימים כבר התפרקו: מזון מבושל, משומר, מיובש, מוקפא, מוקרן או מעובד. מזונות אלה גורמים לגוף לעבוד קשה יותר ופוגעים באספקת האנזימים של הגוף. הם גורמים ללבלב ולאיברים נוספים ליצור יותר אנזימים לשם עיכול המזון, כל האנרגיה שהגוף משקיע בעיכול המזון היא אנרגיה שיכלה לשמש לשימור מערכת החיסון, מחזור הדם או כל תהליך אחר. הבעיה היא שקשה מאוד להימנע מכל המזונות שבהם אנזימים "מומתים..."
·         מחלות,סטרס, הזדקנות וכד'- מעלים את כמויות האנזימים שלהם זקוק הגוף.

מלבד תוספות תזונה של אנזימים, חשוב להגדיל את צריכת האנזימים במזון

סוג מזון

הגברת צריכה

הפחתת צריכה

 

משקאות

מים, תה צמחים, מיצי פירות וירקות

קפה, קולה, משקאות קלים, אלכוהול, קקאו, מיצים משומרים/מלאכותיים

 

מוצרי חלב

יוגורט דל שומן לא ממותק, קפיר, קוטג', חלב וגבינות דלי שומן

חלב מלא, גלידה, יוגורט ממותק

 

ביצים

מורתחות

טריות

 

שומנים

שמן זית, שמן פשתן, שמן בכבישה קרה

מרגרינה,שומן רווי, שמרים מחומצנים

 

פירות

פירות טריים הגדלים בעונה, ככל האפשר

קפוא, מיובש, משומר

 

ירקות

טרי או מאודה מעט

משומר, מיובש, קפוא, מטוגן

 

נבטים

כולם

 

 

דגנים

 

דגנים מלאים וזרעים מלאים

פסטה, אורז, קמח לבן

 

הנחיות תזונה להגדלת כמות האנזימים מהמזון

·         אכילת יותר מזונות מותססים, כולל יוגורט, כרוב מוחמץ, קפיר, מיסו, טמפה, נטו, קימצ'י (ירקות כבושים) וגבינה – מזונות אלה מכילים אנזימים וחיידקים חיוביים.
·         הגברת צריכת נבטים מכל סוג, גם נבטי קטניות (גם אם מבשלים אותם אח"כ).
·         אכילת הרבה ארוחות קטנות במקום ארוחה אחת גדולה. כך מאפשרים גם לאנזימי הגוף לתפקד ביתר יעילות.
·         הפחתת צריכת מזון מהיר / מוכן-בעלי ערך תזונתי נמוך וללא אנזימים.
·         הפחתת צריכת מזונות המכילים מעכבי אנזימים דוגמת מוצרי סויה, בוטנים וקטניות ללא חימום – חימום יעזור למנוע את עיכוב האנזימים וכך ניתן ליהנות מערכיהם התזונתיים החיוביים – חלבון בריא ופיטוכימיקלים.
טואול - בניית אתרים