דיאטה ותזונה רפואית בשיטת Diet2All

מחלון לב וכלי דם, כולסטרול ופוליקוסנול

רמות גבוהות של שומני הדם (כולסטרול בעיקר LDL-כולסטרול) קשורות להתפתחות מחלות לב וכלי דם, שבץ מוחי וסוכרת. כמניעה לתהליכים אלו ואף בשלב הטיפול ממליצים על שינוי באורח החיים הכולל: שינוי בהרגלי האכילה אשר יובילו לאיזון שומני הדם, הגברת הפעילות הגופנית, הפסקת עישון, והשגת BMI בטווח הנורמה. יחד עם זאת, ברור כי לעיתים שינויים אלו אינם מספקים וכי יש צורך לשלב גם טיפול תרופתי. הטיפול התרופתי המקובל הוא תרופות ממשפחת הסטטינים. אלא שלתרופות אלו הידועות כמפחיתות כולסטרול יש לא מעט תופעות לוואי וביניהן: עייפות, כאבי שרירים ונזק לתפקוד הכבד. לפיכך, נעשה ניסיון לחפש טיפול חלופי אשר יהיה יעיל, בטוח לשימוש, ומתאים לטווח ארוך להורדת שומני הדם.

פוליקוסנול הוא שם כללי לתערובת של אלכוהול ארוכות שרשרת (ריבוי פחמנים) מתוכן 85% תערובת כהלים אליפטיים, המצויות באופן  טבעי בקנה סוכר. כהלים אליפטיים  הם תרכובות כימיות המופיעות בטבע  ובפירות, צמחים, עלים וזרעים משעוות דבורים או משעוות אורז.                                                                                                                     
בתערובת זו כהלים העקרים  הם  HEXACOSANOL-I  TRIACONTANOL  OCTACOCANOL . תרכובות הפנול בקנה סוכר מורכבת מפלבונים  ופלבונואידים, חומצת פנולית  מקנה סוכר הראו השפעה על  מגינה מפני חמצון שומנים לתערובת ייחודית זאת, תפקיד מפתח בבריאות מערכת הלב וכלי–דם. מעבדות מחקריות מסתמן כי פוליקוסנול מקדם את בריאות הלב ומערכת מחזור הדם, תומך בזרימת דם תקינה ומעניקה מענה טבעי יעיל לטיפול בכולסטרול  ובטריגליצרידים,  ללא תופעות לוואי.

שימוש עיקריים

* הפחתת רמת LDL  - כולסטרול ("הכולסטרול הרע").

* העלאת  רמת  HDL  -  כולסטרול ("הכולסטרול הטוב").

* הורדת רמה גבוה של טריגליצרידים.

* מניעת התפתחות תרשת עורקים.

* הפחתת לחץ דם גבוהה.

* שיפור זרימת הדם.

* מניעת מחלות לב ושיקום לאחר אירוע לבבי, התקפי איסכמיה ושבץ.

* לטיפול בסובלים מצליעה  לסירוגין (LNTERMITTENT  CLAUDICATION).

פוליקוסנול מפחית סינתזת כולסטרול לפוליקוסנול  השפעה ישירה על  תאי הכבד האחראים  על יצור הכולסטרול.

בתהליך ארוך של יצור הכולסטרול בתאי הכבד ישנם מספר שלווים קריטיים. אחד מהם הוא מעבר מחומר בשם אצטיל  COA , חומצה מואלונית, השלב הבא המתווך על ידי האנזים

HMG-COA REDUCTASE (המעוכב על ידי תרופות ממשפחת הסטטינים) הוא מעבר את החומצה  

מואלנית ובכך פוליקוסנול מפחית סינתזת כולסטרול ומעכב באופן בלתי ישיר את ביטוי האנזים

HMG-  COA  -  REDUCTASE  יתרונו המובהק של פוליקוסנול מול תרופות ממשפחת הסטטינים הוא שבניגוד להם, הפוליקוסנול  משולל תופעות לוואי לחלוטין ואינו מעלה את רמת אנזימי הכבד או את רמת האנזים קראטין  קינאז  (CPK) מאחר ואינו  מעכב ישיר של האנזים HAG-COA REDUCTASE .

HMG – COA -  REDUCTASE , הוא אנזים כבדי האחראי  על יצור הכולסטרול.

הפחתת צמות טסיות דם

פוליקוסנול מסייע להפחתת רמות טרומבוקסן T BX A2   הגורם להידבקות של טיסיות, לקרישת דם  מוחשב לכיווץ כלי דם, ומאידך מסייע בהעלאת רמות פרוסטצקלין   PGI 2  המוכר כבעל  השפעה מרחיבה כלי דם ונוגדת  צימות טסיות .

 

מניעת שגשוג יתר  של תאים 

טרשת עורקים מתפתחת על ידי נזק ראשוני לתאי  הציפוי הפנמי  של העורקים (תאי אנדותל), בעקבות נזק זה  מתפתחת היצרות  הולכת הגדלה עד כדי חסמה קריטיתן / או מלאה של העורק. התאים שוקעים בדפנות  העורקים, וגורמים להתעבות הרקמה  ומהווים שלב מרכזי  ביצירת הנגע הטרשת. נמצא כי פוליקוסנול  מסוגל למנוע את שגשוג היתר של  התאים וכך לעכב התפתחות ראשונית  של תרשת העורקים .

עיכוב חמצן  LDL  כולסטרול

אחד ממנגנוני הפעלה של פוליקוסנול,  הגנה מפני  חמצן LDL כולסטרול, חמצן LDL כולסטרול  תורם להאצת טרשת העורקים . OX-LDL) ) מעורר את פעילות האנזים  METALLOPROTEINASE   אשר מעודד הרס של כלי דם -  על ידי יצירת תגובה דלקתית כרונית.

עדויות מחקריות :

פוליקוסנול לטיפול בדיסליפידמיה

מחקר בהשתתפות 205 מטופלים  הסובלים מגרמת כולסטרול גבוהות, נמצא כי בנטילת פוליסקוסנול במינון של 5 מ"ג ליום מפחית משמעותית, בהשוואה לקבוצת הפלצבו, את ערכי LDL הכולסטרול בשיעור של  20.9 ערכי  הכולסטרול כללי פתחו בשיעור של 19.3% וטריגליצרידים בשיעור של  25.7%  .עם עליה מובהקת של 4.1% ברמות  HDL כולסטרול, לעומת קבוצת הפלצבו,   השפעתו נמשכה לאורך שלוש שנות טיפולים ובסיומו רמות LDL כולסטרול פחתו בשיעור של - 3 , 34, כולסטרול כללי ב- 23.2%  טריגליצרידים  ב- 21.2%  HDL כולסטרול עלה ב- 12.3% . נצפתה ירידה בלחץ –הדם  סיסטולי והדיאסטולי בקרב החולים שטופלו בפוליקוסינול לעומת קבוצת הפלצבו. תדירות הדיווחים על תופעות לוואי רציניות בעיקר ה וסקולריות, היו פחותות יותר בין המטופלים (3.1)לעומת הפלצבו (14%)  

פוליקוסינול  מפחית יתר לחץ – דם ורמות שומנים

במחקר רנדמאלי, כפול סמיות מבוקר עם פלצבו, השתתפו 589 מטופלים מבוגרים הסובלים מיתר לחץ דם  וכולסטרול גבוה. החולים נטלו פוליקוסינול במינון 5 מ"ג ליום (או 10 מ"ג אם הכולסטרול הכללי היה מעל  ל- 6.1  מילימול  / לליטר אחרי 6 חודשי טיפול)  או פלצבו, במשך שנה נצפתה ירדה משמעותית ב- LDL ((20.5), בכולסטרול הכללי  (15.4), בטריגליצרידים  (11.9) ונצפתה עליה  ב- HDL  (12.7) פוליקוסינול הפחית משמעותית  לחץ דם- סיסטולי בהשוואה לתחילת הטיפול וקב" בפלצבו לכן הוא משמעותי בטיפול בחולים בעלי סיכון מוגבר לאירועים קרדיו –ווסקולארי 

פוליקוסינול משפר תפקוד קרדיו- ווסקולארי 

במחקר רנדומאלי כפול סמיות, מבוקר עם פלצבו,  הנערך על פי שאלון לסולם פעילות (SAS)ליכולת תפקוד יום יומי של חולים. השתתפו 68 חולים עם יתר  כולסטרול וסיכון לבבי, שנטלו 20 מג ליום פיקוסינול, למשך שנה, רמות השומנים השתפרו, בדומה לדיווחים  ממחקרים וכן  הקיבולת הפיסית  שערוכה לפי המדד מטבולי (MES)  השיפור ב- MES היה בהתאמה לתפקוד  קרדיו-ווסקולארי בקבוצת הפוליקוסנול  להבדיל מקבוצת הפלצבו .

פוליקוסינול מפחית תסמינים של תעוקות חזה

פוליקוסינול מפחית סימפטומים  של תעוקות חזה(אנרגיה פקטוריס) וסטרס כפי שהודגם ב-  ECGבמחקר סמיות יחיד מבוקר עם פלצבו, הנמשך 14 שבועות    23 מטופלים  הסובלים מרמות כולסטרול גבוהות, בגיל הביניים, נטלו 2 מ"ג ליום פוליקוסינול. רמות כולסטרול הכללי I- LDL  כולסטרול פחתו ב-8%, 114.- 15.5 בהתאמה על אף המינון הנמוך. לא דיווח  על מאורע  לבבי ומספר גדול יותר של מטופלים  בקבוצת הטפול, דיווחו על שפור משמעותי בסימפטומים של תעוקת חזה  או אסכמיה  ו-ב -ECG  (5 / 12) בהשוואה לקבוצת פלצבו (0 / 11.).  

 

פוליקוסינול אינו מעלה רמות סוכר בחולה סכרת מסוג 2 ואינו משפיע על אנזימי הכבד 

במחקר שנערך בהשתתפות חולי סוכרת הסובלים מערכי שומנים גבוהים, הנמשך 8 שבועות, השוו פעילות פוליקוסינול במינון 10 מג ליום לאטורבאסטאטין  (ATORVASTATIN). מתוצאות המחקר עולה כי בקבוצת הפוליקוסנול  ההשפעה על עליה  ב- HDL  כולסטרול הייתה גבוהה באופן משמעותי ביחס להשפעת אטורבאסטאטין. בנוסף, פוליקוסנול, בניגוד לאטורבאסטאטין, עיקב משמעותית מימות טסיות בעקבות חומצה ארכיונית וקולגן. בשתי הקבוצות דווח על סבילות טובה לטיפול, ללא השפעה על רמת הסוכר. אטורבאסטאטין עלה משמעותית את האנזימים CPK-IALT.  בעוד שלפוליקוסינול   לא הייתה השפעה .

פוליקוסינול ותרופות קונבנציונאליות  להפחתת הכולסטרול

פוליקוסנול שיפר  את פרופיל השומנים באופן סטטיסטי שווה או אף גבוה  יותר מ- סימבאסטאטין, פרבסטטין, לובסטטין, בחולי היפרכולסטרולמיה, המטופלים נטלו  סימבאסטאטין  (5-10 מ"ג ) או פוליקוסנול 5-10 מ"ג). בשתי הקבוצות נצפתה ירידה  ב-כולסטרול כללי, LDL  יחס HDL ל-    LDL   ויחס  כולסטרול כללי ל- HDL, ללא שוני משמעותי בין הקבוצות. במחקר אחר נימצא כי פוליקוסינול  במינון 10  מ"ג ליום היה יעיל מפרבסטטין  (10 מ"ג ליום), עם עליה ברמות ה- HDL . בקבוצת הפרבסטטין דווח על אנזימי כבד,  טופלו ב- 10-5 מג ליום בפוליקוסינול או  פלצבו, במשך 12 שבועות. בקבוצת הטיפול בשני המינונים, דווח על הפחתה בשומנים ללא השפעה שלילית על אנזמי הכבד.

פוליקוסינול משפר את זרימת הדם- לטיפול בסובלים מצליעה לסירוגין

צליעה לסירוגין  מלווה בכאבי רגליים בהליכה, אשר נובעים מחוסר אספקת דם לשרירי העקב טרשת עורקים בכלי הדם ברגלים. מחקר רנדומאלי מבוקר, הנמשך 20 שבועות, בהשתתפות 28 מטופלים הסובלים מצליעה  לסירוגין, מתונה עד חמורה נתלו 10 מ"ג פוליקוסינול  או לחלופין  נתלו תרופה בשם TICLOPIDINE (המשמשת למניעת קרישת הדם). נמצא כי הטיפול בפוליקוסינול העלה משמעותית את ערכי   ACD-I ICD, כפי שנמדדו  על פי מרחק הליכה על מסלול אימונים והביא לתוצאות דומות לאלו שהתקבלו עם הטפול התרופתי. בנוסף, פוליקוסינול  לעומת  TICLOPINE. גרם להפחתה מתונה ומשמעותית ברמות  פיברינוגן, העלה משמעותית  את  יחס הלחץ בין הקרסול לזרוע ,הפחית  רמות כולסטרול LDK   ורמות כולסטרול כללי והעלה את הכולסטרול  HDL , לדברי החוקרים הטיפול בפוליקוסינול יעיל כמו הטיפול התרופתי לשיפור מרחק  ההליכה בחולים אלו ,

מאמר חדש שהופיע בעיתון המדעי ANGIOLGY  2008 דווחו על מחקר בטיפול עם פוליקוסינול בהשוואה לאספירין . נימצא שפוליקוסינול העלה באופן משמעותי את מרחק ההליכה ההתחלתי והאבסולוטי במטופלים. הפחית משמעותית את ערכי ה- LDL  כולסטרול בסרום  והכולסטרול הכללי והעלה את ערכי ה-  HDL הכולסטרול, בעוד שלאספירין לא הייתה כל השפעה.

אינטראקציות:

לטיפול בהפחתת רמות שומנים וטריגליצירידים , מומלץ לשבו עם חומצת שומן חיוניות מסוג אומגה  3  פוליקוסינול השפעה נוספת על הפחתת יתר לחץ -דם  בשילוב עם תרופות ממשפחת מחוסמי בתא

תגובה בין תרופתיות :

נוטלי אספירין (קומדין)  או תרופות נוגדות קרישה נוספות יש להיוועץ  עם רופא  המטפל עלול להגביר את פעילות ל- דופא, תרופה המשמשת בפרקינסון.

טואול - בניית אתרים