דיאטה ותזונה רפואית בשיטת Diet2All

משפחת הקרוטנואידים

משפחת הקרוטנואידים, הליקופן - Lycopene הינו פיגמנט ממשפחת הקרוטינואידים שצבע אדום מבריק. שמו נגזר משמה המדעי של העגבנייה, Solanum lycopersicum. הודות לעובדה שהוא נמצא בכל מקום, ליקופן הותר לשימוש גם כצבע מאכל. הליקופן מצוי בעגבניות ובשאר הפירות האדומים. 

ליקופן

ליקופן - Lycopene הינו פיגמנט ממשפחת הקרוטינואידים שצבע אדום מבריק. שמו נגזר משמה המדעי של העגבנייה, Solanum lycopersicum. הודות לעובדה שהוא נמצא בכל מקום, ליקופן הותר לשימוש גם כצבע מאכל. הליקופן מצוי בעגבניות ובשאר הפירות האדומים.
ליקופן הינו הקרוטינואיד השכיח ביותר בגוף האדם ובפעילותו מתפקד כנוגד חמצון.
חשוב לציין, כי עיבוד עגבניות (חימום) מגביר את הריכוז של הליקופן הזמין. ליקופן ברסק עגבניות פי- 4 יותר זמין לגוף מאשר עגבניות טריות. לכן מוצרים מעובדים של עגבניות כגון מרק, מיץ, רוטב וקטשופ מכילים את הריכוז הגבוה ביותר של ליקופן הזמין לגוף.
הליקופן לפי הספרות, מסייע למניעה וטיפול בסרטן הערמונית, לטיפול בהגדלה שפירה של הערמונית (פרוסטטה). מוריד בעשרות אחוזים את הסיכון ללקות בסרטן קיבה, מעיים, ריאה, לבלב וצוואר הרחם. מקטין כמעט ב - 50% את הסיכון ללקות בהתקף לב.
לא כדאי לצרוך יחד עם תרופות לאיזון רמות כולסטרול בדם כגון: Lovastatin, Cholestyramine, היות והתרופות הנ"ל יגרמו לפגיעה בספיגת הליקופן בשל מסיסות האחרות בשמן.
טואול - בניית אתרים