דיאטה ותזונה רפואית בשיטת Diet2All

סוכרת להבין את המצב ודרכי הטיפול


סוכרת הינה מחלה שבעבר הייתה נדירה וכיום שכיחותה עולה, חוקרים צופים כי היא עשויה להפוך לסוג של מגפה. האומנם את מחלת הסוכרת הסוכרת ניתן לחלק למספר קבוצות:

 

סוכרת סוג-1 (סוכרת מטיפוס 1, סוכרת נעורים, סוכרת התלויה באינסולין)

 

1. סוכרת מטיפוס 1 (סוכרת טייפ-1) הנקראת גם סוכרת נעורים, או סוכרת התלויה באינסולין ( insulin dependent diabetes mellitus -IDDM). על פי רוב הלוקים בסוכרת נעורים הינם אנשים צעירים בעשור הראשון והשני לחיים. ניתן להבין כי המחלה קרויה כך היות והלבלב של חולי סוכרת מסוג 1 אינו או כמעט ואינו מייצר אינסולין, על כן, חולי סוכרת מסוג 1 זקוקים לטיפול כרוני של ההורמון אינסולין.

 

סוכרת סוג-2 (סוכרת מטיפוס 2, סוכרת מבוגרים, סוכרת שאינה תלויה באינסולין)

 

2. סוכרת מטיפוס 2 (סוכרת טייפ-2) הניקראת גם סוכרת מבוגרים, או סוכרת שאינה תלויה באינסולין (non-insulin dependent diabetes mellitus - NIDDM). אנשים מפתחים את מחלת הסוכרת מסוג 2 על פי רוב החל מהעשור הרביעי לחיים, על פי רוב הסוכרת מסוג זה ישנו אלמנט גנטי דומיננטי. הטיפול הרפואי בסוכרת מטייפ 2 הינו על פי רוב בתרופות אורליות, כגון: מטפורמין, גליבטיק ועוד... אך ישנם מצבים כי לא ניתן למנוע מלהזריק אינסולין זריקות בתדירות יום יומית.

 

סוכרת הריון (סוכרת הריונית)

 

3. סוכרת הריון, סוכרת שהתריגר שלה הינו שינויים הורמונאליים התתרחשים בעת הריון. למעשה בסוכרת הריון נובעת מהתנגדות יחסית להורמון אינסולין, כלומר הקולטנים של הגוף פחות רגישים להשפעת ההורמון אינסולין.

 

סוכרת עקב חסרים תזונתיים | סוכרת עקב חסר בכרום ומנגנז

 

4. ישנם סוגי סוכרת נוספים, כגון: סוכרת עקב תת תזונה, עקב חוסרים במינרלים כרום מנגנז וכו'... סוכרת משנית למחלה מסוימת.

אתם מוזמנים לאזן ולטפל בסוכרת שלכם,
לפגישת יעוץ בקליניקה: 0528-567-140

סוכרת | סכרת

 

טיפול במחלת הסוכרת

 

הטיפול במחלת הסוכרת נעשה ע"י תרופות שונות החל מהתרופה מטפורמין (גלוקופאג') ועד להזקרות של ההורמון אינסולין. אך יש לציין, כי בכל סוגי הסוכרת ניטל לטפל ולהקל על המצב ע"י טיפול בתזונה ודיאטה רפואית. אני מטפל בחולי סוכרת, בעיקר בסובלים מסוכרת מסוג 2 (סוכרת מבוגרים) וסוכרת הריון, למרות כי ישנם מקרים שניתן לאזן ולהפחית את כמות האינסולין המוזקרת ע"י חולי סוכרת מסוג 1 (סוכרת נעורים), כל זאת ע"י שינוי בדיאטה ובהתנהגות היום יומית !
 
להלן קליפ וידאו ד"ר קובי עזרא מספר אודות מחלת הסוכרת ודרכי הטיפול הרוטינים

תרופות לטיפול בסוכרת

קיימות מספר תרופות לטיפול במחלת הסוכרת ולהלן הן:

הורמון אינסולין

ההורמון אינסולין מיוצר ע"י בלוטת הלבלב (פנקריאס). פעילות האינסולין נחוצה לפעילויות רבות הקשורות בחילוף החומרים (מטבוליזם), שהמוכרת בהן היא בקרת רמת הסוכר בדם (מוריד רמת סוכר בדם).
אינסולין ידוע כתרופה מאז שנות ה-20. ההורמון ניתן בהזרקה כתוספת או כתחליף להורמון אינסולין הטבעי בטיפול בסוכרת. אינסולין הוא הטיפול היעיל היחיד בסוכרת נעורים (סוכרת התלויה באינסולין), האינסולין, ניתן גם לטיפול בסוכרת המתפתחת אצל מבוגרים.
יש להשתמש בו בשילוב עם תזונה מבוקרת בקפידה, ייתכן שיהיה צורך בשינוי המינון של אינסולין במקרים של מחלה, הקאה, שינויים בתזונה או ברמת הפעילות הגופנית.
קיימים תכשירי אינסולין רבים, הפועלים לזמן קצר, בינוני או ממושך. לעתים קרובות נותנים שילובים של סוגים שונים של אינסולין. אנשים המקבלים אינסולין חייבים לשאת עמם כרטיס או תג אזהרה, כדי שבמקרה של איבוד ההכרה יוכלו לקבל את הטיפול הדרוש.


הורמון גלוקגון

הגלוקגון הינו הורמון המיוצר ע"י תאי אלפא בלבלב, פעילותו בעיקר בתאי הכבד על מנת לסייע בייצור סוכר (גלוקונאוגנזה), כלומר עליית רמת הסוכר בדם. ההורמון ניתן לחולי סוכרת המטופלים בהורמון אינסולין, בכדי למנוע מצבי היפו-גליקמיה (תת-סוכר בדם), היות ופעילותו אנטגוניסטית.
גלוקגון מופרש בעיקר כשרמת הסוכר בדם יורדת ומסייע בכך בשמירה על איזון רמת סוכר קבועה פחות או יותר בדם, בציר מאוזן יחד עם ההורמון אינסולין אשר פעילותו אנטגוניסטית לפעילות ההורמון גלוקגון. כשרמת הסוכר גבוהה, מופרשים ההורמונים אינסולין וסומאטוסטאטין ומעכבים את הפרשת הגלוקגון.


מטפורמין (גלוקופאג')

מטפורמין או בשמה המסחרי גלוקופאג'. הינה תרופה אנטי סוכרת מקבוצת הביגואנידים בנטילה אוראלית. מטפורמין משמש לטיפול בסוכרת של מבוגרים בה עדיין פעילים תאים מפרישי אינסולין בלבלב.
מטפורמין מוריד רמת סוכר בדם על-ידי הפחתת ספיגת הגלוקוז ממערכת העיכול אל הדם, הפחתת ייצור גלוקוז על-ידי תאים בכבד ובכליות, והגברת רגישות התאים לאינסולין, המגבירה את יעילות קליטת הגלוקוז מהדם. מטפורמין ניתן בשילוב עם תזונה מיוחדת לחולי סוכרת המגבילה את צריכת הסוכרים והשומנים.
במקרים רבים נותנים מטפורמין יחד עם תרופה אחרת נגד סוכרת המגרה הפרשת אינסולין על-ידי הלבלב.
אך יש לציין, כי ישנה חשיבות מרובה לפעילות גופנית מאוזנת ותזונה המותאמת בקורולציה לפעילות הגופנית ולטיפול התרופתי.
 

סוכרת | דיאבטיס מליטוס


עוד מדעים על מחלת הסוכרת:
סוכרת סוג 1 | סוכרת סוג 2 | סוכרת הריון | סוכרת מבוגרים | סוכרת נעורים | היפוגליקמיה | היפרגליקמיה | מטפורמין | אינסולין | גלוקגון

מאמרים נוספים אודות מחלת הסוכרת, סוגי סוכרת טיפולים טבעיים, טיפולים פרמקולגיים ועוד... 

סינדרום X (סוכרת, מחלות לב וכלי דם, יתר לחץ דם) סינדרום X זה התחלה של סוכרת יל"ד והיפר-כולסטרולמיה (שומנים בדם), כלומר עליית ערכי ה-LDL והטריגליצרידים וירידת ערכי ה- HDL. השמנה גורמת לסינדרום X הגורם למחלות לב וכלי דם. השמנה הינה הגורם לסוכרת מסוג-2 מחלות לב ויתר לחץ דם.

סכרת וספורט (פעילות גופנית): מחקרים הוכיחו שפעילות גופנית יכולה להפחית את הסיכויים לחלות בסכרת, לשפר את הענות הגוף לאינסולין, להוריד את רמות הכולסטרול בגוף ואפילו למנוע מחלות לב וכלי דם. אך למרות שפעילות גופנית מומלצת גם לחולי סכרת, ישנם כמה אמצעי זהירות שעל חולי הסכרת לקחת בחשבון לפני התחלה של פעילות גופנית ולהלן הם...

הורמון גדילה העמסת אינסולין תוך ורידית האינסולין מסייע לסוכר בכניסתו לתאי השרירים ולתאי רקמות השומן, כמו כן הוא מעכב יצירת סוכר ע"י הכבד. הורמון הגדילה, לעומת זאת, מתנגד לפעולת האינסולין ע"י הקטנת העברת סוכר לתאים. במידה ומזריקים אינסולין ונראית ירידה ברמת הסוכר, ישנו גירוי של הורמון הגדילה להעלאת רמה זו.

אינסולין וגלוקגון: האינסולין הינו הורמון המופרש מהבלבלב ותפקידו להכניס את הסוכר לתאים וכך למעשה האינסולין מקטין את רמות הסוכר בדם. כך למעשה יחד עם ההורמון גלוקגון המגביר את רמות הסוכר בדם. הורמונים אילו מווסתים את רמות הסוכר הדם. 

סוגי ממתיקים וסוכרת: באופן כללי הממתיקים מתחלקים לשני קבוצות: אלה המכילים קלוריות (סורביטול, מלטיטול, לקטיטול ועוד, הם מכונים גם סוכרים אלבוהוליים, למרות שהם עוברים מטבוליזם בגוף - אך ניספגים באופן איטי ובקושי רב) ואלה שאינם מכילים קלוריות (סכרין, אספרטים, ציקלמט, ואסולפאם-K). הסוכרים האלכוהוליים מיוצרים מגלוקוזה (סוכר ענבים) או שמופקים מפירות  או ירקות.

דיאטה ללא סוכר: ריקון הקיבה לתריסריון נעשה באופן הדרגתי, ראשית מתפנים, בתוך מספר דקות, אך החומרים המוצקים מתרוקנים לאט יותר, בצורה עיקבית ומסודרת. הסיבים מתרוקנים אחרונים מהקיבה או החומרים המוצקים שאינם נתינים לעיכול. אלכוהול ושומן בכמות נכבדת מעכבים את ריקון הקיבה.

 מטבוליזם (חילוף חומרים) זהו למעשה תהליך הממיר את המזון הנאכל לחומרים כימיים בהם גופינו משתמש. פחמימה מתפרקת לסוכרים פשוטים, 80% לגלוקוזה והשאר לפרוקטוזה וגלקטוזה.

בניגוד למה שחושבים, לפחמימות מורכבות (נטולות סיבים כגון: פסטה) יש ביכולתם להספג בדומה לסוכרים פשוטים כמו סוכר רגיל. 

תה ירוק וסוכרת: מחקר  בדק את השפעת ה-epigallocatechin gallate (קטכין הראשי בתה הירוק) על הרגישות והסבילות לגלוקוז ואינסולין בעכברים סוכרתיים. המחקר הסיק שתה ירוק שיפר את רמות הגלוקוז והרגישות לאינסולין, והקטין את פעולתם של הגנים שאחראים על גלוקונאוגנזה, סינטזת או ייצור חומצות השומן (FAS), השומנים טריגליצרידים והכולסטרול. כלומר, הוא שיפר את רמות הגלוקוז, האינסולין והטריגליצרידים בדם, ונמצא כבעל השפעות אנטי-דיאבטיות (מונעות-סוכרת ומשפרות את בקרת הגלוקוז) ואנטי-ליפוגניות (מונעות סינטזת שומן וליפוגנזה ועלייה במשקל). 

סוכרת טייפ 2 סוכרת מבוגרים ובריאות הלב: סוכרת מבוגרים ומחלות לב, שניהם קשורים לתזונה גם ניתן למנוע או בעזרת מזונות ותוספי אותם. סוכרת מסוג 2 היא בדרך כלל קדמו עשרות שנים של אינסולין לאט גובר, רמת הסוכר בדם, ואת החגורה בגודל (.. וזה תמיד בריא לשבת על השומן שלך מאשר יש לשבת השומן שלך עליך). מוקדם ומניעה יעילה מאוד אבל מגיעים לנקודה שבה ייצור אינסולין באופן קבוע נשברת. תזונה חכמה (ובקרה חלק) 1 יכול למנוע עודף משקל וסוכרת, ובסופו של דבר למחלות לב.

קונטראידיקציה תרופות לסוכרת: התרופה גליבוריד שייכת למשפחת הסולפנילאוריאה שהם חומרים היפוגליקמיים (מפחיתי רמות סוכר בדם). לגליבנקלמיד יש גם אפקט משתן ומונע טרובוזיס (יצירת קרישי דם). התרופה משמשת לטיפול בסוכרת מטייפ II, שאינה תלויה באינסולין (או כפי כשמה הנפוץ "סוכרת מבוגרים"). קונטראינדיקציות: גלוקוקוטיקואידים (ליקוריץ), תכשירי תירואיד (גלנדולרים וטירוזין) – עלולים להחמיר את מצב הסוכרת.

תאור מקרה: דיאטה, יתר לחץ דם, סוכרת וכולסטרול גבוהה: סובל ליתר לחץ דם (לפני טיפול פרמקולוגי 160 על 100) וסוכרת (לפני טיפול 175) כבר כ- 20 שנים, ו- 5 שנים מכולסטרול גבוהה (310 - לפני טיפול תרופתי) לאחר טיפול תרופתי רמת כולסטרול של 235.  לאחר פתיחת ראיון אישי עם משה, התברר כי הוא מעוניין לרדת במשקלו ולשמור על בריאותו !!!

תרופות ממשפחת הסטטינים והופעת סוכרת: סטטינים עשויים להגביר את הסיכון לסוכרת, אך לדברי החוקרים היתרונות של תרופות הורדת כולסטרול גוברים סיכוני. המעמד הפופולרי של תרופות להורדת הכולסטרול בדם ממשפחת הסטטינים עשויים להעלות את הסיכון לסוכרת מסוג 2, אך מומחים טוענים כי היתרונות של התרופות האלה שעשויות להציל חיים עולה בהרבה על הסיכונים.

סוכרת והזדקנות – תהליכי הגליקציה: סוכרת (Diabetes  Meffitus) הינה מחלה מטבולית כרונית. המאופיינת בבקרה לקויה וחוסר יעילות במטבוליזם של גלוקוזה. עם השלכות משניות גם על מטבוליזם של שומנים וחלבונים. מחלת הסוכרת הינה כאמור מחלה מטבולית המתאפיינת בריכוז גבוה של גלוקוזה בדם ובשתן. בלטינית שם המחלה הינו: Diabetes mellitus שפירושו: שתן מתוק, כך למעשה אבי הרפואה. סוכרת מטיפוס 2. 

אורך חיים כדרך מניעה להשמנה וסוכרת: השמנה ובעיקר השמנה בטנית, הינה גורם מרכזי בהתפתחות סוכרת. עודף שומן מזנטריאלי מונע את יכולת הבופר של עומס השומנים לאחר האוכל וגורם לכך שישקעו ברקמת השריר והכבד. שקיעת שומן בשריר ובכבד גורמת לתנגודת לאינסולין וכתוצאה ירידה בניצול הגלוקוז ע" השריר ועלייה ביצירת גלוקוז ע"י הכבד. עודף השומן השוקע ברקמת הלבלב פוגע ביכולת תאי הבטא להפריש אינסולין ומאיץ את מותם.

השפעת הפחמימות על הטיפול הנשים עם סוכרת הריונית: יעילות הטיפול של דיאטה מופחתת בפחמימות, בנשים עם סוכרת הריונית הסובלות מעודף משקל. העבודה נעשתה במרפאת סוכרת בהריון, ביחידה להריונות בסיכון גבוה, במרכז הרפואי "רבין". במסגרת עבודה זו נבדקו 47 נשים שאובחנו כסוכרתיות בהתבסס על תוצאות העמסת הסוכר, נשים אלו חולקו באופן אקראי, לשתי קבוצות טיפול שוות: 1) דיאטה המכילה 40% פחמימות, 2) דיאטה המכילה 30% פחמימות. בשתי קבוצות הטיפול ניתנה דיאטה של כ 1900 קק"ל בממוצע. אודות סוגי סוכרת: סוכרת.

פעילות גופנית לטיפול בסוכרת הריונית ומניעתה: סוכרת הריונית הינה סוכרת המאובחנת במהלך ההיריון, בד"כ בין שבועות 24-28. למחלה גורמי סיכון רבים ובין היתר סוכרת הריונית בעבר. כ 60% מהלוקות בסוכרת הריונית יפתחו בתוך 4 שנים סוכרת מסוג 2. הטיפול המקובל כיום בסוכרת הריונית היא דיאטה בשלב ראשון ובהמשך, אם היולדת עדיין איננה מאוזנת מבחינת ערכי הסוכר, טיפול באינסולין. המלצה על פעילות גופנית, אם ניתנת, נאמרת כבדרך אגב.

חידושים בטיפול בסוכרת: טיפול באינסולין בחולי סוכרת מסוג 2 מתי? איך? וכמה? בראשית שנות ה-20 יצא לשוק תכשיר האינסולין הראשון. הטיפול באינסולין הפך את מחלת הסוכרת ממחלה חשוכת מרפא למחלה כרונית ושינה את חייהם של אינספור אנשים ברחבי העולם. בשנות ה 70 פותח תכשיר האינסולין ההומאני הראשון אשר יוצר באמצעות הנדסה גנטית. כיום קיימים תכשירי אינסולין רבים בעלי תכונות שונות, הרכב שונה וטווח פעולה שונה. כמו כן קיימות תערובות אינסולין המכילות שני סוגי אינסולין.

סוכרת DIABETES: מחלה מטבולית מערכתית, המאופיינת בבעייתיות במשק הפחמימות. סוכרת מבוגרים (סוג 2) הינה נפוצה ביותר ונחשבת לאחת המחלות של "חברת השפע".   לאחרונה התברר כי המחלה מאופיינת בתהליכי חמצון גבוהים, דבר המסביר חלק מתופעות הלוואי של המחלה. סוכרת מטיפוס 2. 

סוכרת מטיפוס 2 (סוכרת שאינה תלויה באינסולין) סוכרת מבוגרים: מחלה זו קשורה אולי יותר מכל מחלה אחרת לתזונה ולאורח החיים המערבי. זוהי מחלה כרונית הנובעת מהפרעה במטבוליזם של פחמימות, המאופיינת בעליית רמת הסוכר בדם ובעקבותיה עלייה בשומני דם, בסיכון למחלות לב וכלי דם ובנזק רב לכליות, עצבים ועיניים. סוכרת מבוגרים הינה מחלה נפוצה ביותר בארצות המערב ושכיחותה עולה מדי שנה. התחזית הקודרת היא שמספר החולים יכפיל את עצמו מדי 15 שנה.

סוכרת מבוגרים הופעת סוכרת מסוג 2: סוכרת מבוגרים (סוכרת טייפ-2) היא קבוצה זו של סימפטומים באה מיוונית: סוכרת היא דיאבטיס מליטוס (מתוק לו, שתן מתוק). במילים אחרות, רמות גבוהות של סוכר בשתן, מה הרופאים העתיקים נצפו 1. המחלה מאופיינת ברמות גבוהות של סוכר בדם, אשר "גולשת" לשתן, והוא כמעט קשורה באופן אוניברסלי צריכה גבוהה של פחמימות פשוטות כרוניים בתזונה. עם 4% מהאוכלוסייה מאובחנים רפואית עם סוכרת , זה הפך להיות הגורם המוביל למוות 7 בארה"ב השכיחות עולה.

השימוש ביסוד הקורט כרום לטיפול בסוכרת: כרום – מינרל המרכיב את ה- GTF, המייעל את פעולת האינסולין בהחדרת הגלוקוז לתא GTF – GLUCOSE TOLERANCE FACTOR מורכב משרשרת של 4 חומצות אמיניות, אשר אליהן קשור כרום תלת ערכי. הגברת הקשירה של האינסולין לתאים. העלאת מספר הרצפטורים לאינסולין. שפעול קינאזות (זירחון תאים). הטיפול בסוכרת השלמות תזונתיות. מאזן רמות גלוקוז. מגביר סבילות לגלוקוז.

סכרת הינה אחת המחלות הותיקות ביותר, עדויות לכך קיימות בפפירוסים של המוצרים הקדומים לפני כ- 3500 שנה. סוכרת הינה למעשה מחלה אשר ביטויה הקליני שינו: אי סבילות לסוכר וכתוצאה מכך היפר-גליקמיה. ניתן להבחין בסוגי סוכרת שונים: סוכרת מסוג 1 (סוכרת נעורים), סוכרת טייפ-2 (סוכרת מבוגרים), סוכרת הריונית. 

טיפול טבעי בסוכרת ודרכי מניעת הסוכרת: הטיפול הטבעי במחלת הסוכרת הינו תלוי הסוג הסוכרת. הטיפול הטבעי בסוכרת הינו אישי ואינדיבידואלי למטופל עצמו. אך על פי רוב הוא כולל תוכנית לשמירת משקל הגוף התקין, ולא תמיד BMI תקין הינו דבר מהימן, לכן אני מתייחס לבדיקות של אחוזי השומן בגוף (אחוזי השומן ברקמה התת עורית). בנוסף ישנו הצורך לאזן את רמת הסוכר בדם וברקמות.

לציטין סוכרת מחלות לב וכלי דם: בחולים סוכרתיים חשוב שיקבלו לציטין בכדי למנוע צירוזיס (כבד שומני), עוזר בקבלת מקור אנרגיה, היפרלפידמיה והתפתחות מחלות משניות נוספות. הגוף מיצר אנזים, שניקרא ליאטינוז שמשחרר את הכולין, המסוגל להפוך שומנים לחומר אחד ולמנוע בכך את הצטברותם בכבד ואת ההפרעה המכונה "שומן בכבד".כולסטרול גבוה גורם להסתיידות העורקים שעלול להביא לסיבוכים רבים, כגון: הקטנה או חוסר אספקת דם לעיניים, עוויתות, כאבים, קור והרגשת אי נוחות ברגליים ובידיים.

תרופות משתנות, נוגדי חומצה, סוכרת, תרופות לכולסטרוללהלן קונטראינדיקציות של תרופות שנות, כגון: תרופות משתנות, תרופות נוגדי חומצה, תרופות לסוכרת, תרופות אנטי-ביוטיות, תרופות מפחיתות כולסטרול...
סוכרת, מחלות לב וכלי דם וכולסטרול: להלן מקבץ מאמרים וכתבות מאת ד"ר קובי עזרא, מומחה לרפואה נטורופטית, אודות מחלות לב וכלי דם (כולסטרול), סוכרת, ויתר לחץ דם.

 יעילות ובטיחות בטיפול באקרבוזה בחולי סוכרת מטיפוס 2: אקרבוזה נמנית עם קבוצת תרופות המעכבות אלפא גלוקוזידאזות. מנגנון הפעולה של אקרבוזה מתבסס על עיכוב תחרותי של אלפא-גלוקוזידאות (האנזימים המופקדים על פירוק הרב פחמימות) במעי הדק. בנוכחות אקרבוזה במעי, עיכול הפחמימות המורכבות ופירוקן לפחמימות פשוטות מתעכב. עיכוב זה בעיכול הפחמימות גורם להאטה בקצב ספיגתן ובכך מונעת עלייה חריגה ברמת הגלוקוזה בדם לאחר הארחה. כתוצאה מכך רמות הגלוקוזה שלאחר הארוחה והאינסולין יורדים באופן משמעותי, כמו גם רמת ההמוגלובין המסוכרר.

להלן מקבץ מאמרים אודות סוכרת מחלות לב וכלי דם.

 

logo בניית אתרים